Sa ei ole sisse loginud.
Ma arutlen siin nats, äkki keegi haakub teemasse.
Kui vähegi pildistada, siis ükskord tuleb päev, kus ilma süsteemita enam välja ei vea.
Inglise keeles on teema nimi digital asset management, emakeelset vastet ei teagi.
Kui oma pildid dvdle ja riiulisse arhiveerid, kuidas sealt otsid/leiad?
Kui pildid arvutis on, milline see tehniline lahendus on? Peeglis kõvakettad või raid 5 välistab küll kõvaketta vead aga kui kogu arvuti ära varastatakse?
Neile, kes pildistamisega leiba teenivad, oleks see ju sisuliselt otsast alustamine... ...ja oma lapsi ka ju tagasi väikeseks ei saa enam.
Ja kuidas sealt kõvakettalt pilte leiad?
Kui kellelgi on selline töötav skeem olemas, ole kena ja räägi palun lähemalt, aitäh.
Martin
Eemal
Kustuta ära nn saastpildid, st pole mõtet kõike alles hoida (a la 100 kaadrit ühest mesilasest). Sellega saad enamvähe mahu kontrolli alla. OK, Sellele võib eelneda ka oskus mitte liiga palju päästikule vajutada - kui pilti ikka ei näe, siis jäta vajutamata.
Seejärel tee perioodiliselt koopiad DVD-dele. Eriti kriitilistest asjadest topelt. Minul mahub kogu aasta saak ära ca 5 plaadile (paarkümmend giga RAW-e). Praegu vähemasti. Pildistan oluliselt vähem kaadreid kui alguses, samuti ei jäta alles pilte mis vähegi tunduvad ebaõnnestunud või igavad.
Kettal hoian väiksemaid jpg-koopiaid (kogu aasta 3-4 giga), grupeerituna aastateks, seejärel kuupäevadega folderid, folderi nimes ka märksõnad. Sarnased folderid (näiteks suurupi kivid november ja suurupi kivid detsember) tõstan ühte kausta kokku.
Eemal
ajakirjades kiideti just adobe photoshop elements 5-te ( oli vist ikka selline nimi) et seal pidi saama arhiveerida niimoodi et ka programm teab kui on plaadile pandud ja arvutist kustutatud, et siis kui otsid porogrammi abil pilte siis näitab kohe ära mis plaadil asub, seda muidugi siis kui oled ilusti kenasti kõikidele piltidele keyworde pannud ja plaatidele ilusti nimed ka
Ju see plaadile kirjutamine käis siis ka programmi siseselt.
Eemal
ahjaa muidugi oleks mõistlik ka plaatide kaantele kirjutada mis nad sisaldavad
Eemal
Koopiate tegemisest sa ei pääse. Minu teada saad välismaistes servertes gigade viisi ruumi kui maksas miski 10-15 dollarit aastas. Võid seal ju ka kodulehte hoida kui tahad. 100% kindlust ei saa sa nagunii, kui midagi peaks unts minema, siis koopiat ei ole, või kui ta olemas on, siis toorik nässu läinud aegade jooksul.
Aga ütlemta hea programm on digikam http://www.digikam.org/ leiad sellelt aadressilt. Kui linuxit sul arvutis ei ole, siis windowsi alla anloogset asja ei tea. Üks eriti vinge asi tema juures on see, et piltide importimisel, loeb ta ka exif infost välja piltide tegemise kuupäeva ja jätab selle meelde (loomulikult ka muu EXIF'i info talletab eraldi).Hiljem on aastaid ja kuid mõnus vaadata. Kindlasti tuleb piltidele juurde lisada kommentaarid või tag'id. Kui seda regulaarset teed, et hilisem piltide leidmine on lausa lust Muidugi on seal igasugused export võimalused plaatidele, flicker'isse, kodulehele jne olemas.
Eemal
Kaups, saasta filtreerimise õppisin ma kippelt ära, klõpsutamisrõõm esialgu on suurem kui kui kõvaketas.
Valmar, eks ma tirin proovika ära. Huvitav, kuidas keyworde käsitletakse. Kui kunagi paned uue arvuti üles, et ei peaks nullist hakkama siis oma sildistamist.
Kkristo, ma olen kuulnud ka digikamist, just tema suhtes exifisse.
aga ma ei ole paraku pädev linuxile üle kolima. olen proovinud, kuid lõpuks ikka saba jalge vahel ms'il tagasi. ja selliste platvormivahetustega kaasnevad linuxiamatööril fuckupid, mis piltidest ilma jätavad tõenäoliselt.
Eemal
krdi õnnelikud mehed, kel aasta kohta ainult 20GB faile tekib
aga need vähesed kes te mäkki kummardate, Aperture on lisaks kõigele muule ka arhiveerimiseks-backuppimiseks parim variant mida siiani näinud olen.
