Sa ei ole sisse loginud.
Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi.
Saaremaa keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialist Jaan Ärmus lausus, et ahmi (Gulo Gulo) märgati Saaremaal esimest korda 2003. aastal Sõrve poolsaarel, kirjutas Meie Maa.
"2004. aasta sügisel ja 2005. aasta talvel olid ahmile iseloomulikud tegutsemisjäljed Pelissaare mägede piirkonnas," osutas Jaan Ärmus. Aasta hiljem nähti kaljukassile väga sarnast looma Metsküla jahipiirkonnas Koigris. Et tegu oli ahmiga, näitasid ka lumelt avastatud jäljed.
Keskkonnateenistuse andmeil on Saaremaal tegu ilmselt ühe isendiga. Ahmi eluviis ongi eraklik ja ta eelistab üksi tegutsemist.
Vikipeedia andmeil on ahm kärplaste sugukonda kuuluv kiskjaline ning on kärplaste sugukonna suurim maismaalise eluviisiga loom. Ahmi levila hõlmab osaliselt Skandinaavia, Soome, Karjala ja Venemaa põhjapoolsemad piirkonnad. Ahmi esineb ka Põhja-Ameerikas, kuid enamikus neis piirkondades on tema arvukus väike.
Eemal
natuke pikemalt siis siin: http://meiemaa.ee/index.php?content=art … rtid=27345
Eemal
Noh Saaremaa poisid, fotokas kätte ja tehke ära!!!
Eemal
Siin pidi tegutsema ainult üks tegelane, niiet läheb keeruliseks aga ära peab vist korraldama
Eemal
tehke üks kena pilt jah.
Eemal
Väärt värk, loodetavasti ei lasta teda maha või ei jää auto alla vms.
Eemal
Jääme siis pilti ootama
Eemal
Seoses sellega, et seda looma meil kohata võib ja tõenäoliselt meile ka tulevikus sattuda võib siis oleks ülesskutse adminnidele, et peaks äkki ka ahmi loodusõppesse üless panema. Seal on muidu juba üks selline sõraline kes meile võib sattuda aga siin ei ela (tähnikhirv)
Kui vaja võin selle liigitutvustuse ära teha aga andge siis teada, kui vaja on.
Eemal
@ Monte -- Sellised imetajad on meil plaanis lisada, kui õigekirjavead on kõik parandatud ja kohati mõned tutvustused ka suupärasemaks muudetud. Võid ahmi tutvustuse vabalt ise valmis teha, kui tahad -- oleks abiks.
Eemal
monte, kui sa teed, siis palun kontrolli ikka üle, et kirjavigu sisse ei jää (nagu su viimases postituses on), muidu peab keegi pärast nende otsimisega vaeva nägema ..
Eemal
Ega ennem, kui ühtegi reaalset tõestust ei ole, pole ka vist mõtet rääkida ahmist. Eriti kahtlane see, et loom juba 2003 aastast. Ahm oleks selle ajaga saarelt ammu jalga lasknud. Aga mine sa tea, äkki üks päev ongi siin saaremaal tehtud ahmi pilt.
Eemal
"harvanähtav kiskja" osutus mägraks...
http://www.ilmajaam.ee/?id=101949
Väidetava Saaremaa ahmi jäljed osutusid mägra omadeks
Saare maakonnas veebruaris pildistatud väidetavad ahmi jäljed osutusid spetsialisti hinnangul mägra omadeks.
«Minule saadetud fotodel on suure tõenäosusega mägra jäljed, mida tõestab nende suurus ja kuju,» ütles Metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse ulukiseire osakonna juhataja Peep Männil Meie Maale.
Männili sõnul pole mägra jälgi harjutud lumes nägema, kuna mäger peaks talvel taliuinakus olema.
Lumes paistavad mägra jäljed aga suuremad kui kõval pinnasel ja nii võidigi neid ekslikult ahmi omadeks pidada.
«Ahmi jäljed lumes on teatud määral sarnase kujuga, kuid umbes kaks korda suuremad kui mägra omad ning arvestades ahmi loodusliku asurkonna geograafilist levikut, on tema olemasolu Saaremaal ülimalt ebatõenäoline,» avaldas Männil.
Eemal
Mnjah kui enam mägral ja ahmil vahet ei tehta, siis on asi päris hullusti!
Eemal
Erik Mandre kirjutas:
Mnjah kui enam mägral ja ahmil vahet ei tehta, siis on asi päris hullusti!
