Sa ei ole sisse loginud.
Canoni väljapanek oli minu arvates Photokina 2014 messi kõige süsteemsem ja parem. Tõsistest tööriistatest vidinateni; pildi püüdmisest selle väljatrükini. Teemadele olid eraldi alad: objektiiviväljapanek, EOS fotokaamerad, EOS filmikaamerad, trükkimine, muud eraldi lauad ja teemad: fokusseerimine pimedas, võltsitud kaubad jm. oli lava, oli vuti värav, kus pallur tegi trikke ja liikus ning kus sai ka 7d2 proovida. Lavalt jäi silma-kõrva loodusfotograafi Thorsten Milse esinemine. Loomulikult oli Lääne inimesele mõeldud totaalnaiivsusi, nagu tuulemasin nägude pildistamisega, mingid kummalised passid, millele sai tooteid registreerida, kuid mille edasine otstarve jäi hämaraks.
Ausalt öeldes, hommikul messi avamisel tuli Canoni väljapanekus loovida massides. Õhtu poole oli õhku natuke rohkem, kuid inimesi endiselt palju. Kummaline, et mõned teised proovisid oma tooteid Canoni suhtes võrrelda ja tõestada paremust. Panasonicu esindaja esinemises võrreldi, miks gh4 on parem lennufotograafiaks kui 5d3; nagu oma kesise saksa keelega mõistsin, siis Sony esindaja kuulutas lavalt, et hoopis neil on tõeline mark2.
Canoni peaesinejaks selgelt oli uus peegelkaamera kere 7d2. Stendi ümber käis lakkamatu tunglemine. Kaamera ise oli väliselt üsna sarnane esimesele 7d-le. Tasub kohe öelda, et ehituselt on siiski esimese seeria kaamera ja 7d kere vahel vaks vahet. Isegi 1dx katikuklõps oli inglise keeles väljendatuna "more convincing."
Räägime 7d2 tugevatest külgedest. Loomulikult põhineb see mu muljetel piiratud ajas ja ruumis. Pärislooduses testimiseks võimalust polnud, samuti ei olnud võimalust keresse sisestada oma mälukaarti, kuna kere puhul tegu masstootmise-eelse mudeliga.
Okulaarist paistev pilt on kaetud teravustamissensoritega. Linnupildistajale annab see ülimalt hea võimaluse liikuvate objektide paindlikuks kadreerimiseks jälgivteravstamise reziimis. Erinevate teravustamismudelite vahel valimiseks on kere tagaküljele tekkinud juurde uus valits. See on hea. Jälgivteravustamine näib toimivat üsna nobedalt. Samas tuleb tõdeda kohapeal kujunenud mulje alusel, et siiski mitte nii nobedalt, kui 1dx puhul. Kardan, et suure ja raske teleobjektiivi puhul koorub erinevus välja veelgi selgemini, kuna väiksema kere aku lihtsalt ei toida objektiivi mootorit nii jõudsalt.
Viimasel ajal kirjutatakse, nagu kompaktide jälgivteravustamissüsteemid on juba peaaegu sama head, kui peeglitel. Tutvusin messil Sony a7s ja Samsung nx1 keredega. Mõlemate firmade väljapanekud võimaldasid mh teravustamissüsteemi testimist. Sony kere võib linnupildistamise jaoks prügikasti visata. Vabandust! Samsung oli oluliselt parem, kuid seeriavõte kiikuvast objektist andis ca 2/3 ebateravaid võtteid ja 1/3 fookuses kaadreid. See võis olla minu viga, kuna töötasin Samsungi kaameraga esimest korda elus. Usun, et tegelikkuses tuleb dünaamilistemates oludes veel tõdeda tuntumate ja arenenumate peeglite eelist. Mis ei tähenda, et viie aasta parast see teisiti ei pruugi olla.
Kuna 7d2 teravustamissüsteemi seadistamisest on juba igal pool kirjutatud, siis ei hakka seda üle kordama. Põhimõtteliselt 1dx ja 5d3 loogika. Seeriavõte oli päris kiire, klõbin tundus ivake valjem, kui senisel 7d-l. Mis on loogiline, kuna peegel liigub nüüd 10 korda sekundis senise kaheksa korra asemel.
Eriti tubli on aga uue süsteemi võime teravustada ava f8 juures, küll pelgalt keskmise punktiga. Fookuskaugusega 600mm objektiivi 2x telekonverteriga pikendades saame 7d2 kerega näitaja, mis on võrdne 1920mm fookuskaugusega täiskaadri ees. Sõbrad, see on teleskoop! Linnuhuvilistele tõeline maiuspala.
Üüratu fookuskaugus tingib pimedama pildi. See nõuab suuremat tundlikkust, kiiremat säriaega. Pildi puhtuses kõrgetel tundlikkustel näib, et 7d2 on eelis 7d ees. Kere vedelkristallekraanilt raw-st jpg-ks konverteeritud ja vahendatud pilti hinnates tundub, et saab töötada tundlikkusel iso1250. Täiskaadrite liigas veel ei mängita. Puhtalt kõhutunde ja mälu alusel järeldan, et uue kere iso1250 näis olema sarnane 1dx pildiga tundlikkusel iso6400. Katsetasin pöörast iso16000: pilti teeb, kuid korralikud valjatrükid on siin unistus. Foto on jahune. Jälle olen sunnitud kasutama ingliskeelset sõna: definition ei ole hea.
Uue kere hinnaks pidi euroalal saama stardiks 1699 eurot. Tavapäraselt võib eeldada, et natukese aja pärast hind nõudluse tõttu tõuseb veidi ja siis hakkab aeglaselt aga kindlalt langema kuni järgmise mudeli ilmumiseni. Esimene 7d vist startis võrreldavalt suurusjärgult.
