Sa ei ole sisse loginud.
Nüüd siis kindel soov järgmisel kevadel muretseda korralik arvuti mis paneks iga fotohullu südame puperdama. Milline see valik võiks olla? Las asjatundjad võtavad siin sõna. Eelkõige mõtlen korralikule lauakale, kuid kui keegi arvab supersõnu mõne läpaka kohta, siis ootan asjalikku põhjendust.
Oodatud igasugused vihjed/lingid
Eemal
Ma olen kogu enda teadliku elu kasutanud erinevaid PCsid, nii ise kokku ladunud kui ka ostnud poest uue ja komplektse. Kasutasin nii Windowsi kui Linuxit op.süsina, fototöötluse tarvis üldiselt Adobe tooted sümpatiseerisid enim (kuigi GIMP + ufraw ka täitsa töötasid). Ehk siis Microsoft Windowsit kasutasin fototöötlusel peamiselt op.süsina, 2000'st kuni 7'ni välja.
Mõned kuud tagasi ostsin Mac'i ning enam ei taha PC peale mõtelda ka. St Mac'i puhul on tunda igal sammul kuidas riist- ja tarkvara töötavad koos ideaalselt ning erinevad "agad", mis pessuka peal ikka olid, puuduvad. Ma ei hakkagi ette lugema hetkel praegu - kui on huvi siis võin pikemalt kirjutada teinekord. OSX on igaljuhul kuradima mõnus ja mugav kasutada ning riistvara on samuti nutikalt valitud. Ma ise kasutan Mac Minit + Lightroomi, tegelikult fototöötlemise jaoks võiks pigem iMac'i suunas vaadata. Samas on ka Minil jõudu päris korralikult.
Kui juba ostmisest rääkida siis poest ja uuena ise Mac'i ma ei ostaks... see hind on ikka röögatu. Õnneks on olemas täiesti toimiv järelturg.
Eemal
Läpaka kohapealt - see on juba sügavalt isiklik ja sisuliselt religioosne teema kuid ma pigem ostaks koju lauaarvuti ning kui on vaja mobiilset vahendit lisaks siis mõni netbook on täitsa OK. Kui tõesti on vaja suurema ekraani ja parema pidamisega läpakat siis Macbook Air on üks väga põnev valik, samas maksab ta miljoni. Samas mis seal salata - peale mõningast näppimist sain aru, miks seda hirmsat summat ta eest tahetakse.
Igaljuhul - pigem korralik lauaarvuti kui poolpidune läpakas. See on siis mu arvamus.
Eemal
Pmst markoga päri. Ma olen iMac-ga ülimalt rahul, ei ole jaksust puudu jäänud fototöötluses (Photoshop) küll kordagi, eks kindlasti on võimsamaid ja kiiremaid kah veel olemas, kuid kogu Mac-i loogika ja töökindlus ja LIHTSUS on minule küll väga meeltmööda.
Seega vihje: iMac ja link: http://www.apple.com/imac/
Eemal
Tänud Markole ja kodulinnamehele Janekile (ma Haljala-mehi, kuid aastaid Tallinnas ametis). Huvitav kokkulangevus- olen juba mitu-setu päeva elektroonikakauplustes iMac-e uurinud, alles eile Rocca al Mare Kaubanduskeskuse Euronicsis. Hind on kallis, mis salata, kuid kui tahta, siis ikka paremat ja pikaks ajaks. Kogun pool aastat raha, maksan pool sisse ja pool summast Elioni järelemaksu peale. Pensioniks ja hauda kaasa pole mõtet pappi koguda, vaid koguda selleks, et enne fotoka nurka viskamist sellest hobist rõõmu tunda...
Eemal
Arvutist palju olulisem on minu arvates monitor ja ma investeeriks rohkem sinna. Monitoridest on siin foorumites palju heietatud nii et mul midagi rohkem lisada ei ole.
Eemal
Monitorile põhirõhk, op kettana SSD, võimalikult palju mälu. Maailmavaatelisest seisukohast sõltuvalt mac või pc. Detailides on asjad kevadks muutunud, kui võimalus tekib siis mõtet parameetritesse süveneda
Eemal
Korralike monitoride hinnad algavad juba sealt, kus pool iMac-i kätte saaks Ma olen kindel, et kui tegu tõesti profesionaaliga, siis foorumis enam sedasi ei uurikski, kui tegu siiski harrastajaga, siis esimese asjana profi-monitori osta kah mõtet ei ole. Tähtis ju oleks, et piltide mahu suurenemisel ei jääks jõudlusest puudu kohe ja kuvar võiks kah ikka enam-vähem ok olla, mida iMac ka kahtlemata on (versus siis keskmine läpakas näiteks).
