Sa ei ole sisse loginud.
Välismaa fotosaitidel kollates on silma hakanud, et tundub on selline oma koolkond fotograafe ja asjaarmastajaid, kes põhimõtteliselt on nõus, mõni vist ekstra soovib või neil ei ole selle vastu midagi kui siin ja seal mõni kasutab tema pilte. Pigem vist neil hea mõelda, et näed mu tehtud hetk ja pilk rõõmustab veel kellegi silma.
Kas nähe nagu tarkvara maailmas, kus osad põhimõtteliselt treivad vabavaralisi lahendusi inimkonna heaks, st. kasutavad oma ande - oskusi jms. teiste heaks. VÕTA ja KASUTA!
Veel leidub veebisuus lähenemine: Some Rights Reserved. Et nagu eraisikutele vaba aga äriprojektide jaoks peab lisa õigusi küsima.
Kuidas mõte meeldib?On nad imelikud? Eestis ilutseb kohati see ILMA LOATA KEELATUD liiga palju. Ka korralikud fotomehed, kes müüvad oma pilte, võiks lähtuda heast tavast: pagaritöökojas saab 1 saiakese ikka tasuta ära süüa, et kliendiks hakata.
Sellised uitmõtted suuri ja punaseid kopilighte kohates EESTI kodulehemaailmas.
Eemal
Uups. Unustasin Some Rights Reserved kodulehe viite.
Eemal
Arutasin siin ühe kah fotopisukuga nakatanud inimesega toru otsas, kes nö. netivärgindust ei jaga. ta kostis selle teema peale nii:
Mida nad siis panevad oma pilte sinna kui kardavad, et neid keegi oma arvuti paneb või kole lugu sellest isegi väikse foto teeb.
Vat nii ütles üks wana kooli mees.
Nüüd vist sai kõik :p mõnda siin ajab põhimõtteliselt närvi kui keegi veidi testmoodi midagi teeb jms.
Saba jalgevahel minema ...
Eemal
jäljekütt kirjutas:
Uups. Unustasin Some Rights Reserved kodulehe viite.
Nii. Põhimõte õige, aga katsu ise kõigepealt asjale pihta saada, millega tegu. Mitte "Some Rights Reserved", vaid Creative Commons. Asi on ka Eestis tuntud ja propageeritav, alustamiseks vaata siia. Ei puuduta ainult pilte: sama edukalt võib vabaks kasutamiseks netist otsida nt Common Creative litsentsi alusel kättesaadavaks tehtud muusikat. Kusjuures jälgida tuleb neid reegleid, mida iga autor on igal konkreetsel juhul oma teosele määranud.
Põhimõtte juures tundub eriti hea variandina Share Alike: KUI keegi peaks tahtma minu tööd millekski kasutada, peab ta OMA produkti samadel alustel kättesaadavaks tegema. Seega: tahab minu tööd tasuta kasutada - palun, aga ka tema oma selle põhjal tehtud töö peab tasuta kõigile kättesaadav olema.
Eemal
jäljekütt kirjutas:
Välismaa fotosaitidel kollates on silma hakanud, et tundub on selline oma koolkond fotograafe ja asjaarmastajaid, kes põhimõtteliselt on nõus, mõni vist ekstra soovib või neil ei ole selle vastu midagi kui siin ja seal mõni kasutab tema pilte. Pigem vist neil hea mõelda, et näed mu tehtud hetk ja pilk rõõmustab veel kellegi silma.
Kas nähe nagu tarkvara maailmas, kus osad põhimõtteliselt treivad vabavaralisi lahendusi inimkonna heaks, st. kasutavad oma ande - oskusi jms. teiste heaks. VÕTA ja KASUTA!
Sellised uitmõtted suuri ja punaseid kopilighte kohates EESTI kodulehemaailmas.
