Sa ei ole sisse loginud.

#26 02-07-2009 16:41:04

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Eesti oma varje ju nii noor, ei ole mõtet kohe hakata Soome varjete ja sealsete pildistamisvõimalustega seda võrdlema. Kommertsvarjete probleemiks on ja jääb taust, mis nii kiirelt kui fotomeeste soovid, kindlasti kohe ei muutu. Tunneb ju mitmete Soome karupiltidelgi ühe ja sama koha ära. Aga jah praegu on see vaateväli kohalikus varjes tõesti väga piiratud ja tausta silmaspidades ei olegi võimalik teha teistest erinevat pilti. Aga kui asi areneb, siis küll jõuab.
Vaatamata kõigele minu sügav kummardus neile inimestele, kes üldse selle varje ja vaatlusvõimaluse lõid!

Eemal

 

#27 02-07-2009 18:01:07

Silver
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 177
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Kui ma ühe asjaosalisega rääkisin, siis öeldi, et vaatevälja suurendatakse. Praegu on varjes aga külastamine ja siis ei taheta lärmi teha ja uuendusi sisse viia, kuna see mõjub ilmselt karude liikumisele halvasti.

Eemal

 

#28 02-07-2009 22:31:45

Sven Z.
Tigekull
Asukoht: Kõrveküla
Registreeritud: 14-11-2004
Postitus: 1273
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Ma arvan ka, et praegu ei ole õige aeg vaatevälja suurendamiseks. Las mõmmikud harjuvad ära, et seal on nüüd selline koht. Küll talvel jõuab seal muutusi sisse viia ja ideid teostada. Kõige raskem osa, karude kohalemeelitamine on õnnestunud. Las nad nüüd harjuvad lõhnade varieerumisega ja katikuklõpsudega.

No ja kui hundid ka käima hakkaksid, siis oleks see Lassi Rautiaineni varjete kõrval alles teine terves maailmas. Siis peab vist hakkama aegu juba aasta aega ette broneerima.

Eemal

 

#29 03-07-2009 00:53:17

Rein Kuresoo
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 8

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

On tõsi, et noorte lehtpuude taga on terve mets, mis alles ootab avastamist. Sama selge on ka see, et Alutaguse metsades liigub veel palju loomi ja lendab linde, kes kunagi leiavad tee söödaplatsile. Nii karudel-huntidel kui ka kotkastel on pikk mälu ja nad tulevad tagasi siis, kui kõik see, mis onni ümber toimub, ei tundu liiga kahtlane. Tänaöine külaline näitas, et oleme põhilises toiminud õigesti. Kindlasti tekib uusi vaateid, kui on selge, et aeg selleks on küps.

On vist vähe majandusliku tegevuse valdkondi, kus tegevus on nii avalikult tagasisidestatud, kui sellise karuonni pidamine. Püüdes varasemast diskussioonist kerkinud küsimustele vastata, ütleksin niipalju, et inimene mõtleb, karu juhib. Senisest kogemusest on selge, et päris kindlasti ei luba me klienti toitmisplatsi "viimistlema". See võib asja rikkuda märksa rohkem ja kauemaks, kui seda heauskselt arvata oskaks. Kindlasti ei hakka me ka arutama kliendi individuaalseid pretesnsioone internetifoorumis, veel vähem pidama "heinad-õled" tüüpi vaidlusi. Kõiges muus püüame olle (vähemalt praegu nähtuna) avatud ja diskussioonialtid ja elame kaasa iga onnisistuja õnnele. 

Aitäh kõigile kaasa elamast ja püsige kanalil!

Eemal

 