Eemal
Kui aga otsustad PC ostu kasuks, siis ära osta arvutit juba komplekteerituna poest. Pigem võta üks arvuti riistvara jagav inimene kõrvale, ütle talle hinnapiir ning ta komplekteerib kiiresti ühe hoopis parema jõudlusega arvuti, kui sama raha eest poes.
Kuigi ise olen üdini PC inimene, siis finantsi lubades ostaks fototöötluseks endalegi iMac-i. See on seda väärt. Muidugi tuleb arvestada, et ka tarkvara läheb maksma hea kopika...
Eemal
Ok,aga kui korra läpparite teema juurde tagasi pöörduda,kas PC maailmast Mac Pro ekraanidele midagi on kõrvale tuua.Ise üle poole aastast kodust eemal,aga pilti tahaks ikka teha.Kas mingi veidigi söödavama pildiga aparaat üldse on olemas,mille eest ei peaks haigeid summasid maksma?
Eemal
Mul mingi 5-6a vana Dell Latitude D505 läpakas ja ei oska millestki puudust tunda... Aga ehk on see see, et "ei tea, ei oska tahtagi"
Eemal
Olen osadel asuse läpakatel veel paremat ekraani täheldanud, kui seda oma 2a vanal macbookil. St, Apple toodab osaliselt Asusele ekraane
Eemal
Pidasin korraliku monitori all silmas mitte suurt vaid head. 19-24" kalibreerimisele hästi alluvast isendist (17" ju enam ei leia) on rohkem kasu kui kolm korda kiiremini renderdavast arvutist. Harrastaja tahab ju ka näha mida ta teeb, mis siis kui natukene rohkem aega selleks kulub...
Tulemust kaalutakse fotos selle järgi missugune lõpptulemus välja näeb, hinnalisi esikohtasid ei jagata selle järgi kui kiiresti pilt kätte saadud
Eemal
Siin kusagil vist oli isegi teema,mis molu keegi kasutab.Otsi veidi.Sedasorti teemasid on nii mõnigi siit läbi jooksnud.
Eemal
>> Kui aga otsustad PC ostu kasuks, siis ära osta arvutit juba
>> komplekteerituna poest. Pigem võta üks arvuti riistvara jagav
>> inimene kõrvale, ütle talle hinnapiir ning ta komplekteerib
>> kiiresti ühe hoopis parema jõudlusega arvuti, kui sama raha eest
>> poes.
väga tahaks öelda, et rumal jutt suhu tagasi ..
neid inimesi, kes kaasaegse riistvara suures hulgas niipalju kodus on, et väga hästi töötava komplekti kokku panevad, on ikka väga vähe. kui poeks on vähegi viisakas kontor, siis sealsed inimesed teavad tüki paremini, mida nad omavahel kokku panevad.
ehk siis mina soovitan vastupidi - osta poest valmis arvuti. jääb hulk peavalu ära ja garantii saad kauba peale.
Eemal
tommy kirjutas:
ehk siis mina soovitan vastupidi - osta poest valmis arvuti. jääb hulk peavalu ära ja garantii saad kauba peale.
Jah. Natuke saab neid valmis poekaid oma vajadusele kohandada ka.
Osta Win7 64 bit, vähemalt 4 GB RAMi ja kaks kiiret kõvaketast. Kasvõi SSD. Ja hea monitor. Või veel parem - kaks head monitori (ja selline videokaart, mis kahte monitori võimaldab vms.)
Ja nii pikk garantii, kui antakse osta.
Kui Sa tahad brandi arvutit, näiteks Mac, IBM, HP vms, siis mõtle selle peale, milline on selle brandi garantiiteenindus, juppide saadavus ja komplekti laiendatavus. Hooldusvajadus on neil kõikidel ühesugune.
Eemal
Urmas K kirjutas:
Mul mingi 5-6a vana Dell Latitude D505 läpakas ja ei oska millestki puudust tunda... Aga ehk on see see, et "ei tea, ei oska tahtagi"
Ilmselt nii vist ongi, et kui pole saanud proovida siis ei oska ka tahta. Ma olen senimaani kõik oma pildid läpaka (Dell Latitude D830) peal teinud, kärab küll. Varsti siiski muretsen ka mingi korralikuma monitori selle taha, eks siis teab juba rohkem tahta.
