Sa ei ole sisse loginud.
Terveks nädalavahetuseks lubab - 30 C ringis ilma. Sellist suhteliselt harva nähtust ei tohiks kasutamata jätta. Mida tuleks tähele panna sellise külmaga pildistades: kas nt filmikaameratel film hapraks ei muutu? Vedelkristall-näidikud tõenäoliselt ka ei funktsioneeri... Kas on mõtet üldse kaamerat ja ennast piinama minna metsa?
Teise kandi pealt - millised oleksid need situatsioonid, mida võiks metsast otsida. Ma mõtlen selliseid, mis tulevad esile alles kõva pakasega... nt härmas sulgedega linnud, aurav metseakari... jne...
Päikest kõigile.
Eemal
Meil siin Tõnu Lingi artikel pakasega pildistamisest http://www.looduspilt.ee/?page=artikkel&aid=26
Eemal
Mul ütles näiteks täna Lexari 1gb 80x Pro kaart külmas üles. Näitas, et pilte pole ja siis ütles, et puudub kirjutamise folder. Praegu proovin tehtud pilte softiga taastada, kuid esimene skänn midagi ei leidnud.
Sandisk Ultra II kaardid töötasid nii nagu peab.
Eemal
aga kuidas filmiga ikkagi lood on... kas läheb külmaga rabedaks?
Eemal
Olen -36 juures pildistanud ja filmikaameraga. See temperatuur veel filmi rabedaks ei võtnud ja kaamera töötas väga hästi. Seekord ilmselt nii erilist ilma ei tule, sest puudel puudub härmatis, mis külma pildil hästi edasi annaks. Tulemuseks on ilmselt tavaline talvepilt. Aga proovida tasub ikka, sest nii külmas väljas viibimine on juba omaette elamus.
Eemal
Ei juhtu filmiga midagi sellise ilmaga. Pigem on probleem akude/patareidega. Samuti võib mõnede objektiivide määre veidi hangunum olla, mis ei lase neid nii kergesti liigutada
Eemal
Minu arvamust mööda -30 digikaamera jaoks küllalt kriitiline piir. , peamiseks DSLR probleemiks kujuneb kondens, mis mõnel juhul on kaamerale lõpliku põntsu pannud.Digikompaktiga on aga -45/12 m/s ära proovitud. Manuaalse filmikerega ja filmiga ei juhtu ka külmemas midagi.
Eemal
Vähemalt mignitel zeniitiel hakkab sellises külmas katik käima küll teise loogika järgi kui piltnik fotokalt valib. Nii et päris iga manuualne kere ikka ka ei päästa.
Eemal
Kondens külmas nüüd küll eriliseks probleemiks ei ole - seal seda ju ei teki. Tekib temperatuurivahetusel, aga siis pole erilist vahet, kui külmast sooja või vastupidi kaamera liigub. Peaks kotis laskma kohaneda. Jooksvalt tekib kondens pigem niisketes oludes.
Eemal
kondents tuleb külmaga probleemiks siis kui hingata kaamera juures - läheb ikka piisavalt seda auru ka kaamerasse.
Halvemal juhul kui sutsu valesti välja hingata võib ka pildiotsija jäässe saada.
Eemal
metallkerede juures eriti valesti hingamisel jääb nina kaamera külge kinni. ;-P
Eemal
Vaat seda kondensi pean ma probleemiks seetõttu, et erinevalt muudest ebamugavustest kupub see digipeeglile surmavalt mõjuma.
Eemal
Kuidas sa Imbi seda kaamerat vooderdad, nii et kõik nupud ja rullikud kättesaadavaks jääksid?
Eemal
Tuleb vist võtta vanavanaemade aegne muhv, ettepoole obje tarvis ja tahapoole vaateakna jaoks auk sisse lõigata, kaheltpoolt käed kaameraga sisse ja tuld. Nuppe ju vaadata pole vaja, need peaks ju kõik pimesi teada olema ja vaateaknas ka settingud näha. Käed soojas ja kaamera kah!
Eemal
Üldiselt ainuüksi temperatuur ei ole mingisugune näitaja. Sel ajal kui külmad olid oli postimehes üks pilt jääsuplejast tallinna lahel ja all oli kiri, et peale pildi tegemist ütles toimetuse kaamera üles. Tea mis täpsemalt juhtus. Aga kaks asja arvata on, et see oli pro DSLR. mitte need millest siin juttu on olnud. Teiseks otse mereääres ei saanud olla temperatuur alla -18. sest meri on nii soe. üleüldse on see niiskus ka oma nahal tunda. näiteks lõuna eestis võivad olla utoopilised külmanumbrid aga väljaminnes pole häda midagi. aga ranniku ääres on väga niiske ja mingi -7 võib olla juba surm külm. ma olen näinud siberist tulnud inimesi kes on harjunud -60 kraadiste külmadega ja kes on tallinnas -3 kraadi juures peaaegu surnuks külmunud. see mis ma tahan öelda on see, et kui kaamera kuskil lõuna-eestis -30nega töötab püsivalt. siis võib seda rahumeeli kuskil kasahhi stepis -50nega väljatõmmata. digipuhul muidugi ma neisse numbritesse eriti ei usu. külm iseenesest ei tee elektroonikale midagi. ainult akude ja patareide vastupidavus langeb tohutult. planeedil maa ei olegi temperatuuri millega film rabedaks läheks. NG-s oli kunagi lugu kus käidi antarktikas mägironimist tegemas temperatuur oli ala -60 kohati ja kameraks nikon f90. mis pidas kogu reisi vastu. see ei ole isegi kõige kõvem nikon. On isegi kohalikus kliimas nii mõnelgi fotograafil niiskusega ülesöelnud(puuduvad tihendid). Muidu Jaanus Järva ütles juba mu mõtte ära. Kuigi pildistada oleks saanud asju mis näiteks tavaliselt mitte kunagi ei jäätu. mul jookseb aknatagant allikas läbi ja väga harva jäätub see ära. Praegu on üle 2cm jää kiht peal sellel. Esimestel päevadel oli lahe vaadata kuidas allikas oli osaliselt lahti ja veeaur hõljus sellekohal. väljas -24.
