Sa ei ole sisse loginud.
2007. aastal ei ole kik sellisele projektile raha eraldanud. seda saab kiki kodulehelt kontrollida. seda, kas tähtajaks on järgmisesse vooru taotlus esitatud, ma ei tea, aga siiski tundub praegu, et loodetakse mingile muule rahastamisele. aga tegelikult pole see raha praegu kõige olulisem. ma leian, et kogu see kampaania annab paljudele inimestele lihtsalt vale signaali, nagu ma enne juba ka kirjutasin.
Eemal
kristo42 kirjutas:
2007. aastal ei ole kik sellisele projektile raha eraldanud. seda saab kiki kodulehelt kontrollida. seda, kas tähtajaks on järgmisesse vooru taotlus esitatud, ma ei tea, aga siiski tundub praegu, et loodetakse mingile muule rahastamisele. aga tegelikult pole see raha praegu kõige olulisem. ma leian, et kogu see kampaania annab paljudele inimestele lihtsalt vale signaali, nagu ma enne juba ka kirjutasin.
Jah, sealt ma seda vaatasingi -- Kiki kodulehelt. Küsimus ei ole praegu, kas sellistele on antud, see oli rohkem summa toomiseks, et seal programmis on see 5-6 miljonit reaalselt olemas. Kiki prioriteedid muutuvad ka aastast aastasse, nii et üks aasta ei saa, järgmine võib aga saada. Järgmise taotluse esitamise tähtaeg on selle nädala lõpus.
Eemal
Kui omavalitsuste suunast vaadata, siis on tegemist "hirmsuure" preemiaga. Kui kõigi omavalitsuste vahel võrdselt ära jagada, siis 3 tuhhi per omavalitsus. Samas ma usun, et praktiliselt kõik omavalitsused on nõus toetama antud üritust. Kui nende poole pöördutakse konkreetse tegevusplaaniga.
Kristo tagasihoidlikud arvestused kulutuste osas on tegelikkuses suuremad. Isegi kui mingilgi määral prügilad ja veofirmad sponsoreerivad. Käsitsi võib (ja enamasti tuleb) jäätmed läbi sorteerida (sorteerimata jäätmete ladestustasu on kümnekordne!). Käsitsi jäätmeid veokile palju ei loobi, järelikult igal juhul tõstuk. Suure veoki täitmiseks kulub praktikas päev. Seegi kulu, sest autojuht on ka inimene ja tahab palka ka oodates. Kui omas vallas oleme taolist organiseerinud, siis tuuakse nädalavahetuseks auto kohale ja esmaspäeva hommikul läheb sõit prügila poole (et kulud võimalikult väiksed oleks). Ja need vabatahtlikud tahavad toitlustamist, millegiga meelespidamist-tunnustamist.
Samas pean mainima, et keskmine omavalitsus võib taoliselt tavaolukorras aastas saastetasu 75%-ga teenida max 20 000 krooni. Selle eest saab ca 3 sorditi kogumise konteinerit osta.
Näiteks Läänemaal omavalitsused organiseerisid jäätmejaama. On maksnud oma osaluse ehituses. Hanke alusel makstakse nüüd jaama operaatorile AASTAS peale 708 000 krooni (12 omavalitsust keskmiselt 59 000 krooni omavalitsuselt aastas). Ohtlike jäätmete utiliseerimistasu jne. Nii et kes väidab, et omavalitsused saavad saastetasust rikkaks, ei ole tegeliku eluga kursis.
Muide kõrvalmärkusena see, et kui prügitoojat ei suudeta tuvastada, siis see on maaomaniku oma ja koristamine tema lõbu. Ja maa, mis pole riigiasutuse, omavalitsuse või eraomaniku valduses (nn jätkuvalt riigi omanduses ehk reformimata maa), on keskkonnateenistuse hallata ja koristada. Ma usun, et iga maaomanik on rõõmus, kui teda prügi koristamisel aitama tullakse. Samas saaks seda maaomanikku ka kaasfinantseerijana kasutada. Õiglane mingil määral, kuna muidu peaks 100% ise kinni maksma koristamise.
Ja ennem kellegi maale taoliselt toimetama minnes, peaks maaomaniku nõusolek olema. Järsku viivad agarad koristajad midagi maaomanikule vajalikku minema. Prügikoristus pole mitte loodusfotograafia.