Tjah, üks asi on piltide ja koodi kasutamine "silmarõõmuks", teine aga selle pealt märkimisväärse tulu teenimine ning siin pole vahet, kas tegu on eraisiku või firma äriprojektiga. Tulu teenimine peaks käima ikka teise osapoole teadmisel ja nõusolekul, ent vaevalt neid hea tahtega fotograafe palju on, kes nõustuvad, et mõni reklaamiagentuur kasutab fotograafi fotot kampaanias ning fotograafile jääb vaid vaatamisrõõm, kasum aga läheb agentuuri tasku. Sinu toodud näitel ja Creative Commons põhimõttel on mõlemal ikkagi sama ühine eesmärk, mis "meil Eestis ilutseval tekstil "ilma loata keelatud!"".
Ma usun, et enamikel meist siin pole midagi selle vastu kui keegi tõmbab meie pildid lihtsalt oma koduarvutisse vaatamiseks või teeb taustapildiks - tundku rõõmu. Paraku on sealt edasi juba väike samm autoriõiguste kuritarvitamise ja loata avaldamise või modifitseerimiseni ning sellega on ka (vabavaralise) intellektuaalse omandi autoril, kunstnikul, muusikul või fotograafil märksa raskem nõus olla, iseäranis, kui tegemist pole mitte sahtlipõhja töödega, vaid millegagi, mis autori enda loomingulisi või ärilisi eesmärke teenib.
Some Rights Reserved on sama põhimõttega nagu Copyright märge - annab teada, et autor on huvitatud enda töö kaitsmisest ja selle õiguspärasest kasutamisest.
Sinu jutust ei tule välja, et see heade eesmärkidega fotograafide koolkond jagaks oma töid lahkelt tasuta kasutada ka äritegevuseks - seega pole Eesti fotograafid milleski teistmoodi ega rohkem või vähem imelikud.
Eemal
Online fotomaailma üks suuremaid Creative Commonsi propageerijaid on Flickr, kuhu paljud kasutajad oma vägagi heal tasemel tööd CC litsentsidega üles panevad. Tean sealt paljusid, kelle tööd on niimoodi jõudnud väga populaarsetesse maailma ajakirjadesse või trükistesse ja neil on selle üle vaid hea meel. Mis sest, et nende pilte ärieesmärgil kasutatakse, tunnustus nime avaldamise kujul on ka suur asi. Sageli palju suurem, kui 100 või 1000 dollarit seda oleks.
Keda huvitab, võtke Flickris keerukas otsing, pange peale vaid CC pildid, vaid need mida tohib ärieesmärgil tasuta kasutada. Soovi korral ka need, mida tohib ka muuta või töödelda. Otsige näiteks sõna nature või architecture või art vms ja näete, millist fotokunsti on tasuta saadaval. See on nende autorite vaba valik. Samamoodi nagu mõni inimene on Linuxi või mõne vabavaralise tarkvarajupi valmis kirjutanud ja seda nüüd tasuta jagab. Asi pole ju alati rahas.
Nagis propageerime CC litsentse samuti, paljud kasutajad tahavad oma töid tasuta jagada. Mina olen küll happy olnud, kui minu Nagi fotosid on kusagil minu nimega ära trükitud, tühja sest rahast.
Eemal
no cc puhul, et trükitakse sinu nimega kusagil on jah 5+, aga kui cc kasutatakse lihtsalt selliselt ära, et trükitakse vöi kasutatakse, aga ei mainita sinu nime seal all. on küll kusagil pilti vaadates hapu tunne
ma rally.ee lehel eelmine suvi ühe inimesega vaidlesin, kuna ta kasutas minu pilti auto müügikuulutuses. minult nöusolekut ei küsinud ega maininud ka pildi autorina mind. jättis asi sellise hapu mulje. et siiski oleks vöinud ära mainida, et kes pildi autor oli.
Eemal
See on minu arust iga autori enda teha, kuidas ta oma pilte kaitseb, mis õiguste jne-ga vaatamiseks välja paneb. See ei ole mitte mingil juhul kellegi teise viriseda, et näed, meil tehakse nii liiga vähe või palju. Kui vanakoolimees, kes veebist midagi ei tea, oma 'ekspertarvamuse' veebi kohta ütles, siis sorri, aga ta tõesti ei tea veebist mitte midagi -- ta ilmselt saadab ka oma pangakoodid esimesele küsijale, kelle nimi vähegi panga nime meenutab.
