Sa ei ole sisse loginud.
Esmaspäev, 10.september
-20.05 Osoon
__________________________________________________________________________
Osoon alustab oma 15. hooaega Vladislav Kor˛etsiga. Kor˛etsi roll on olla avastaja, uudistaja, hämmelduja, nõustaja, lahtiseletaja, saladuste paljastaja, müüdipurustaja, meelelahutaja – siduda Osooni autorite lood üheks elujaatavaks tervikuks. Ühtaegu on ta ka loodusekalender, kes ennab teada, mis just nüüd ja praegu meie ümber toimub.
Osoon on just see saade, mis näitab Eestimaa loodust tema täies rikkuses ja mitmekesisuses. Laseb vaatajal olla sündmuste keskel ja mängus osaleja. Saade on kantud olemise-elamise röömust ja mängulustist. Osoonist leiab oma loo nii teadlane kui koduperenaine, laps kui lapsevanem – see tähendab teemade laia valikut ja erinevaid tegijaid.
Uued rubriigid:
Paigalood. Püüame hoiduda turismi stampkohtadest ja tutvustada vaatajale paiku, mille nimegi esimest korda kuuleb.
Elustiil. Ekraanil põnevad inimesed, kellel igaühel jutustada oma lugu, miks mitte ka väikese "kiiksuga".
Geopeitus. Loodusmatkad,kus omajagu seiklust ja ekstreemseid läbielamisi.Vaatajast saab matkaja-aareteotsija.
Kuhugi ei kao põnevad persoonilood. Loomalugude tegelased muutuvad aina väiksemaks ja salapärasemaks. Kodumaistele tegelastele pakuvad vaheldust ka mõned võõramaa loomad.
Osooni paegi valmiv uus veebilehekülg annab palju võimalusi kaasa mängimiseks ja saates osalemiseks
Eemal
Just vaatasin selle osooni uue hooaja avasaate ära ja ei oska muud õelda, et miks rohkem selliseid saateid ei tehta.
Väga hea saade ja loodan et paremad palad veel ees. Igastahes soovitan kõigil vaadata.
Eemal
Ma vaatasin ka siis selle 15.-nda hooaja avasaate ära ja see oli ikka paljulubav. Seal oli ka hea mäluga väga noor ''taimeteadlane'' : )
Eemal
Esmaspäev, 17.september
-20.05 Osoon
__________________________________________________________________________
Eesti sisevetes seilasid lodjad üle 600 aasta. Lotjadega peeti hansa-ajal kaubavahetust Venemaaga. Vanade fotode ja mõnede teadjameeste meenutuste abil otsustas Emajõe Lodjaselts unikaalse veesõiduki uuesti üles ehitada. Vanaaegsel laeval seilamist ja meremehe-elu maitsmist pakutakse tänapäeval turismiteenusena. Osoon veetis ühe päeva puust kaubapurjekal Väiksel Emajõel ja Võrtsjärvel. Mati-Erki Nyman, ainuke Väike-Pakril aastaringselt elav inimene, räägib elust saarel ja Väike-Pakri taimestikku tutvustab bioloog Tõnu Ploompuu.
Eemal
Suur tänu Valerile põdrakeele kiirkursuse eest eilses Osoonis
Eemal
Esmaspäev, 18.veebruar
-20.05 Osoon, etv
__________________________________________________________________________
Jäälind, rahvapärase nimetusega Sinilind, on oma nime saanud uhke värvikireva sulestiku tõttu ja võistleb oma välimuse poolest paljude troopiliste lindudega. Enamik tema sugulasliikidest elutsebki lõunamaadel. Kuna jäälinnu põhitoiduks on kala, elab ta järskude kallastega jõgede ja ojade läheduses, kus on läbipaistev vesi ning vaikne vool. Kuuest-seitsmest linnupojast koosnev perekond sööb päevas umbes sadakond kala. Kristo Kiiker käis Taevaskojas jäälindu otsimas. Puidu lagunemine looduses seente toimel on loomulik protsess, aga kui puitu lagundavad seened satuvad eluhoonetesse, siis on juba kurjasti. Igal aastal hävitavad majaseened maailmas miljoneid ruutmeetreid elamispinda. Kõige kiirema levikuga ja suurimate kahjude tekitaja on majavamm. Mirjam Matiisen uurib, kuidas majavamm elamisse hiilib ja kuidas sellega võidelda. "Halva vere" väljalaskmiseks on juba sajandeid kasutatud kaane. Tänapäeval on see iidne ravimeetod vähelevinud, ent õnneks siiski mitte päris unustatud. Saarjärve kaanikoja peremees räägib, milliseid hädasid saab kaanidega ravida ja kui tõhus selline tohterdamisviis on. Kas saatejuht Kristjan Kaljund ka mõnest hädast kaanide abil vabaneb, näeme saates.