#30 03-07-2009 18:23:28

archie
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 123
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Ka käidud ja 14h istutud-keerutatud-vääneldud. Ka pildid, mis keskööl sai tehniliselt saada, saadud.
Peale karu nägemise elamuse, mis on muidugi meeldejääv, tahan rääkida aga hoopis varje (foto)tehnilises ehituslikust poolest.
Mõtetest, mis varjessse sisenemisel ühte ebamäärase kõrgusega pukki nähes ja esiseinas olevaid vaatamiseks-pildistamiseks mõeldud auke nähes peas keerlema hakkasid ja välja tulles rahu ei anna.
Fotovarje ülesanne on varjata seal sees olevate kindlate eesmärkide ja toimingutega tegelevaid inimesi väljast loomade poolt vaadatuna. Seda ülesannet see majake ka üldjuhul täidab. Arvan et kui eriti ei lärma, siis pole loomadel otseselt midagi nende pilude taha näha. Mis puutub aga sees olevate inimeste toimingute ergonoomilist külge, siis siin on küll asi professionaalsusest kaugel. Luban kriitikat põhjusel, et oldud Soomes kotkavarjes ja ka Vaalas Soome legendaarse karumehe Eero Kemilä kaarhallis, kus ta selliseid varjed Soome tarbeks kokku  paneb.
Läbimõtlematusest-konsulteerimatusest tingitud möödalaskmised korduvad ka siinpool lahte.
Esiteks, kui mitu inimest peavad kinnises ruumis viibima 14 tundi, siis PEAB olema ka ventilatsioon.
Ka meie varjes ventilatsioon e. õhuvahetus PUUDUB. Tunne on nagu kinnises kaubikus inimsmuudeldamisel.
50mm toru, mis katusest välja upitab, pole ventilatsioon. Auk seinas pole ventilatsioon. Kahe inimese (tihti erutusseisundis) väljahingatava vee kogus on märkimisväärne, hapnikuvajadusest-vahetusest rääkimata. Vähemalt kaks 100-160mm toru 6m kõrgusele puu otsa, siis tekib sundtõmme. Aga las vendispetsid arvutavad vajaliku õhuvahetuse kordade arvu tunnis.
Teiseks, vaatlusaken ja avad peavad olema ühel kõrgusel samas reas. Aken, laskeava, aken, laskeava jne. Aken valmistatakse kahekihilisena, materjaliks akrüülklaas või sarnane, mille soojusmahtuvus-soojusjuhtivus on tavalise klaasi omast kordades väiksem, et ei tekiks kastepunkti kondensvett sissepoole. Kahe kihi vahele niiskuseimejat cilicagel'i või vanaemade kombel jämedat soola, mis seob vahekambri niiskuse. Aknad paigutatakse seinaga-välisvaatega nurga alla, et sissenägemist takistada. Maailmatase olevat Ungaris asuval linnuvarjel, kus terve sein on spetsiaalklaasist, millest saab läbi pildistada. Targalt tehes saab ka vähemaga hakkama.
Kolmandaks, pruss/raudnurklatt liblikpoltidega kuulpeadele, Wimberleydele jms. Statiivijama pole jalgade vahele vaja.
Neljandaks, toolid. Enamus aega ju istuvad fotomehed või lihtsalt vaatlejad ja passivad. Osta romulast mõne väikeauto kaks istet, keevitada vajalikuks kõrguseks natuke alla ja voilaa. Kuna statiive enam jalgade juures ei tolkne, siis jätkub ka ruumi sellistele toolidele.
Seekord tuli aga pool aega trussade väel läbimärjana tilkuda, koogutada ülesse-alla,istudes-põlvitades, pühkida pidevalt klaase ja võidelda pragudest sisseimbuvate kihulastega. Pilt karust jääb ikka pildiks, ei pea ju selle väärtust kasvatama läbi selliste katsumuste.
Arvan et peale esimest ringi Eesti 300-500mm torusid omavate fotomeeste läbilaskmist, kes saaksid sealt pilte kätte, on selle onni potensiaalseteks külastajateks loodushuvilised, kellele karu nägemine on elamus. Kui fotomees veel kannatab pildi nimel piinu, siis sellele klientuurile, kellele jääb mälestus ainult mällu, oleks vaja juba eelnevalt mõelda.
Kui tegijatel veel nõu vaja, aitan hea meelega.

Eemal

 

#31 03-07-2009 20:47:45

Jarek
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 74
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Palava ilmaga on seal tõesti ebamugav - seda on ka ise kogetud. Samas, mida parem ventilatsioon, seda rohkem liigub ümbritseva metsa all inimese lõhna. Minuteada puhus tuul eile varje poolt sööda peale - seega ainuke võimalus haruldase lõhnatajuga karu ära petta on sulgeda tuulutusava ning kannatada. Akna suhtes nõustun - kondens ja udu on väga kerged tekkima.

Eemal

 

#32 03-07-2009 21:40:34

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

>> seega ainuke võimalus haruldase lõhnatajuga karu ära petta on sulgeda tuulutusava

keegi, kes karude hingeeluga rohkem kursis on, v6iks kommenteerida, et kas asi ikka tõepoolest nii hull on, et nagu tibake inimese lõhna tunda on, nii kohe joostakse. Äkki harjuvad karud sellega ära, et seal kohas on alati veidi inimese lõhna tunda?

Eemal

 

#33 04-07-2009 03:18:19

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

tommy kirjutas:

>> seega ainuke võimalus haruldase lõhnatajuga karu ära petta on sulgeda tuulutusava

keegi, kes karude hingeeluga rohkem kursis on, v6iks kommenteerida, et kas asi ikka tõepoolest nii hull on, et nagu tibake inimese lõhna tunda on, nii kohe joostakse. Äkki harjuvad karud sellega ära, et seal kohas on alati veidi inimese lõhna tunda?

Ma mõned aastad tagasi istusin Lassiga ühes tema varjetest ja kergitasin kõvasti kulmu kui ta esiteks kasutamata objektiivivarrukad avas, et sealtkaudu värsket õhku juurde tuleks ja veits aja pärast kui sääsed pinda hakkasid käima, needsamad varrukad ka Offiga üle lasi smile Aga eks tal need seal on ilmselt rohkem harjunud igasugu imelike lõhnadega.