Veel veidi. Lofol on kevadel tulemas veebipildileht, kust MTÜ-s, SA-d ja muud taolised mittetulunduslikud ettevõtmised saavad mitte-ärilistel eesmärkidel tasuta pitle kasutamiseks võtta. Algul saab seal olema minu ja Sveni pildivalik, kui keegi tahab ühineda, palun väga. Sest eesmärk on selles, et loodushoidu propageerivates või loodust tutvustavates materjalides võiks seebikarbipiltide aeg ümber saada -- ja tavaliselt tehakse selliseid projekte peost-suhu, kus ei ole lihtsalt vahendeid paremate saamiseks. Mis litsentsi/õigusi seal kasutame, on veel lahtine, kuid päris kindlasti saab olema see litsents selline, et kui on raha maksta kallile reklaamibüroole, siis meie käest tasuta pilte ei saa. Eks see paistab, kui õige aeg on käes.
Eemal
Tundub, et selle Lofo veebilehe-pildipanga jaoks sobiks ideaalselt Creative Commonsi Attribution-Noncommercial-NoDerivs. Standardsete litsentsitüüpide (mis peaks ka korralike lepingutena olema lahti kirjutatud) kasutamine võimaldab neist laiemal massil paremini aru saada ning nad on mõistetavad ka rahvusvahelisel tasemel. Tööd CC litsentside eestindamisega on palju tehtud, seda just selleks, et tekiks neist ühtne arusaamine. Muu maailma asjadest annab palju õppida.
Eemal
Väga huvitav diskussioon. Aga see kuidas toimub teoste kasutamine on puhtalt autori otsustada va seaduses toodud isikliku kasutamise (nn fair use) juhtumid. Mitte keegi ei takista Teil kõigil oma teoseid tasuta kasutamiseks anda ja liituma CC ideega. Teatud juhtudel on see loomulikult vägagi tervitatav. Samas ei saa unustada ka seda, et nii mõnigi sügavamalt asjaga seotud inimene teenib oma igapäevast leiba just nimelt oma loometöö tulemuste näol ning on igati loomulik, et sellises olukorras kõike tasuta jagada ei saa.
Eemal
ErikM kirjutas:
Samas ei saa unustada ka seda, et nii mõnigi sügavamalt asjaga seotud inimene teenib oma igapäevast leiba just nimelt oma loometöö tulemuste näol ning on igati loomulik, et sellises olukorras kõike tasuta jagada ei saa.
Eks ta ole nagu käärid neh. Profid, kes tehnikasse investeerinud ja kellele need pildid on leivanumbriks - arusaadav. Samas nagu amatöörid saaks pakkuda - kui on midagi pakkuda
draa kirjutas:
Kui vanakoolimees, kes veebist midagi ei tea, oma 'ekspertarvamuse' veebi kohta ütles, siis sorri, aga ta tõesti ei tea veebist mitte midagi -- ta ilmselt saadab ka oma pangakoodid esimesele küsijale, kelle nimi vähegi panga nime meenutab.
Tegelt, ta ei saagi saata neid koode, tal pole neid. Ta elab teises - lihtsamas - pingevabamas maailmas - ei ole kõige tilu-luluga kaasa lännu. Klõpsib filmile ja räägib osade jaoks iganenud juttu. Aga pilte teeb häid sellegipoolest häid.
Eks see ole loomulikult iga ühe enda otsutada ja keegi ei pea kellegile midagi ette kirjutama.
Aga ei tasu ÄRRITUDA ka mõttest, kui mõni küsib, et mida siis nii kangesti KARTA või KAITSTA näiteks amatööridel vms.
Eemal
Aga ka amatöör võib oma piltidega raha teenida- summad on kindlasti teised, aga ka tema on rõõmus, kui osagi hobisse investeeritud rahast tagasi tuleb.
Loomulikult on kohti, kuhu antakse pilte ka tasuta, aga samas, kui foto soovija on ärilise eesmärgiga ja sellepealt teeniks, siis eeldan ka mina, et saan oma osa. Ja vähemalt seni pole minul küll ei Eesti siseselt ega väljastpoolt olnud partneritega muret, et kokkuleppele ei saa.
Eemal