Sa ei ole sisse loginud.

#1 27-07-2009 14:47:38

mairo22
Bännitud
Asukoht: Harju
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82
Veebileht

Piltide säilitamine

Kuna ma fotode töötlemise asjus suurem asi asjatundja ei ole, siis olen piltide töötlemist teinud enamasti GIMPiga või mõne muu lihtsama programmiga. Kuna uue 12MP kaameraga tehtud piltide töötlemine muutus GIMPis kuidagi aeglaseks mõtlesin, et proovib Photoshopi. Kiirem ta on ja tõenäoliselt on vist kasulik hilisemaks fine tuninguks PSD fail ka kuhugi salvestada. Kui originaalfail (JPG antud juhul) + PSD + veebi salvestamiseks väiksema resoga fail kokku liita tuleb oma 60-80MB per pilt.
Enne kui hilja hakkan mõtlema, kuhu need kümned olemasolevad ja tulevased gigabaidi ära mahutada. Hetkel lasen pildid aegajalt koduserverisse, mis teeb siis ise aegajalt teisele kettale backupi. Olemasolev lahendus ei paku millegipärast eriti kindlustunnet ja mõtlesin, et uurin kuidas teised oma pilte säilitavad, nii et nad oleksid vajadusel kohe kättesaadavad.
Korra on mõte läbi käinud, et RAID5 kolme kettaga on ehk piisav kõikvõimalike rikete minimeerimiseks. Aga kas hoida selleks eraldi masinat või äki mingi väike kettamassiiv eraldi.
Mis kogemused (töökindlus, kiirus, erinevad liigpääsu võimalused) kellelgi just piltie säilitamise osas RAID, võrguketaste jms lahendustega on?

Eemal

 

#2 27-07-2009 15:13:32

Karel Kravik
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 100
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Ma küll ei vasta otseselt sellele mida sa küsisid, kuid miks mitte hoida ainult RAW'd, kuhu ACRiga vajalikud korrektuurid sisse salvestatud? Ja sa ei töötle ju iga pilti nii palju, et sealt 60-80MB kokku tuleb? Endal tuleb ühe seti peale (~100-200 pilti) heal juhul 3-4 pilti mida ma üldse töödelda viitsin. Neist heal juhul 1-2 jõuab veebi.

Misiganes sa ei valiks, hoida pilte _kiiresti_ kättesaadavana on üsna hea idee, sest noh, olgem ausad, mis on näiteks plaadile kõrvetatud, need on ka unustatud.

Eemal

 

#3 27-07-2009 15:19:00

Alo Eenmäe
Kasutaja
Asukoht: Tartumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 199

Re: Piltide säilitamine

Mmm, ise soovitaks Adobe Photoshopi asemel Adobe Lightroomi või Phase One'i, sest PS pole nagu piltide säilitamise jaoks mõelud ja kui plaanis vaid fotodega jamada, siis LR2 parimat asja annab otsida. LR2 hind pole nagu väga krõbe ka.. kuigi ilmselt oleks naiivne loota, et Eestis selliseid asju väga palju ostetakse... ikka pöördutakse torrenti poole või siis mõne sõbra poole:(


Nature is always true and never trivial

Eemal

 

#4 27-07-2009 15:36:16

mairo22
Bännitud
Asukoht: Harju
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Karel Kravik kirjutas:

Ja sa ei töötle ju iga pilti nii palju, et sealt 60-80MB kokku tuleb?

See mul mõistatus ongi et miks PSD lõpuga fail nii suur on. Pole enne ausalt öeldes RAWi teinudki aga võibolla on tõesti nii mõtekam. Aga kui ma tahan pildilt mingi osa ära lõigata ja hiljem oleks vaja mingi osa lõigatust taastada, siis ilma originaalfailita seda tõenäoliselt teha pole võimalik? Puudub kahjuks kogemus ja ausalt öeldes ei teagi mida kasutada, mis D90 RAWe sööks.

Eemal

 

#5 27-07-2009 15:40:47

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Kirjutasin säilitamise teemal kunagi lühikese artikli Photopointi blogisse ja ise ma täpselt selle järgi talitan ka. Artikkel asub siin http://blog.photopoint.ee/piltide-sailitamine/

Formaatidest säilitan ainult toorfaile, väga harva, kui eemaldatud on pildilt sadu tolmutäppe vms, jätan ka tiffi alles.

Eemal

 

#6 27-07-2009 15:53:10

Karel Kravik
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 100
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

D90 raw'd proovi avada oma photoshopiga, eeldusel et ta on piisavalt uus, peaks ta oskama seda avada (Adobe Camera Raw'l on D90 formaadi toetus alates versioonist 4.6, okt 2008).