Jäljed võivad kohati väga sarnased olla eriti, kui lumi on jälgi natuke muutnud, kuna keegi pole Eestis ametlikult ahmi jälgi pildistanud või näinud nii, et pärast on kindlaks tehtud 100%, et tegemist oli ahmiga, siis neid võrrelda võib olla üsnagi raske. Kuna enamus inimesi pole ahmi jälgi näinud looduses, siis on väga raske võrrelda neid teiste jälgedega seega ei näe ma selles väga hullu midagi, et mägraga sassi ajati. Pigem on mõttetu see, et suures hullluses panna asi kella külge, et näe meitel siin Saares elab harv külaline Eestis ehk ahm, kuigi pole mingit tõestust, et tegemist ahmi jälgedega üldse. Ennem võiks nagu asjas 100% veenduda.
Eemal
Olgert: usun, et kui Saaremaal oleks ka olnud ahm, siis selle käpajälg ei erineks Soome/Vene ahmide omast, seega ma küll ei näe infopuudust jäljeomaniku tuvastamisel. See, et Eestis jälge pildistatud pole on kergelt öeldes naiivne argument. Määramisraamatud ja lähinaabrite pildid/kogemused on ju kasutatavad.
Eemal
Ma just mõtlesin seda, et loomulikult on sul võimalik mingi raamatu või interneti pildi materjali põhjal seda jälge määrata, aga tegelikult võtame näiteks rebase. Rebane võib teinekord jätta ikka väga kahtlaseid jälgi ning paistab, et sellegi määramine on osadele väga raske kuigi rebaseid meid palju, sest raamatutes on teada olevalt üks kindel jälje rada, jälje pilt ning olenevalt ilmastiku oludest või millest iganes võib see jälg ikka väga varjeeruda ja erineda sellest tavaliselt, mis on kuhugi jäljeraamatusse pildina lisatud. Et neid jälgi ära tunda metas liikudes nõuab see kogemust, aga kust kohast sa saad kogemusi, kui meil näiteks ahmi tegelikult praktiliselt vist ei olegi(ma arvan, et võib nii öelda). Seega on tava inimesele, kes metsas liikudes mingit jälge märkab eriti, mis on võinud sulada suuremaks või natuke kuju muuta väga raske. Siin-kohal ei pea ka olema ka tegemist tava inimesega igaüks võib eksida. Sellepärast ma ei näegi midagi hullu, kui mingi inimene ajas mägra jälje, mis võis olla lumega muutunud ja ahmi omale üsnagi sarnane sassi. Mina näiteks pole ahmi jälge looduses näinud seega, rääkimata veel palju nägemistest millest tulevad kogemused seoses ahmi jälgedega seega ei oska ma öelda, kas tegelikult on tõesti hullu temp ajada ahmi ja mägra jälge segi. Sellised on, siis minu mõtted!
Eemal
@Olgert: minuarust see segiajamine ei pärine lihtsalt mingilt inimeselt, vaid jahimeestelt, kes võiksid ju jälgi tunda. Muus osas olen nõus!
Eemal
Jahimehed enamasti tunnevadki jälgi, aga nende jälgi keda nad metsas kohanud on või kellele jahti peetakse, ahm on meil võõrliik ja mitte jahiuluk ning mägrad peaks üldjuhul talviti magama seega võis see olla ka see üks põhjusteks, miks selline segi ajamine juhtus. Vägagi kogenud jahimehed ajavad segi teinekord hundi ja koera jälje, seega jälgede määramine nõuab ikka vägagi palju kogemusi ja vilumust.
Eemal
ROZ:" Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi."
Kas see mitte ei tähenda, et nähti looma ennast, mitte jälgi? Visuaalselt on küll suht keeruline mäger ja ahm sassi ajada. Noh ei tea, eks nii need müüdid sünnivad :-)
Eemal
"Saaremaa jahimehed on alates 2003. aastast metsas mitmel korral märganud Eestis üliharva kohatavat kaljukassi ehk ahmi"
ainus järeldus, et saaremaal käivad jahil pimedad või ebakained.
Eemal
Hähhää, iidne Saare-Hiiu vimm?
Eemal
ma olen algupäraselt põltsamaa poiss.
kahjuks esineb piisavalt olukordi kus mulle tundnub et suur osa jahimehi on pimedad või lollid. relva ei tohiks anda pimeda või lolli kätte.
Eemal
Kuna tõestus materjal puudub ahmi kohta, las siis mõned Saaremaa jahimehed usuvad, et neil elab võõrliik, aga seniks kuni pole tehtud jälgedest või loomast endast mingit tõestavat pilti, siis mina seda lihtsalt ei usu. Siin kohal vaidlen sulle vastu OnuEnn, et üldse saada relvaluba käiakse arsti kontrollis ning ka hulluarsti kontrollis seega sõgedatele ja pimedatele inimestele relvaluba ei anta, aga vahest tõesti paistab, et mõnede puhul on erand tehtud, aga ei ole mõtet millegagi üldistada. Ma ise arvan, et suur osa jahimehi on just selge nägemisega ning terve mõistusega. Kahjuks on ka erandeid ja neid erandeid olete te kindlasti uudistes näinud. Veel ei tasuks ka salakütti jahimehega seostada.
Eemal