Eemal

 

#34 04-07-2009 03:19:46

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Ahjaa, päris öösel kui Lassi juba magas, käis üks karu ikka väga mitu ringi (väga lähedalt) ümber varje, nii et need lõhnad just eemale neid ei peletanud.

Eemal

 

#35 04-07-2009 11:40:47

Rein Kuresoo
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 8

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Olin koos Lassiga sel aastal mitu päeva koos Matsalus. Ta rääkis, et karuonn hakkab korralikult toimima kahe aasta jooksul peale söötmise alustamist. Praeguste arenguteb kiiruse üle on ta üsnagi üllatunud. On selge, et onnil on selgeid puudusi ja võimalusi pildistamismugavuse parandamiseks. Aknad ja ventilatsioon - jah, tegeleme sellega. Toolide osas ootaksime veel erinevaid arvamusi, sest madalamate avade taga, mida paljud, eriti nurkpildiotsijatega varustatud mehed, eelistavad, on võimalik ka lamada (siis on tarvis ka vaateavasid allapoole).
Kõrgele viidud  lõhn ei võimalda karul lõhnaallikat täpselt lokaliseerida ja mõjub ilmselt kaugema (ja seega ohutuma lõhnana).

Mõnel pool Soomes on karud tõepoolest lõhnaga harjunud. Veelgi enam - Martinselkosel aetakse inimesed pärast ATV toiduringi kiiresti onnidesse, sest karude tormijooks algab kohe. See on nõna ainult selles konkreetses paigas ja sellest ei saa teha järeldust, et karu inimest ega ta lõhnu ei karda. Parem on, et karu meid kardab, muidu võtaks tuleks ta hullude päevade ajal supermarketisse. Seepärast oleme mistahes piiride (lõhna-, nägemis-, kuulmis- ja tolerantsuspiiride) nihutamisega võimalikult ettevaatlikud.

Eemal

 

#36 04-07-2009 11:56:07

jubejuss
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 457
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Kamtšatka vanasõna ütleb, et telgis maga naisega ja mida pehmema ja rohkema lihaga naine, seda parem. Point selles, et kohalike veendumuste kohaselt armastab karu pehmet naiseliha rohkem. Kas meil varjes pruudiga käinutest pole keegi karude ilmumistiheduse suurenemist täheldanud?
Krt, ega ma nüüd kogemata rehale ei astund...

Eemal

 

#37 04-07-2009 13:06:58

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Soome varjete puhul kipub aga olem suur miinus pildistamisava kõrgus, mis suures osas tunduvad olema sellised kole turistikad, kindlasti on vast erandeid kah. Eesti varjel on alumine ava juba päris heal kõrgusel, aga mitte nüüd sellisel kõrgusel, et saaks kõhuli pildistada. Mina pildistasin küll alumisest avast põlvili ja oli väga ok. Toolide osas võiks üks selline pukk veel juures olla ja minu jaoks kärab küll. Voodil istudes peab pea õieli olema, et välja näha ja see on väsitav. Aga muus osas minuarust ei pea varje olema mingi luksustuba, väike ekstreemsus kulubki asja juurde, aga jah see õhutusteema on küll selline, et see tuleks tööle saada. Praegu ei julge mina vähemalt küll seda alumist luuki lahti hoida, sest ma ei ole selle õiges õhuliikumises väga veendunud, pigem võib sealt inimlõhna veel välja pääseda.

Eemal

 

#38 07-08-2009 19:30:41

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

On siis keegi peale seninähtud paari hea kaadri sealt miskit pilti saanud ka? Pole enam keskit kuulda olnud.. Kas hunti on veel nähtud, või jäi see ainsaks korraks?

Eemal

 

#39 08-08-2009 18:56:23

Silver
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 177
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Panen siia selle teemaga seotud pildi:
http://silverifoto.com/images/pilt498.jpg
valgusega vedas, 5 minutit hiljem sinna enam päikest ei paistnud:)

Eemal

 

#40 08-08-2009 19:26:06

Silver
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 177
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Ahjaa tehniline info ka: 40D + 500mm f4, ISO800, 1/400, f/4 ja kripeldama jääb see korjus, mis paistab.

Eemal

 

#41 09-08-2009 00:20:11

Valmar Voolaid
Foorumi Guru
Asukoht: Saaremaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 753
Veebileht

Re: Lugu sellest, kuidas ma käisin karu vaatamas

Sai ka seal juuli keskel käidud, hoiatati mind ka, et karu ei pidanud käima eriti tihti ja nii läks ka. Karu jäi nägemata. Eks vist kui tagasi minna siis kevadel või suve alguses. Sügis selleks juba liiga pime aeg ma arvan.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB