Sa ei ole sisse loginud.
Kust sa tead, et ainult üks borrelioosiga oli?
Eemal
Meie 8-kuune poiss siin Münchenis sai puugi pargist kätte olles piknikulina peal vaid u. 15 min. Sealjuures vaid paar korda käega muru näppides. Aga see juba ca nädal tagasi, tundub, et on ok.
P.S. Maris, v6iks kusagil kokku saada, aga siis juulis, kuna vahepeal oleme Eestis.
Eemal
Endal siiani vedanud alati küll korjan puuke pealt ära kui metsas käin, kuid nüüd millaski sain Tallinnas pargis puugi, nüüd 3 nädalat möödas ja vist läks hästi Igastahes olen nüüd ka vaktsineeritud
Eemal
toruonu, vaktsineerimine on hea, aitab puukentsefaliidi vastu.
aga puukborrelioosi vastu vaktsiini pole, kui selle saad, siis saad ja tema tuvastamine on keeruline: enne 8-t nädalat antikehi organismis tuvastada pole võimalik väidetavalt. Vereproov igatahes võeti, ma ei tea mis nad nende 4 ampulliga teevad :)
Minul on jala peal käelaba suurune punane laik, keskel väiksem veidi heledam ja päris keskel jälle punane. Nagu noolelaud :) Tihtipeale ei tekigi punetust. See võib olla ka mingi allergiline reaktsioon mõnele teisele sitikale, ei tea veel. Ma puuki ennast ei näinud ega tundnud. Allergilist reaktsiooni saab testida, kui süüa paar päeva allergiaravimit.
Igatahes arsti jaoks oli borrelioosi tuvastamine keerukas (suhteliselt harv haigus), käis kellegagi nõu pidamas ja midagi erilist tarka kosta ei osanud.
Selle kohta leiab ühtteist lugemist google abil:
http://www.google.com/search?hl=et& … os&lr=
Eemal
Teooria poolest peaks borrelioosi vastu aitama kui iga õhtu ennast üle kontrollida ja puugid eemaldada.[size=9]Entsefaliidi vastu tasub aga muidugi vaktsineerida.[/size]
Viimane kord vaktsineerimisel kaasa haaratud voldikus "Puugid ja nendega levivad haigused" kiri:
Erinevalt puukentsefaliidist, mille puhul viirus antakse edasi kohe hammustuse hetkel, kulub borrelianakkuse saamiseks enamasti kaks ööpäeva või kauem, kuni naha külge kinnitunud puugist haigustekitajad inimesele üle kanduvad.
Eemal
Kaupsile. Borrelioos Eestis nüüd mingi haruldane haigus küll pole. Küll aga tuvastamine raske, kui inimene ise selle peale ei tule, et arstile puuki mainida. Vahel on mitu kuud möödas enne kui tõsiselt välja lööb. Ja lööb ta sageli nii, et mingi teine haigus (suvaline viirus, kopsupõletik, südameprobleemid vms.) võtab kiiresti võimust, kuna borrelioos nõrgestab immuunsüsteemi. Kui nüüd inimene ise ei taba arstile puuki mainida, siis võidakse suht tulutult muud haigust ravida, sellest isegi jagu saada ning seejärel tekib jälle järgmine jne. Raske on isegi kindlaks teha, kas ja millal borrelioosist jagu on saadud, sest antikehad jäävad verre pikaks ajaks. On küll vahe, kas n.ö. aktiivne või passivne faas. Teed ettenähtud antibiootikumikuuri ära ja loodad, et said jagu. Kui paari kuu pärast uuesti sant seis on, eks siis tuleb uuesti teha jne. Meie pere mitmekordsel näitel võin öelda, et borrelioosi võib hankida edukalt ka ühe puugiööga. Ei pea sugugi elukat 2 päeva soojendama. Minul lõi välja u. 2 nädala pärast. Teisal saadi alles poole aasta pärast aru.
Edukat võitlust!
Eemal
Ok, merimetsa nakkuskeskusest öeldi küll jah, et kui 10 päevaga punast laiku ei teki, siis võib suht tõenäoliselt borrelioosi välistada. Siiani tekkind pole niiet oleks nagu lootust Samuti oli puuk vaid 1 öö tõenäoliselt.
Aga jah vähemalt on olukord selles mõttes hea, et mis iganes on saab ravida eeldusel, et õigesti tehtud:
* entsefaliiti ei saa ravida, kuid on vaktsiin, seega KÕIK vaktsineerima
* borrelioosi ei saa vaktsineerida, küll aga saab ravida
Eemal
Ma v6in teid veel segadusse ajada: mul ei tekkinud näiteks mingit punast laiku. Ometi olin borrelioosiga 3 nädalat lapiti maas nagu lest. Nüüd m6istatage edasi oma hammustuste kallal
Eemal
Paar aastat tagasi haiglas uuringutel olles avastati, et mul on veres borrelioos positiivne kuid ma ei ole nakatunud. Kummaline varem ei teadnud, et selline võimalus kah veel olemas.
Eemal
Ehk said nii n6rga doosi, et antikehad tekkisid, aga haigus mitte? Umbes nagu vaktsineerimine.
Eemal
Need kaks haigust on täiesti erinevad oma olemuselt.
Borrelioos on bakteriaalne haigus, mille vastu organismil ei teki antikehasid. tähendab see seda, et ei ole ka võmalik vaktsineerimine. Sisuliselt tuleb see iga kord välja ravida ja ära põdeda. Ravitakse antibiootikumidega.
Entsefaliidiga on selles suhtes lihtsam, et vaktsiin olemas ja vaja ainult süstida, muud miskit.
Eemal
Vaata, Re, olen sellega täitsa kursis. Ja täiesti tekivad organismis antikehad ka borrelioosi t6ttu. Mille järgi seda haigust tegelikult diagnoositaksegi. Isegi lühiajaline immuunsus tekib peale läbip6demist. Haiguse ajal on diagnoositavad n.ö. aktiivse faasi antikehad. Passiivse faasi antikehad aga jäävad minu teada verre kogu eluks v6i vähemalt väga pikaks ajaks. Seega, on v6imalik ka oluliselt hiljem teada saada, et oled borrelioosi vaikselt läbi p6denud v6i vähemalt mingi t6uke saanud antikehade tekkeks (nagu poolveelise puhul). Haiguse eest need paraku ei kaitse.
Eemal
Mul on metsloomades kahju, keda need parasiidid kimbutavad. Sattsuin metsa õppepäeval peale ühele sialike paarile, kes nõustusid tükk aega puunotil poseerima ja ennast kadreerida, nii eest ja tagant. Kodus uurima hakates ennnäe sialikul kaenla all puugipere maiustamas ja mekkimas verd. Kui rõve. Kui inimese mastaapi see käänata, siis oleks ikka jube, kui meil nö. 1 liitrise piimapaki suurused jurakad selja peal oleks ...
Veendu ise: http://foto.loodus.pri.ee/varia/sisalik_puugiga.jpg
Isiklikult vaktsiinide suhtes väga skeptiline, kuna nad kahjustavad tervist. Enamus tuttavaid metsamehi ja hunnik jahimehi aga keegi pole ennast vaktsineerinud ja keegi pole veel mingit nakkust saanud. Aga vist ei ela ka väga suures nakkusohuga puugipiirkonnas.
Eemal
Ja mina jälle kohtunud inimestega, kel on väga tõsised tervisehäired puukentsefaliidist.
Eemal
Ehh mitte vaktsineerimine on ikka minumeelest tõsine riskimine oma eluga (mitte ainult entsefaliidi vaktsiinist ei räägi). Tõenäosus, et vaktsiin sulle midagi teeb on ikka suht nulli lähedane. Kui oled haige parasjagu või muul põhjusel immunsussüsteem nõrk parasjagu, siis jah ei maksa teha vaktsiini, kuid kui ei ole, siis kaotada pole praktiliselt midagi, kuid võita on väga palju.