Eemal
minu edasine jutt läheb küll teema algusest väga kaugele, aga ma ei saanud mainimata jätta.
taod kirjutas:
Samas pean mainima, et keskmine omavalitsus võib taoliselt tavaolukorras aastas saastetasu 75%-ga teenida max 20 000 krooni. Selle eest saab ca 3 sorditi kogumise konteinerit osta.
see 20 tuh on ilmselgelt alapakutud. isegi järvamaal, kus on üle mõistuse väikesed omavalitsused oli 2006. aasta statistiline keskmine saastetasu, mis omavalitsusele läks üle 40 tuh. aga siin ei saa mainimata jätta, et siin on tõesti üle mõistuse väikesed omavalitsused. võimalik, et võrreldav läänemaaga, kahjuks ma ei tunne sealset olukorda piisavalt.
loomulikult olen ma nõus, et see ka 40 tuh. aasta peale ei ole eriline summa (samas kaks suuremat omavalitsust said vastavalt ~230 tuh ja ~160 tuh). miks need summad nii väikesed on?
esiteks juba mainitud omavalitsuse väiksus. 500 inimese pealt ei olegi võimalik rohkem teenida. aga milliseid funktsioone me üldse loodame saada vallast, kus on 500 elanikku ja neist pea pooled veel pensionärid? üheselt viitab see juba pikalt kiratsevale kuid vägagi vajalikule haldusreformile.
teiseks on probleem minu poolt juba korduvalt mainitud omavalitsuste tegemata jätmistes. kahjuks on eestlased omaks võtnud mõtteviisi, et kõikidest reeglitest tuleb üritada kõrvale hiilida. ja kuni vägisi prügi ära ei viida, siis viime selle metsa, küll keegi ära korjab. kui omavalitsus oleks korraldanud olmejäätmeveo, jõuaks prügi prügilasse ning omavalitsusele laekuks ka suuremad summad saastetasust.
aga nüüd ma püüan edaspidi siin teemas enam mitte lahata tekkinud olukorra põhjusi. ma tõesti püüan, aga ei luba igaks juhuks midagi...
Eemal
Tahaks juhtida tähelpanu sellele, et Põhja-Eesti põhiline prügitootja on Tallinn ja osa prügist rändab ka Põhja-Kõrvemaa ja Lahemaa metsadesse. Seda otse või läbi suvekodu. Ja seda võin väita väga pikaajalise kogemuse põhjal. See on suur surve pisikestele omavalitsustele ja mingit toetust pealinnast linnlaste sodiga tegelemiseks väidetavalt ei saa vaid selle peab kinni maksma kohalik elanik. On soovitatud väiksematele valdadele kutsuda appi Omavalitsuste Liit (on vist midagi taolist), et suuremad linnad ka toetaksid aga neile on see võõras mure ja järjekordne laadung vanu monitore, kummitöökoja jääke või muidu kraamimise tulemusena tekkinud sodi rändab Lahemaa-Kõrvemaa metsa. Ja mida enam reklaamitakse koristamist seda tihedamalt uued koormad tulevad. Ka see on kogemus.
Eemal
Küsisin veidi olukorra kohta ja info korraldajatelt:
"Teeme Ära toimkond on kontakteerunud kõigi 227 kohaliku omavalitsusega Eestis ning saanud esimese nädala jooksul ca 30 positiivset tagasisidet. Me küsisime linnade ja valdade käest, kas nad on valmis ettevõtmises osalema, kas nad abistavad meid kaardistamisel, vabatahtlike toitlustamisel ning prügi transpordi- ja ladestuskulude katmisel. Omavalitsuste võimalused on erinevad, kuid kuna enamus omavalitsusi hoiab oma 'kulu ja kirjadega' avalikke alasid võimaluste piires korras, siis on enamik omavalitsusi olnud nõus nimetatud kulude katmisega.
Samuti pöördub Teeme Ära toimkond riigi ehk Keskkonnaministeeriumi ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse poole toetuse saamise eesmärgil.
Lisaks otsime toetust suurfirmadelt ja vabatahtlikelt toetajatelt.
Võimalus, et Eesti ühe päevaga puhtaks koristatakse, ei ole eales olnud suurem kui praegu. Kahelda võib kõiges, kuid nii reaalset ja nii suuremõõtmelist prügikampaaniat ei ole siiani veel Eestis (olemasolevate andmete põhjal ka kuskil mujal maakeral) tehtud.