Kaameratest veel niipalju, et näiteks pentax lx-il on -25 kraadi juures külmumise tehase garantii. ja seda on tehases testitud väga niiskes õhus.
Eemal
Ma mõtlesin siin Tiidu jutu peale niskusest ja külmast. Kas pole mitte nii, et niiske külm mõjub inimesele pahasti. Et niiske -7 on sama hull kui kuiv -30. Lisaks tuul. Aga tehnikale peaks ju üksküik olema kui niiske on. Niiske -7 on kaamerale ju sama mis kuiv -7. Ega teda ju niiskus sega. Tuuline ilm ei tee kaamerat ju külmemaks kui on kraad, mis sellest, et kaameramees surnuks külmub. Masinad ei tunneta ju külma, neile loevad ainult reaalsed kraadid. Niiskuse kondenseerimisprobleemid jätame kõrvale
Või olen ma asjast valesti aru saanud?
Eemal
ma arvan, et just see mida sa kõrvale jätsid oli see kõige olulisem Tõsi, kaamera ei tunne seda niiskusest tulenevat temperatuuri vahet, kuid kaamera peaks ka vastu pidama kõvasti külmemat ilma kui pole niiskust sest kui kaamer sees on mõni komponent soem, siis vend ka koheselt omandab kondensi kui niiskust on õhus piisavalt. Seega see niiskus ikka mõjutab kõvasti.
Eemal
toruonu kirjutas:
ma arvan, et just see mida sa kõrvale jätsid oli see kõige olulisem Tõsi, kaamera ei tunne seda niiskusest tulenevat temperatuuri vahet, kuid kaamera peaks ka vastu pidama kõvasti külmemat ilma kui pole niiskust sest kui kaamer sees on mõni komponent soem, siis vend ka koheselt omandab kondensi kui niiskust on õhus piisavalt. Seega see niiskus ikka mõjutab kõvasti.
Kondensaati kogub ikka see komponent, mis on külmem, mitte see, mis on soojem. Õllepudel ja kohvikruus on hea meelespidamiseks.
Ma ei kujuta hästi ette, misasi võiks kaamera töötamise ajal kaamera sees kiiresti tugevalt kuumeneda ja siis jahtuda kiiresti külmemaks kui ülejäänud kaamera sisemus, nii, et sinna kondenseeruks midagi. Ma julgeks väita, töötamise käigus ei ole tugevate külmakraadide puhul õhuniiskus kaamera tööd piirav komponent. Jutt ei käi mitte nulli ligidusest, vaid -20 ja külmemast ilmast.
Kaamera soojast külma ja külmast sooja viimine on erijuhud, mida ma antud kontekstis ei käsitleks.
Eemal
Tollel külmal nädalal olin ma kõik päevad tõusust loojanguni väljas ning mingeid probleeme kaamera poole pealt ei olnud. Kui see mälukaardi probleem välja jätta, mis tundus olevat juhuslik, mitte külmast tingitud. Peale formaatimist töötas veelgi külmemas ja veelgi kauem nii nagu pidi. Usaldus on küll kadunud ja olen uue kaardi ootel. See jääb siis tagavaraks.
Eemal
Jürgen ma ei saa su loogikast aru. Digikaamera ja sensori kohapealt ei oska öelda. Aga külm iseenesest ei tee elektroonikale midagi. Võiks öelda otse vastupidi mida külmem seda parem. Ainuke asi mis probleeme valmistab on patareid ja akud mille jaoks on tõesti oluline konkreetne temperatuur. Neid niiskus eriti ei koti. Aga osadel kaameratel on pikendustega patareijuhtmed mille võib põue jne pista.
Kõik kaamerad mida mina näinud olen mis on lennanud uppi on nii 0 kuni paari miinuskraadijuures. Selles on nii isiklik kogemus kui ka tuttavate juhtumised.
Aga miks see niiskus just külmaga rolli mängima hakkab seda ma ei oska oletada. Võimalik, et siis jääb vesi jääna kaamera elektroonikale paremini pidama ja järjest koguneb kuni tuleb mingi lühis vms ja ongi jokk.
Eemal
Teiseks ühinen toruonu seisukohaga. Selleks, et midagi kondenseeruks ei pea midagi kuumenema ja jahtuma. Selleks peab olema ainult olulised temperatuuri erinevused. Ülejäänu eest hoolitseb õhk. Kaamera sees on vähemalt kaks asja mis soojenevad digic prose ja sensor. Need panevad õhu ringlema mis veab endaga niiskust kaasa. Kuumemad osad hakkavad niiskust väljapoole ajama, mis on oluliselt külmemad. Ja seal on samuti juhtmed ja elektroonika. Sinna võib tõesti tekkida kondents jne. Natuke aitab asi, et tänapäeval kasutatakse lintkaablit ja trükplaadid on tõenäoliselt lakitud. Aga eks elu näitab.
Eemal