Kuidas ACR croppi salvestab, ei oska peast öelda, kuid eeldatavasti ikka metainfona (ilma osa faili ära viskamata).

Eemal

 

#7 27-07-2009 16:59:16

mairo22
Bännitud
Asukoht: Harju
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Olen seda Jaagu artiklit lugenud. Minu jaoks jäi liiga üldsõnaliseks ja tehniliselt midagi juurde ei andnud. Kui, siis niipalju, et alati jäta toorfail alles (mida ma kunagi ei teinud).
DVD peale panen pigem asju, mis on suguvõsaga, tuttavatega seotud (kokkutulekud, pulmad, matused jne) ja mida tõenäoliselt ei ole vaja näidata aegajalt kellelegi. Võibolla siis mitme aasta jooksul korra. Kõigi ülejäänute puhul, kus ajad taga pigem kvaliteeti kui hetke emotsiooni, võiks muu lahendus olla.
Kuna ma olen plaate kirjutanud alates 97 aastast, siis mul on kahjuks juba kogemus olemas, kus kümnete kaupa plaate muutuvad 10a pärast loetamatuks. Kõik plaadid on seisnud vertikaalselt virnas ja pimedas. Mõnel hakkab pealt kooruma maha kuldne kiht, mõnda lihtsalt ei tunnista mängija enam. Tõenäoliselt tuleks aegajalt sellise meedia puhul nö ümbersalvestamine teha uuele plaadile.
Kellel vähegi head lugemist, võiks jagada. Peab mingi strateegia välja mõtlema kuidas oma asju aastakümneid hoida.

Eemal

 

#8 27-07-2009 20:04:24

Risto40
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 240
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

ACR salvestab cropi jah metainfona, st lõigatud osa jääb siiski raw faili alles.

ise kirjutan pilte dvd-dele (alati 2-le, juhuks kui üks lakkab töötamast). Plaate koguneb jah kiiresti ja palju. Tegin ükskord väikse arvutuse, et soodsam tuleb isegi väline hdd osta (eek per megabait võrdluses). Kui olemasolevad dvd-tornid otsa saavad, sisi lähen tõenöoliselt hdd-dele üle. Saab vajadusel pilti muuta ja selle muudetud pildi sinna veel juurdegi lisada.

Käisin ükskord ühe fotograafi loengul, kes rääkis, et ka RAIDga hdd-st koopiate tegemine ei garanteeri piltide säilimise. Nimelt olla temal kunagi juhtunud, et RAID olevat synci ajal lolliks läinud ja mõlemad kettad tuksi keeranud. Kettad saadetud siis välismaale professionaalsete andmetaastajate juurde, kuna hävinud materjal väga hinnaline, kuid ei suutnud ka nemad neid päästa.  ...lihtsalt üks väike lugu, et miski ei garanteeri säilimise.

samas, kui jätkata asjade plaatidele kirjutamist, siis, kuna tehnika areneb ja küll need dvd tuleviku variandid kõvasti rohkem andmeid mahutavad ja norm. hinnaga kättesaadavaks muutuvad, saab ehk ükskord aastate pärast sada 10 aastat vana ja kooruma hakanud plaati uuele andmekandjale kirjutada. Kuid tuleb ka siis igast asjast koopia teha, sest, ilma koopiata, kui plaat hävineb, oled kõigest ilma.

Eemal

 

#9 27-07-2009 21:02:23

mairo22
Bännitud
Asukoht: Harju
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 82
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

See RAIDi jutt oli küll huvitav. Tundub et kõige mõtekam on ikkagi pilte hoida kas siis mingil võrgukettal (võib ka RAID olla) ja aegajalt eSATA/USB väline backupi ketas järgi pista ning backup teha. Aegajalt sellepärast, et minimeerida võimalikke probleeme kuna pidevalt töötav ketas kulub ja on samamoodi vastuvõtlik kõikvõimalikele häiretele nagu teised sama masina töötavad kettad.
Kui mõtet edasi arendada, siis oleks lihtne võimalus teha ka juurde skript, mis ise muudatusi viimasest backupist võrdleb ja mingi n päevade, failide arvu muutumise korral teada annab, et backup oleks vaja teha. Muudmoodi vajuks asi nii või naa ükspäev ära.

Eemal

 

#10 27-07-2009 21:15:09

kristo42
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 49
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

mina lisasin arvutisse kaks 500GB ketast. Lisaks soetasin Allway Sync tarkvara (teatud maani vabavara, kuid mahtude suurenemisel tuleb osta pro litsents ~300EEK), mis võimaldab tarkvaralist sünkimist. Nüüd tõstan pildid kas süsteemikettale kindlasse kausta või välisele kettale ning tarkvara kontrollib vastavalt seadistusele kataloogide sisu. Kui on leidnud, et midagi on muutunud, teeb vastavad muudatused kõikidele seadetes näidatud kohtadele ära. Hea lihtne ja mugav ja pildid on komes kohas olemas. Veelgi turvalisem oleks muidugi, kui üks ketas asuks pidevalt mõnes teises arvuti kastis ja sync käiks üle võrgu, aga nii palju ma pole ehitada viitsinud.