Eemal
Toruonu jutu jätkuks üks link vaktsiinidest. Loodan, et mind nüüd selle eest "maha ei lööda"
http://www.zone.ee/vaktsineerimisest/uurimustoo.htm
Eemal
Esmaspäeva õhtul avastasin ka endal puugi (pole vist 10 aastat sellist looma küljes olnud). Arvatavasti oli seal reedest alates, mil sai pikas rohus kitse taga aetud. Nüüd jälgin siin sümptomeid. Loodetavasti see maha ei murra.
Eemal
no zimson, kui sa vaktsineeritud ei olnud, siis minul käskis arst kohe vaktsineerida ja siis 2 nädala pärast teine vaktsiin (kiirendatud tsükkel). Nimelt pidi vaktsiin ka aeglustama ja loodetavasti pidurdama entsefaliidi teket kui see juhtus olema puugil.
Eemal
Tegelikult olen kaks esimest süsti saanud (sõjaväes), viimasest süstist on aga umbes 1,5 aastat juba möödas. Saan aru, et selle kolmanda süsti oleks pidanud tegema aasta jooksul. Tekib küsimus, et kas mõju on kadunud ja peaks siis nö uuesti alustama?
Eemal
Nohh.. eks sinu peal saame teada nüüd selle ... aga loodame, et sind levitanud puuk oli korralike elukommetega
Eemal
Ega üks puuk veel ei tohiks maha murda. Mul oli miski kuu aega tagasi 2 puuki, 2 nädalase vahega olid need. Üritasin vaktsineerima minna aga öeldi, et kannata kuu aega - kui sümptomeid ei tekki siis vaktsineerime, enne mitte. Pole siiamaani miskit hullu juhtunud. Siiamaani olen vaktsineerimata ka. Peaks ehk ikka ära käima, kui külge satub ehk pääseb entsentfaliidist
Eemal
ehh tundub, et erinevad arstid räägivad erinevat juttu minule ütles infektsionist kes tegeleb just puukide jms, et koheselt tuleb vaktsineerida, et potentsiaalselt vähendada entsefaliidi riski ja kui ka on entsefaliit, siis leevendada selle kulgu.
Olen kuulnud kuidas perearstid kes pole väga kursis just arvavad, et ei tohi vaktsineerida kohe peale hammustust. Minu info pärineb merimetsa nakkuskeskusest
Eemal
Ei no ma käisin ka merimetsa nakkuskeskuses. Mul oli just 4 päeva tagasi puuk olnud. Mõtlesin, et parem karta kui kahetseda ja käisin seal ära. Tädi vaatas suurte silmadega ja ütles, et ei saa teha - kuu aega pidavat puugist möödas olema, alles siis tohtis teha. Ütles nii, et kui nad praegu teevad siis nad võivad seda just esile kutsuda. Kuna mul mingit meditsiinilist teadmist pole siis olin temaga nõus
Peaks tegelikult linna minema telki vaja ja võiks ju siis vaktsineerimise putkast kah läbi karata
Eemal
Täiesti 100% vastuolulist juttu aetakse ikka. Ma vaatan, et ilma meditsiinilise hariduseta ei saagi enam arsti juurde minna. Kurat seda teab keda uskuda!? Ise pead diagnoosi ja ravi määrama, arsti juures käid vaid retsepti järel.
Eemal
Siia otsa tahaks veel tegelikult ühe küsimuse esitada. Ei hakanud sellepärast uut teemat tegema. Äkki Urmas või keegi teine teadja oskab pajatada, miks vahel juba ennast täis imenud puugi küljes tolkneb veel 1- 2 väikest puuki. Ei leidnud ma kuskilt nii täpset puukide füsioloogia kirjeldust kus sellest juttu oleks olnud.
Eemal