Eemal
>> Osta Win7 64 bit, vähemalt 4 GB RAMi ja kaks kiiret kõvaketast.
4 GB RAMi puhul kärab 32bit Win7 Home Basic, ilma kellade ja viledeta, installatsioonimaht on väiksem ja hind soodsam. 3,5 tunneb süsteem ära ja ülejäänu saab laiendada RamDisk kasutusse. Rääkides optimaalsest hinna/kvaliteedisuhtest, kui mälu jäetakse 4GB peale siis pigem investeerida SSD kettasse. Kas on 2/4/8 GB mälu märkab mingites äärmuslikes situatsioonides, üldist kiirusevahet SSD puhul märkad opsüsteemi pöördumistest praktiliselt koguaeg. 64bitine W7 on kahtlemata kiirem aga seda siis kui on pidev töövool ees ja palju mälu.
Sama on 2 versus 4 tuumaliste prosede puhul. Märgatav vahe tuleb sisse pideva katkematu töövooluga. Vaatamised, ühekaupa konvertimised ect. ei ole erilist vahet. Lisaks alluvad 2 tuumalised kergemalt ülekiirendamisele.
Eemal
Olen küll looduspildis uus, aga nii fotokaga kui arvutiga natuke mässanud.
Kindlasti ei tasu võtta mõnda "kodukootud" arvutit, vaid brändi oma. Win või Mac, sõltuvalt maitsest. Oluline et arvuti tarkvara suudaks ideaalselt riistvaraga ringi käia. Näiteks Delli Latitude E seeria arvutid töötavad küll XP-ga, aga ideaalseks kasutuseks on vaja ikkagi 7-t. Need ajad kui inimene pidevalt arvuti taga ootas on pigem möödas vaid arvuti ootab enamasti ikkagi kasutaja järel. Kui tegemist ei ole profifotograafiga, siis minu hinnangul ei oma väga vahet kas programmil kulub käsu täitmiseks 2 sekundit või 1 sekund. Hea tulemuse saavutamiseks on vajalikud inimese enda oskused ja soov areneda.
Ise olen täielikult sülearvuti kasutaja. Mobiilsus on siiski olulisem kui see natuke suurem kiirus.
Mina valiks mõne Delli äriklassi mudeli millel on kindlasti olemas välise monitori jaoks digiväljund (DisplayPort, DVI). Analoog VGA-ga võid suurel ekraanil youtube-i videosid vaadata. Kõigeks muuks on pilt jubedalt karvane.
Hooldusvajadus. Kõigi tootjate arvutid lähevad aeg-ajalt katki. Oluline et see oleks võimalik lahendada operatiivselt. Macbookide emaplaatidega on olnud ka piisavalt probleeme. Ei saa öelda et mõni asi on absoluutselt ideaalne ja ei lähe kunagi katki. Osadel on HP Pavilioni läpakad ka töötanud mitmeid aastaid ideaalselt.
Eemal
Nimega arvutite remondist on selline kogemus:
HP läpakal läks ekraan katki, esindus küsis uue ekraani eest 16 000.- EEK-i
Samas kui poes maksis samade parameetritega arvuti 16 500.- EEK'i
Õnneks sain sobiva ekraani (täpsemini kaane koos ekraaniga) arvutite romulast 2000.- EEK'i eest.
Eemal
"Nimega arvutite remondist"
hp ei ole nimega arvuti. compaq-ilt päranduseks saadud seeriatel on mingigi prestii˛ järgi, aga hp ise pole kunagi mingi nimega arvutitegija olnud.
Eemal
Vootele Voit kirjutas:
Oskad Sa mulle rääkida, milline on Mac-i hooldusvajadus või milles see seisneb?
Vootele, Sa peaks sellest ju kõike teadma? :)
Esiteks kasutajapool - asjad, mis kasutaja tegemistest või tegevusetusest katki lähevad. Tekivad müstilised tarkvaravead - eile töötas, täna ei tööta. Aeglaseks jäävad jne.
Ma ei mõtle Firefoxi või Mac Office't vms kolmandaid osapooli - Maci enda rakendused lähevad rikki. Riistavara nagu teistelgi - mõnikord lendab kõvaketas, mõni ventikas hakkab põrisema jnejne.