Kas uut 7d2 kere tasub osta? Messil testitud 1dx sättis selge standardi nii teravustamissüsteemi "tugevuse", kere ergonoomika kui ka kõrge tundlikkuse kvaliteedi osas. Profikere on aga tervelt kolm või isegi enam korda kallim võrreldes tänase kangelasega. Hinna mõttes vahepealse 5d3 olen linnupiltnikuna ärapõlanud, kuna seeriavõte on suhteliselt aeglane, teravustamissensorid liiga kaadri keskel koos ja aku nõrgavõitu. "Piksleid linnu kohta", sensori lõikefaktor, kiire seeriavõte ja hea teravustamissüsteem, sealhulgas praktiliselt üle kaadri levinud teravustamispunktid teevad 7d2 aga väga tõsiseltvõetavaks tööriistaks nõudlikule amatöörist linnu- ja muu fauna fotograafile. Usun, et sama järeldus kehtib spordi jäädvustajate suhtes. Isiklikust kogemusest kinnitan, et ka 7d oli ja on väga võimekas kere, millega saab edukalt töötada just tugevama valguse tingimustes. Täna aga... annan oma 7d mõistliku müügihinna eest headesse kätesse!
Ääremärkused Photokina 2014 messilt:
1) Nikoni populaarseim esineja teenitult oli D810.
2) Ainsa Eesti firma Digital Sputnik stend oli inimestest tühi. What? Kõikjal mujal inimesed suhtlesid, messimelu. Meie omad olid müügitöös tavapäraselt agressiivselt passiivsed. Loodan, et need kaks korda, mil stendist möödusin, olid inimesed juhuslikult wc-s või muid vältimatuid toiminguid tegemas. Ning muidu oli kõik up and running.
3) 4k paistab olema teema, eriti see pool, et üksikkaadritest saab päris korralikke väljatrükke teha. Muidugi ei tea, kui kaua 4k-d "lüpstakse" ja turule ilmub "veel parem" teema.
4) Külastajatest valdav enamus olid saksakeelsed. Sekka ka inglise ja vene keelt.
Kuna pean väga lugu aususest, siis avaldan ja kinnitan siinjuures, et kasutan oma raha eest ja oma vabal valikul ostetud Canoni tehnikat, samuti on artiklis avaldatud arvamused kujunenud mu vaba tahte kohaselt. Canonil ega muul fotofirmal pole olnud mingit omapoolset mõju käesoleva artikli sünnile, v.a. nende firmade väljapanekud kõnealusel üritusel.
Eemal
Asjalik ülevaade. Juba enne seda tundus mulle, et on valminud midagi minu jaoks. Muidugi on 1DX parem, aga hind on selgelt liiga krõbe. Siiani kaalusin 70D ja 7D vahel.
Eemal
Hea ülevaade jah, aga 5D mark III kohta sul küll veidi imelikud arusaamad.
"Hinna mõttes vahepealse 5d3 olen linnupiltnikuna ärapõlanud, kuna seeriavõte on suhteliselt aeglane, teravustamissensorid liiga kaadri keskel koos ja aku nõrgavõitu."
* 6 kaadrit sekundis pole kõige kiirem, kuid suht ok. Võrreldes 10 kaadrit/s jääb saamata vaid 33% hetkedest. Praktikas tõesti tuleb ette olukordi kui pilt jääb saamata kuna "õige hetk" on olnud kahe kaadri vahel, kuid see ikka suht harv juhus. Portree puhul see üldse mingi takistus pole.
* Teravustamissensorid ju sama moodi paigutatud nagu 1DX-il. Seega samal põhjusel põlgaks ka 1DX-i ära? 7D mark II-l tõesti laiemalt, kuid see ju crop sensoril!!! 5D mark III pilti kannatab iga kell kompa parandamiseks kergelt croppida ju. Isegi kui 7D suuruseks croppida (nii hullult ma vist kunagi teinud pole) jääb 8MPix alles, mis on täiesti piisav ka suurte väljatrükkide jaoks.
* Aku on tõesti nõrgem kui 1D serial, kuid sama võimas nagu 7D seerial ju.
Plussid üldse kuidagi varju jäänud, põhiline siiski täiskaadrist tulenev kõrgem ISO võimekus. Ma ikka hästi ei kujuta ette, et peaks oma piltidel ISO 1250-ga piirduma. Siis jääksid ju väga paljud pildid tegemata!!! Võibolla mere ääres saab tõesti sellega hakkama, aga metsas pole sellega ju siis enam miskit peale hakata.
Vabandust, et teemast kõrvale kaldusin, see siin 7D mark II arvustus ju. Lihtsalt pani kirjutama see arusaamine nagu lindude jaoks sobiks vaid 1D või 7D seeria kaamerad.
Eemal
Kiire tagasisidena, Jaak, märksõnaks 7d2, 5d3 ja 1dx võrdlemisel on kogupakett. Viimasel on küll sensorid kaadri keskel, kuid võimsam aku ja kiirem seeriavõte. See, kas parem on 7d2 või 5d3 samasse kaadrisse lõigatud pilt kõrgetel isodel, seda veel saame näha testida. Selge see, et 7 seeria pikslitihedus võimaldab ka seda pilti lõigata. Lühidalt öeldes, kui küsimus, kas eelistada telekonverterit või lõikefaktoriga sensorit, siis kogemuse alusel kaldun eelistama viimast. Kindlasti sobib 5d3 ka lindude jaoks, kuid küsimus on selles, kas ta on selleks sobivaim.
Eemal
Eks üritatakse uuemat mudelit müüa ka, kuid üks 7d2 ja 5d3 vōrdlus linnupildistamise vaatevinklist on siin: http://www.birdsasart-blog.com/2014/10/ … d-be-easy/
Eemal