Sa ei ole sisse loginud.
Kellel on aega ja tahtmist tantsivad viusid pildi peale saada, siis praeguseks on Sõrve linnujaama viuvarjend hästi käima läinud. Varjend asub linnujaama maja taga, tegevus on aknast hästi jälgitav ja iga aeg on võimalik ilma viusid häirimata varjendisse sisse minna ja vahepeal tuppa sooja tulla. Korraga on näha olnud viis viud, põssala ees kuni kaheksa. Lisaks on samast kohast võimnalik igasugu väiksemaid linde pildi peale saada. Viuvarjend näeb välja selline: http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Kotkavarjendina on sellel talvel kasutusel Petsi „põssala” ehk seavarjend. Mõned kotkad on seal ees käimas, samuti needsamad viud. Kuid külmade ilmadega on see häda, et liha külmub ära ja ei ole kotkaste jaoks enam nii ahvatlev. Pigem eelistavad nad sel juhul merelt vabavee äärest parte püüda.
Viudele saab maja taha paar korda päevas sulanud liha panna ja vähe aja pärast on viud tagasi. Seepärast eelistavad nad seda kohta. Ka on sealt lihtsam pilti teha - tuled ja lähed millal tahad. Kotkaid tuleb varjendis pikemalt passida.
Igapäevast infot, kes liikumas ja keda on pildi peale saadud, saab vaadata Sõrve linnujaama kodulehelt: http://tarsiger.com/paivakirja/index.ph … amp;y=2012
(ülevalt paremast nurgast saab ajas tagasi minna).
Hinnad on endised, s.o. 50 € päev või 5 € tund. Kasumit sellega keegi ei teeni, raha kulub varjendite ülalpidamiseks ja toiduga varustamiseks. Vajadusel on võimalik linnujaamas ööbida.
Infot saab telefonil: (+372) 56359533 (Mati Martinson)
või meiliaadressil mati.martinson@mail.ee
Eemal
Sõrves on kotkapidu mitu päeva juba käinud. Praegu on kevadrändeks kogunevate kotkaste aeg - korraga seitset kotkast näha olnud. Kaks varjendit mere ääres töökorras. Puhast meretaustaga pilti saab niikaua kui jää kestab. Kui aega üle jääb, siis lisaks viud ja muud väiksemad vidinad maja taga.
Fotomodellid on siin: http://tarsiger.com/paivakirja/?asema=sorve
Eemal
Vabandan nende Sõrve linnujaama fotovarjendite kasutajate ees, kes viimastel päevadel on üritanud kotkaid pildi peale saada kuid pidanud nendega üle mere tõtt vaatama. Kotkad üritasid, kuid ei julgenud sööma tulla. Linnujaam saab müüa varjendi kasutamise õigust, kuid mitte kotkast. Kotkas tuleb siis kui ise tahab ja kellele tahab. Vahel ei taha ka.
Käisin täna katseks ise proovimas, et milles siis viga. 8.30 olid esimesed kotkad kohal, paari tunni pärast juba 11, neis kümmet võis korraga erinevates kohtades toidu peal näha. Ju sellel kotkal see nägemine ikka nii hea on, et näeb isegi läbi varjendi seina, kui võõras mees sees. Ma ei saa sinna midagi parata, kotkavarjendid ei ole turistikad.
Siin on mõned tänased kotkarõngaste pildid. Kellele rõngad ei meeldi, siis ilma rõngata kotkaid oli ikka ka.
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Eemal
Siia sai väheke kotkaid juurde tõestuseks, et nad tõesti olemas on. Ega nad ainult rõngaid näita, nad ikka tantsivad ka.
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Eemal
Pole häda miskit, eks see oligi selline esimene kord ka korralikku varjet katsetada.
Vähemalt ühe lõokese sai korralikult kaadrisse
Kas Sõrvel ka ujuvvarjele rakendust leiaks? Keda/mida ja millal tasuks silmas pidada?