Seetõttu kutsume kõiki 'kahtlejaid' osalema ja oma panust andma, et see ettevõtmine reaalsuseks saaks!"
Eemal
KIK-s on taotluse esitamise tähtajad kolm korda aastas:
1. 15. november 2007(paari päeva päras)
2. 15. märts 2008
3. 15. juuli 2008
Eemal
Alati võime ju kahelda kas üks või teine asi on teostatav kuid "igapäevase metsaelanikuna" tunned kindlasti, et sedamoodi see asi enam kesta ei või
Mida teha? nõus, et alati võin mööda minna ja ütelda, et meil on seadused ja nende täitmise kontroll on kellegi Teise õlul! VÕI
Mina ise täidan seadust ja nõuan, et teised seda samuti teevad sh. nõuan ametkondadelt kes peavad midagi tegema seda ka teeksid.
Muideks samasugune asi ainult et väiksemana on toimunud ka maailmas http://maps.google.com/help/maps/cleanup/
and last but not least Siin foorumis toodud kahtlused viin tegijatele, et projekti arenedes saaksid kõik need küsimused vastused
teeme Ära
www.teeme2008.ee
Eemal
Täna sai ka infomahukam veeb üles. Eks ta ajapikku veel täieneb.
http://www.teeme2008.ee
Eemal
Sain GPSi laenuks, teen Paljassaare ära.
Eemal
GPSi omanikud Tallinna lähistel kellel on viitsimist prügi kaardistada.
Siin on mõned vihjed veel märgistamata prügiala kohta. Tegelikult see on nii suur ala, et sinna peaks lausa mitmekesi süsteemselt minema (ca 100 ha).
Eemal
Tore ettevõtmine igatahes.Võiks jäädagi selline leht üles, kuhu saad panna pildi ja koordinaadid üles.See on lihtsalt rõve mis meie metsades toimub.Sügisel käisin seeni otsimas ja leidsin suure hunniku igast sitta ja kõige toredam oli veel see, et seal oli ka kaks telekat, elektripliit, külmik, pesumasin, mahlapress jne.
Keegi imestab siin kindlasti, et see ju tavaline pilt.Oleks küll, aga see asus sellises pärapõrgus, kus sõidetav autotee asus umbes 4 km kaugusel ja seljas neid kah keegi sinna poleks kanda jõudnud.Jälgedest võis oletada, et mingi harvestri mees oli need sinna toonud, kui läks metsa välja vedama.
Eemal
Nii palju kui kuulnud olen siis sellele üritusele planeeritaksegi järge aasta pärast.
Eemal
ups kirjutas:
Sain GPSi laenuks, teen Paljassaare ära.
Seal enne ringi liikudes ei tajunudki, kui hull olukord on.
Olen katnud kolmandiku territooriumist ja märkisin üles ~40 gps-punkti, kust pask tuleks minema vedada.
Kes pole näinud, kuidas sitt looduses välja näeb, vaadake :(
Kusjuures on heameel tõdeda, et tänase päevaga ei jäänud värskeid hunnikuid silma, tundub, et turvamees ja autoliikluse keelamine on hästi mõjunud.
Eemal
Mina ei taha ka norida ja ma tean ka ürituse eesmärki jne jne, aga paar märkust:
Reklaamidest ja asjadest on jäänud mulje, et tegemist põle sita koristuse, vaid pildistamisega.
Täna tuli Kukust üleskutse, et võta auto ja osta GPS ja tule kaardista prahti. St näita inimestele kui kole on saast ja seda tehes saasta oma autoga ja osta kindlasti GPS (kas ilma ei saa?)
Mu mõte on selles et kampaania kõlab äkki veits hirmutavalt looduse sõbrale? a´la lähme teeme konnale pai, trampides teepeal muu elusa surnuks.
Eemal
Vaja on planeerida äravedamiseks ressurssi, nii inimesi kui autosid. Pilt annab parima ettekujutuse, et kalkuleerida. Löö kaasa, siis mõistad.
Eemal
Kaups kas planeerid kakumäe rannast need toolid ka ära viia?
Eemal
Ma pole randa sattunud jupp aega. Mis toolid?
Küll aga Kakumäe tipus on 6 tünni kemikaalidega, suht värsked. Keskkonnakaitseinspektsioon tõdes need õnneks keskkonnaohutuks, aga ära ka ei saa viia - pole volitatud.