Eemal
Tõstaks aastatagust teemat, et äkitse on midagi vahepeal juurde tulnud.
Martin - kuidas elementsiga asi edenes või leidsid midagi paremat?
Eemal
"õnnelikud mehed, kel aasta kohta ainult 20GB faile tekib"
väga asjakohane märkus, tulin just pulmast 12gb raw ja jpg failidega.
Eemal
Mulle see sildistamise värk ei istunud, ei suutnud ma pärast igat kaamera tühjendamist hakata pilte sildistama. Siis tekkis olukord, kus ühed pildid olid sildistatud ja mõned polnud ja siis läks see süsteem käest ära.
Praegu on süsteem nagu Kaupo seal ülevalpool kirjeldas:
f:\raw\2008\07\17_merisk_paljassaare tüüpi nimetustega.
Selles struktuuris hoian ma ainult originaalid, igasugused muditud vähendatud jms on kusagil c:\läbukaustades ja kustutan ära neid koguaeg ruumipuudusel.
Mistõttu olukorras, kus öeldakse, et näita siis oma pilte - mul polegi midagi näidata, selle olukorra parandamisega ma tegelen praegu. Et tekiks mingi top100 vms.
Aga selleks , et midagi üles leida, kasutan siis ajamõõdet - ala 2007/07 ja siis mingi aja tagant lasen suurele kataloogile irfanview batch conversioni peale, nii et see teeb raw'dest umbes 500 px ja 50% kompressitud pildid ühte suurde kataloogi kokku. Siis kuupäeva järgi sortides saab kiirelt vaadata irvanviewga, kust kaustadest ma otsida võiks origiaali.
Aga kui ma praegu peaks tarkvara nimetama, siis Lightroom. Kuigi ma ühekorra oma pildid sellega ära kustutasin - ma ei saanud sellest importimisest ja "previous imports" aru. Ja kuidas neid eelnevalt imporditud pilte sealt seest kätte saab jne. Aga kui ma kunagi tarkvara ostan, siis esimene on Lightroom.
Backupi kontekstis on mul kaks kõvaketast, mille vahel käib robocopy.exe kaustasid sünkimas.
Lisaks sellele lasen ma aegajalt oma pildid välisele kettale ja umbes poole aasta tagant vist olen DVDsid ema juurde viinud :)
Eemal
Oskab keegi sooritada head CD ja DVD plaatide organiseerimise tarkvara?
Noh sellist millega saaks plaatidelt vajalikud failid leida, mis näitaks pisipilte ja mis töötaks ka siis kui plaatide nimed kattuvad.
(Enamus proovitud programme jäävad kattuvate plaadinimedega hätta)
Praegu tundub olevat parim lahendus .bat fail milles rida:
dir d: /s >>e:/pildid/pildid.txt
Eemal
OnuEnn kirjutas:
"õnnelikud mehed, kel aasta kohta ainult 20GB faile tekib"
väga asjakohane märkus, tulin just pulmast 12gb raw ja jpg failidega.
Huvi pärast vaatsin, et mul nelja aasta pildid kokku 30GB. Ikka päris õnnelik siis .. (:
Eemal
ju sa oled see õnnelik kes ainult oma lõbuks pildistamisega pääseb.
Eemal
Kas on vahet, et DVD või CD. Trüki inimesed väitsid, et kui arhiveerid, siis kindlasti CD l, et kui on vaja, siis CD pidi veel kuidagi taastada saama, aga kui DVD l, siis mis läinud see läinud. Mida teadjamehed sellest arvavad?
Eemal
Ütlen kohe, et pole teadajamees. Samas on mõned arvutitargad mulle soovitanud just eelistada DVD, kuna nende puhul olevat suurem töenäosus, et ntx 5a pärast failid alles ja loetavad on. St. väidetavalt rikneb CD aja jooksul suurema tõenäosusega.
Eemal
CD-RW-l asub alumiiniumikiht plastiku ühel küljel ja niiskuse mõjul lööb see sealt lahti. Paksu värvikihiga toorikud on selles suhtes veidi vastupidavamad. DVD-RW-l asub metalli kiht aga kahe plastikukihi vahel.
CD -RW-dele võib veeavarii saatuslikuks saada.
Eemal
Pildid on lauaarvutis kataloogides aasta/kuu/päev, regulaarselt teen koopiad serverisse kus on kaks kõvaketast "peeglis" ja seal teen igaks juhuks ka backupi DAT72 lindile kus andmed peaks vähemalt 20 aastat loetavana säilima (mõned väidavad, et koguni 80 aastat aga noh seda pole ju keegi veel katsetanud). Kogu kraam on ka veel läpakas, sest see rändab enamasti minug kaasas ja siis vahel hea võtta, anda, laadida, näidata.
Eemal