Eemal
Klassikalist ujuvvarjet, kus kummipüksid jalas, poolmärjalt linnu nina ette ronid, ei pea Sõrves küll vajalikuks. Lihtsam on lasta linnul endal varjendi ette tulla, pildimehel mugavam kuivalt olles pilti teha ja linnud ei saa ka häiritud. Vahepeal võib silma ka kinni lasta, mis ujuvvarjendi puhul ei ole eriti soovituslik Siiamaani on kõik linnud end varjendi ees näitamas käinud, ühelegi ei ole pidanud vette järgi ronima.
Sõrve mereäärsed varjendid on ka kõik ujuvad varjendid, et tormide ja kõrge veega ära ei upuks ja lihtsam ühest kohast teise vedada. Meres kõrge veega ujuvas varjendis olles ei ole just kõige mugavam pilti teha, sest varjend kõigub ja tavaliselt kaasneb sellega paras lainetus vastu objektiivi. Parem on pilti teha, kui varjendi üks ots ikka kindlalt kaldas kinni.
Sügisest aasta lõpuni kestnud tormid ja kõrge veeseis testisid need varjendid veelkord ilusasti ära. Pika tunneli uhtus meri roost puhtaks, kuid sõrestik pidas ilusasti vastu. Varjendid ise olid tunneli lõpus omaette nööri otsas ankrus ja said parajat tantsu, kuid vastu pidasid. Sinna kaldale, kus Sa lõokest käisid pildistamas, sai nad ajutiselt toodud seetõttu, et meri oli kõrge, jää ei tahtnud kuidagi tekkida ja kotkastele ei olnud kusagile toitu panna. Sai neid siis mitmele poole kaldale sööma meelitatud.
Täna toimetasime ühe kalda ääres olevatest ajutistest kotkavarjetest mööda jääd pika tunneli otsa tagasi, teine jääb kormorane ootama, kes sinna lahesoppi kokri püüdma tulevad. Praegu on see veel lõokeste ja hangelindude päralt. Esimesed luiged on ka seal ees jää tugevust testimas käinud. Nii kuidas jää sulab, jõuavad pardid oma järjega varjendite ette.Mõned näited eelmisest aastast:
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Kotka toit sai eile pika tunneli ette toimetatud ja täna üks noor isend seal juba tegutses. See koht jääb majakaalusest ehitustegevusest ja autode liikumisest tunduvalt kaugemale ja ei ole nii kergesti häiritav. Tunneli otsa saab veel teine laskepesa taastatud. Siis on hea läbi varjendiseina omavahjel juttu ajada (kogemus elust enesest). Roog on selline kiirelttaastuv materjal, kuid märkamatult lligipääsemiseni läheb veel väheke aega.
Pilti saab juba praegu teha. Liigid tasapisi muutuvad nii nagu looduses aastaring käib. Esimesed ristpardid olid täna juba kohal, ujupartidest on viu-, soo- ja piilpardid värskelt saabunud. Kurvitsaliste aeg sama varjendi ees tuleb maikuus.
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Selline seis, kuid kahe „laskepesaga” on uuesti taastamisel.
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Viidatud fotol on momendil üks varjend kormoranide lemmiktoitumiskoha ette ujutatud. Veeseis meres on selline muutuv mõiste. Sügise läbi kestvate tormidega oli sama koha peal meetrijagu vett. Maikuus läheb meri tavaliselt üsna kuivaks, seejärel hakkab veetase uuesti tõusma. Koos veetaseme muutusega vahelduvad liigid. Suvel tulevad haned, kured ja haigrud.
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Ka põdrad on samast varjest pildi peale saadud
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.ph … sema=sorve
Kellest ja mis ajal on võimalik pilti teha, saab vaadata ikka selleltsamalt Sõrve linnujaama kodulehelt.
http://tarsiger.com/paivakirja/?asema=sorve
Üleval paremas nurgas olevast aknast saab ajas tagasi minna.
Eemal