Eemal
kaups kirjutas:
Ma pole randa sattunud jupp aega. Mis toolid?
Küll aga Kakumäe tipus on 6 tünni kemikaalidega, suht värsked. Keskkonnakaitseinspektsioon tõdes need õnneks keskkonnaohutuks, aga ära ka ei saa viia - pole volitatud.
Ehk siis riigi poolt on käimas projekt 'Ära tee 2008'?
Eemal
Eks mõnes mõttes ju ongi, kas siis seaduste või lihtsalt saamatuse tõttu, seetõttu ka see kodanikualgatus.
Kakumäel tehtud prügipilte näeb siit: http://maps.google.com/maps?t=k&f=q … 3&z=13
Mainitud tünnid on ülaosas.
Vaadake või seda prügivärki: mul pole mingit shanssi kakumäel prügi sorteerida. Siinkandis - terve kakumäe - pole ühtegi kohta kuhu viia pakendeid, mis moodustavad meie pere prügist vähemalt 90%. Ja nii viimegi, iga nv, kottidega Õismäele. Nagu mingi tropp, hambad ristis, ükshaaval prügi rusikasuurusesse auku surudes. Aga ainult selle pärast, et see saast recyclingusse jõuaks, mitte seaduse kui sellise pärast. Pakendiringlus lihtsalt ei toimi ja selle taga ei saa muud olla kui kehv kaader kes ei suuda kompetentselt organiseerida.
Eemal
kaups kirjutas:
Vaadake või seda prügivärki: mul pole mingit shanssi kakumäel prügi sorteerida. Siinkandis - terve kakumäe - pole ühtegi kohta kuhu viia pakendeid, mis moodustavad meie pere prügist vähemalt 90%. Ja nii viimegi, iga nv, kottidega Õismäele. Nagu mingi tropp, hambad ristis, ükshaaval prügi rusikasuurusesse auku surudes. Aga ainult selle pärast, et see saast recyclingusse jõuaks, mitte seaduse kui sellise pärast. Pakendiringlus lihtsalt ei toimi ja selle taga ei saa muud olla kui kehv kaader kes ei suuda kompetentselt organiseerida.
Selle probleemiga tuleb koheselt pöörduda kohaliku omavalitsuse poole, sest neil on KOHUSTUS organiseerida jäätmete sorteerimise võimalused (veidi sõltub see küll kohaliku omavalituse jäätmehoolduseeskirjaga sätestatust, sest "kavalamad" omavalitsused on konteinerite hankimise kohustused pannud majaomanikele/majavaldajatele). Igal juhul on pakendiorganisatsioonidel kohustus varustada kogu Eesti piisava hulga konteineritega.
Eemal
Kristo, minu kogemust mööda näed sa asja liiga lihtsustatult. Kui asi seisaks ainult korraldamise taga, siis oleks paljudes omavalitsustes asjad korras. Pakendiorganisatsioonid lihtsalt ei suuda tarnida piisavalt konteinereid ega organiseerida nende korrapärast tühjendamist. Nii et praeguse hetke kitsaskoht on enamuses pakendiorganisatsioonides ja omavalitsuste uste taga trampimisest suurt tolku pole. Antud mtü-d lubavad konteinereid juurde kõige varem kevadel (seda juba sügisest).
Jäätmeseadus näeb ette ka kaubandusettevõtetel pakendikonteinerite olemasolu. Kui paljudel kauplustel need olemas on?
Ja mis kavalust sa selles näed, et suurtel kortermajadel on pakendikonteinerid. Taaskasutusorganisatsioonid peavad konteinerid paigaldama ja tühjendama tasuta.
Eemal
Ja ei saa veel ütlemata jätta seda, et taaskasutusorganisatsioonid ei olnud lihsalt valmis selleks, et enamus inimesi hakkavad pakendeid tagastama nii hasartselt ja suurtes kogustes. Süsteem on ummistunud ja suur kahju võib tekkida, kui ei saada seda võimalikult kiirelt liikuma. Inimesed võivad pettuda ja vähem hakata sorteerima. Antud umbsõlme lahtiharutamine on puhtalt Keskonnaministeeriumi rida.
Eemal
kristo, seda tegin esimesel päeval. Sain väga ebamäärase vastuse, soovitati Õismäele viia ja kogu vastutus lükati üleüldse Pakendiringluse (või mis see nimi oligi) peale.
Eemal