Samas on mul alles ~80 GB RAW faile, proffidel võib rohkem kettaid vaja minna.

Eemal

 

#11 28-07-2009 21:21:30

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Selle raidi katki mineku loo jaoks ma ütleks, et RAID ja RAID on erinevad asjad. Kas kasutada näiteks RAID-1 või RAID-5 on vägagi erinev. Kui võtta kahe ketta RAID-1 (näiteks 1TB kettad), siis on kasutatav pind 1TB ja ühe ketta häving ei muuda midagi. Samas tõesti on olemas kaduvväike võimalus, et kui raidi soft lolliks läheb ja sünkides midagi juhtub, siis suuda ta otsustada kumb ketas on õige...

RAID-5 on küll kolme kettaga miinimum, kuid kokkuvõttes saab näiteks 3*1TB korral 2TB kasutatavat pinda. Samuti on kogu raidi loogika teistsugune kuna arvutatakse kahe tüki järgi kolmanda tüki hash välja ja vajadusel taastatakse ka hashi järgi puuduv ketas. Samuti peaks sünkimise vead väiksema tõenäosusega olema kuna on rohkem kettaid mille vahel vaadata. Endal on koduses masinas 3-ketta (tolle aja järgi 500GB -sed, nüüd paneks 1-2TB kettad) RAID5 mille peal kogu info on (op süsteem on teisel kettal).


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#12 28-07-2009 21:51:21

tommy
Tigekull
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 748

Re: Piltide säilitamine

mozy backup abiks. tasuta variandis on v2he ruumi, aga tasuline oli vist onlimited ruumiga? hind oli $5 kuus vms ..

Eemal

 

#13 28-07-2009 22:20:27

Jaanos
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 105
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Ei taha paranoiline olla aga omast kogemusest eelistaksin lihtsamaid lahendusi RAID puhul. RAID-5 on kordades kindlam aga kui tekivad anomaaliad siis seda hullem. Olen teadmata asjaoludel 3 aastat toimivast RAID-5 volume`st ilma jäänud. Näitas 4 kettast 1 errorit ja kuna kontroller pistis koldedasti kisama sai arvuti välja lülitatud. Sisselülitamisel näitas jälle 4 toimivat ketast ja hakkas ilusasti taastama kuni mingil hetkel hangus. Sai nii ja naa proovitud ning paari spetsialistiga nõu peetud. Kõvakettad justkui kõik toimivad. Soovitati sama kontroller uue vastu vahetada ja uus ketas osta ning proovida järgemööda üles ehitada. Õnneks olin just nädal tagasi koopia teinud seoses sellega, et tahtsin võrku ühte arvutit juurde panna. Otsustasin käega lüüa, mitte hakata 3-4 aastat vana tehnoloogiat juurde ostma ehku peale. RAID-1 puhul oleks konstanteerinud, et ketas lännu ja ostnud järgmise põlvkonna ketta ning andmed ümber peegeldanud.
Viimasel ajal on viidatud seoses kõvaketaste mahu suurenemisega ohtudele mis tekivad RAID-5 paljude suuremahuliste kõvaketaste kasutamisel. Midagi taastamisel tekkida võiva parandamatu vea tõenäosusest, mis pidavat teatud konfis ületama lihtsama RAIDI vea tekke tõenäosuse. Ehk siis siin ei ole mida rohkem seda uhkem.

Eemal

 

#14 28-07-2009 22:31:09

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Minu jaoks ei ole piltide säilitamine mitte tehnilise lahenduse uuenduslikkus, vaid eesmärk, kuidas nad eri riskide juures säiliks. Kui antud teema juures oli vaja teada saada, mis põnevaid lahendusi keegi on välja mõelnud, siis minu lähenemine on tõepoolest aegunud ja tagurlik. Aga kui võtta asja riskide seisukohast, siis arvan, et mul on pildid alles ka siis, kui põnevad lahendused on end tõestanud kas kasutuskõlbulikena või kasututena. Ja antud teemal ma ei soovi olla mitte mingil kujul katsejänes.

Eemal

 

#15 29-07-2009 10:01:34

Martin Mägi
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 262
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Jaak Põder kirjutas:

... vaid eesmärk, kuidas nad eri riskide juures säiliks.

Just nimelt. RAID on vahend, andmekandja. Raid ei ole imeloom või kõikvõimas Allah, kes tagab piltide säilimise.  Kui Sul on ainult üks koht, kus pilte hoiad, isegi RAID misiganes peal ja backuppi pole, on Sul oht oma piltidest ilma jääda.