Eemal
Esmaspäev, 29.september
-20.05 Osoon, etv
__________________________________________________________________________
Salapärase eluviisiga suurkiskjat ahmi on ka Eesti metsades aeg-ajalt kohatud. Ahm elab maakera põhjapoolsetel aladel - Põhja-Euroopast Alaskani. Ahmist räägib meile Peep Männil. Osooni matk Ahvenamaal jätkub uute saarte avastamisega. Leili Mihkelson on erametsaomanik, kes hindab eelkõige metsa looduskaitselist väärtust. Uhkusega räägib ta oma metsas elavatest kotkastest ja tutvustab vääriselupaiku. Autorid Kristo Kiiker ja Kristjan Kaljund. Saatejuht Vladislav Kor˛ets, re˛issöör Jaanus Nõgisto, operaator Ivar Murel, helire˛issöör Jüri Vaher, toimetaja-produtsent Õie Arusoo.
Eemal
Täna kell 20:05 Osoon etv-s
_______________________________________________________________
Punakurk-kaur, meie arvukat läbirändajat võib kohata ka rannikuvetes talvitumas. Ta on suurepärane ujuja ja sukelduja, maismaal aga üsna saamatu. Ega talle lennatagi eriti ei meeldi, vaenlase eest ta pigem sukeldub. Uurime Narva vanajõgede ehk struugade vee-elustikku, põhiliselt karpe ja tigusid. Struugad on karpidele head elupaigad ja nende liigirikkus ning arvukus näitab veekogu seisundit. Karbid on aktiivsed biopuhastid ja nendel on veekogu veeringes ülimalt suur tähtsus. Heino Kiige puhul on tegemist mehega, kes oskab võrdselt hästi nii kirjaniku kui ka dendroloogi ametit. Mees ise ütleb, et ta on viis kuud aednik ja seitse kuud kirjanik. Välja ehisaianduse katsetalus, kus on üle 500 erineva puu- ja põõsaliigi ning mis kõik vajavad aedniku teadmisi ja hoolitsevat kätt, on Heino Kiik toimetanud juba 20 aastat.
__________________________________________________________________
Head vaatamist
Eemal
Osoon 17.11 kell 20.05 ETV-s
Loom, kelle nime ei julgenud vanarahvas suhugi võtta, on meie metsade arvukaim kiskja hunt. Zooloog Harri Valdmannilt küsime: kas hunt ikka on nii hirmuäratav? Persooniloo tegelane on muusika- ja raadiomees Jaan Elgula, kes peab end täie õigusega maameheks. Kalavetel olles on võimalus loodust jälgida igal aastaajal ja igasuguse ilmaga, kala on sinna juurde ainult boonus. Kerkivate naftahindade taustal tuleb üha rohkem mõelda taastuvenergia kasutusele. Päikeseenergiat peetakse üheks kallimaks. Kuidas päikesepaneelidega toota võimalikult odavat elektrit? Millised kogemused on selles valdkonnas USA-l?
Eemal
Esmaspäev, 8.veebruar
-20.05 Osoon, etv
__________________________________________________________________________
Tõnu Jürgenson jagab matkatarkusi. Kuidas käituda metsas, kui oled eksinud? Iga loodusfotograaf unistab National Geograficusse pääsemisest. Just selle ajakirja kaudu sai Remo Savisaar oma "kitsepildiga" loodushuvilisele maailmale tuntuks. Remo on linnapoiss, kuid poisipõlvest peale on mängumaad ja rattarajad ikka loodusesse viinud. Hiljem hakkas ta oma retki ka jäädvustama. Nüüd on toredast hobist saanud ilus elukutse. Palju armsaid kohtumisi kogus ta raamatusse "Loodus kutsub". Saate autorid Kristjan Kaljund, Sven Paulus ja Kadri Hinrikus. Lood seob saateks Vladislav Kor˛ets. Re˛issöör Jaanus Nõgisto, operaatorid Ivar Murel ja Magnus Suitso, helire˛issöör Jüri Vaher, toimetaja-produtsent Õie Arusoo.
Head vaatamist!
Eemal
Remo Savisaare interviu oli väärt vaatamist:)
Eemal
Oli tõesti üks kena kohtumine Aga "interviu" on üks ütlemata kõva sõna. Eks meie viud olegi ju tegelikult suures osas interviud - tulevad ja lähevad.
Eemal
Kui kellelgi jääb juhuslikult mingi osa vaatamata, siis abiks see link:
http://etv.err.ee/arhiiv.php?otsing=osoon
Siin on 2009 a. osad, mõned ka 2008 aastast ja nüüd viimased, tavaliselt lisandub esmaspäevane osa kahe päeva jooksul, pärast eetrisse jõudmist.
Eemal
kuna ise olen samuti sealt vaadanud, siis julgen soovitan kõigil soojalt neid vaadata. eriti veel neil, kes on värskelt hakanud linde pildistama. osooni lugudest saab nii mõnegi tarkuse võrra rikkamaks
Eemal