Isegi kui on puhas Mac keskkond, sh. Mac serverid, siis spetsialisti visidiid on sinna täpselt sama sagedased kui nö. Windowsi kontorisse vms. Seda küll siis, kui Win masinad on korralikult ära majandatud - ei olda admin õigustes, masinad on up-to-date, jmsjne.
Eemal
Sai paar nädalat tagasi just fototöötluseks lauaarvuti kokku pandud. Enne seda sai ikka paar nädalat asja põhjalikult uuritud ja erinevaid lahendusi kaalutud. Arvuti koos 64bit Win7-ga läks maksma umbes 14k ja monitor umbes 8k. Lisaks muu tarkvara. Loodetavasti kellelgi sellest infost abi:)
1. Monitor Eizo Flexscan S2243W
https://shop.colourconfidence.com/produ … xSec=10158
Pole küll ColorEdge seeria monitor, kuid Wide Gamut ja PV paneel on sama tehnoloogiaga, mis ColorEdge seerial. Peale kalibreerimist (monitoris valge punkt paika) tuli profileerimiskõver ideaalselt sirge. Lisaks on must värv on must, mitte tumehall nagu tavamonitoridel ja valge on valge.
2. Protsessor Intel Core i5-661
Sisaldab Inteli graafikaprotsessorit, mis peaks tavaliseks fototöötluseks täiesti piisav olema. Eraldi GPU-d on tänapäeval vaja vaid mängimiseks või 3D graafika jaoks.
3. Emaplaat Gigabyte GA-H57M-USB3
Oluline, et chipset toetaks protsessori sesest graafikat. Minu jaoks oluline veel Inteli Raid ja tulevikule mõeldes võtsin ka USB3-e. Veel sai kaalutud Asus P7H57D-V EVO, aga seda polnud saada. Odavam variant ilma USB3-ta oleks Intel DQ57TM.
4. SSD ketas 80GB Intel X25-M
Sinna peale operatsioonisüsteem ja kõik programmid.
5. Kõvakettad Samsung F3 1TB 2tk.
Kõvakettad RAID-1-ga peeglisse, see maandab ohu, et kettavea tõttu piltidest ilma jääb. Samas ei ole see siiski täielik backup lahendus, kuna ei maanda varguse, tulekahju jms riske.
6. Mälu 2x 4GB Kingston DDR3 1333MHz
Peaks jaguma, et mitu suurt programmi korraga käima tõmmata. Kui puudu jääb, siis saab kuni 16GB-ni laiendada.
7. Suvaline DVD-RW
8. Hiir ja klaver Logitech MK300 juhtmevaba
9. Korpus oli endal olemas + Chieftec 500W toiteplokk
10. Windows 7 64bit + muu soft vastavalt vajadustele
Ma ei oska muuga eriti võrrelda kui oma Dell D830 ja Lenovo T400 läpakaga, mis kah suht korraliku konfiga, aga nendega võrreldes on ikka öö ja päev. Arvuti restart võtab aega umbes 30 sekundit (kuigi seda väga harva vaja, sleepist tuleb välja paari sekundiga), suured programmid nagu Photoshop ja Lightroom lähevad käima umbes 5 sekundiga. Samal ajal kui Photoshop panoraami kokku paneb saab rahumeeli Lightroomis pildipangas korda seada.
Arvutil veel ka piisavalt laiendamisruumi, kui mõni koht peaks kitsaks jääma. Mälu saab juurde panna, protsessori võib kiirema vastu vahetada (kuigi siis ka eraldi graafikakaarti vaja), kettaid saab lisada ja/või vahetada.
Eemal
Not bad! Kuigi mulle tundub, et see toiteks pole just kõige parem. Minul vanal arvutil hakkasid just probleemid ilmnema lahjast toiteplokist. Mis lõpuks viisid selleni, et emaplaadi kondekad hakkasid punduma! Kindlasti on väga tähtis ka korralik jahutus mis kuumadel suvekuudel väga oluline!
Eemal
"Mis lõpuks viisid selleni, et emaplaadi kondekad hakkasid punduma!"
elektrolüütkondensaatorid hakkavad punduma ülekuumenemisest, odavamatel emaplaatidel kasutatakse +85C taluvaid ja veidi parematel +105C taluvad kondensaatorid. pundumisega kaob mahtuvus ja kondensaator ei silu enam toitepinget ja arvuti töö muutub ebakindlaks.
Eemal