Aga kogemata kustutamine? Mäletate kunagist viirust, mis kõik failid loetamatuks tegi? Vargus? Veeuputus?
RAID on hea, kuni Teil on seal asuvatest asjadest backup ja see omakorda kuskil turvalises kohas.

Eemal

 

#16 29-07-2009 10:48:51

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Martin Mägi kirjutas:


RAID on hea, kuni Teil on seal asuvatest asjadest backup ja see omakorda kuskil turvalises kohas.

Ehk siis ma ise näiteks kasutan välist kõvaketast varukoopiate tegemiseks. See asub küll samas ruumis niiet tulekahju või varguse eest pole kaitstud kuid ka mu info ja vajaduste piirid on selged.

Eemal

 

#17 29-07-2009 11:29:47

Marks
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 54
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Olen ise kaalunud igasuguseid RAIDe aga kuulnud softRAIDi mitte kõige parematest omadustest, olen jäänud nö vana kooli juurde. Seda enam, et arvutit uuendades jääb üle väiksem ja aeglasem kõvaketas, mis täiesti sobiv arhiveerimiseks. Syncimiseks kasutan Microsfti SyncToy proget, mis siis Task Scheduleri abiga arvuti jõude hetkel töötab. Kolmandaks on kaasaskantav ketas, mida võimaluse korral arvutist eemal hoian. 3x vasaku üle õla sülitades võin öelda, et  pole andmeid riistvara tõttu 15 aastase arvutikasutamise jooksul kaotanud. Tavaliselt on ikka enda lollus mängus olnud.

Eemal

 

#18 29-07-2009 13:55:56

Urmas
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 175

Re: Piltide säilitamine

Kasutan üksikuid väliseid kõvakettaid. Pildid on minimaalselt 3 korduses - arvuti ise pluss 2 välist ketast. Failide sünkroniseerimiseks kasutan SyncBackSE tarkvara.

Eemal

 

#19 04-08-2009 13:08:49

Rivo Tarum
Kasutaja
Asukoht: ALUTAGUSE/LÕUNA-EESTI
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 109
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Kui nüüd kõvaketastest rääkida, siis kas nendel on samuti mingid kestvuse piirid antud(nagu CD/DVD-l)? Kui oled juba ühte ketast näiteks 5-7 aastat kasutanud ja kordagi pole probleeme olnud. Aga kui kasutusiga hakkab täis saama siis oleks targem uuem asemele osta?

Eemal

 

#20 04-08-2009 14:32:38

Martin Mägi
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 262
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Rivo Tarum kirjutas:

Kui nüüd kõvaketastest rääkida, siis kas nendel on samuti mingid kestvuse piirid antud(nagu CD/DVD-l)? Kui oled juba ühte ketast näiteks 5-7 aastat kasutanud ja kordagi pole probleeme olnud. Aga kui kasutusiga hakkab täis saama siis oleks targem uuem asemele osta?

Teoreetiliselt on selleks piiriks Mean Time Between Failures, ehk MTBF.
http://multi.gnt.lt/Pages/brochures/Sea … 200_11.pdf annab kõvaketta MTBFiks 750 000 tundi, mis on 85 aastat, mis on juba rohkem kui Sul endal on jäänud :P

Kõvaketast hävitavad vibratsioon, kõrge temperatuur, sisse-välja lülitamine ja spinupid. Kõige rohkem lähevad minu arust katki kõvakettad, mis on kas uhiuued, 6k-12k vahemikus ja vanemad kui 5 aastat.

Eemal

 

#21 04-08-2009 15:40:07

Rivo Tarum
Kasutaja
Asukoht: ALUTAGUSE/LÕUNA-EESTI
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 109
Veebileht

Re: Piltide säilitamine

Ise ma kasutan ketast ainult varukoopiate hoidmiseks. Et siis korra tööle pildid peale ja kinni....selline variant paistab rikub hoopis ketast. Olen kuskilt aru saanud,et mida vähem ketas töötab seda parem.

Eemal

 

#22 04-08-2009 18:44:42

priits
Kasutaja
Asukoht: Harjumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 263

Re: Piltide säilitamine

väliste jms ketastega on ainult mõned asjad mida tuleb jälgida:

Kui hoiad seda kuskil, siis peab ruum olema piisavalt hea ketta elueale, ehk niiskus, temp jne.
Ning kui sa ühendad/lahti ühendad arvutist - siis tuleb jälgida õigeid võtteid, paljud rikuvad lahti ühendamisega ja ühel hetkel võibki failisüsteem otsad anda.

Muidu kestab nagu ikka, on ta töös või mitte.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB