Sa ei ole sisse loginud.
Kuna olen suht tihti pidanud pettuma 'Euroopa putukate' määramisvõimetes, kus on päris mitmeid juhtumeid, kus lehekülg on täis liike, mida meil Eestis ei ole ja meil suht tavalisi vendi pole ära toodud, siis olen vaikselt uurinud alternatiive, mille abil oma määramised talvepimeduses ära teha.
Tänane leid on siis mardikate määramise abimees. Lehekülg ise asub http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/ , kuid kuna täisversioon lehest on saadav ainult venekeelsena (ja ingl keelne navigeerimine on väga imelik, sest osad vahelingid on kuvamata jäetud), siis paar abistavat linki lehe seestpoolt, kus saab hakkma kas vähese keeleoskusega või üldse keeleoskusest pääseb. Ma kordan, kuigi ingl. keele link on seal olemas, siis ingl. keelses versioonis on info (kaasa arvatud pildid jne) poolik, kogu info saamiseks tuleb ikkagi vene versiooni vaadata.
Esimene, kus pääseb vene keele oskuseta, on http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/jactab1.htm . Seal asuvad joonised raamatust G.G. Yakobson "Beetles of Russia". Väga head pildid, mille järgi mardika peaks ladinakeelse nime kätte saama ja selle alusel saab inffi ka muust maailmast otsida. Kuna enamus pildilehti on lisaks veebisuurusele saadaval ka 3-5 MB failidena, kokku neid 83, siis tark on need suured versioonid vist kusagile endale talletada selle asemel, et iga kord 100-de megade kaupa asja alla laadida.
Teine väärt link on http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/illatlpk.htm -- seal asub 'Иллюстрированные атласы жуков' -- ehk 8 illustreeritud mardikate atlast, osad on küll veel pooleli. Selle lingi juures on mingisugust vene keele oskust vaja...
Eemal
Selline nipp, et sai selle G.G. Yakobson "Beetles of Russia" pildid ära tõmmatud- aga ei valda sõnagi vene keelt. Tahtsin küsida, et mardikate kõrvale olemad "pulgakesed" on mis mõõtkavas? Pulgake on 1 cm?
Neil piltidel ju ainult ladina keelsed nimed, pole vene keelt vaja osatagi... Aga selle pulgaga on selline lugu, et seda pole tekstis öeldud, mida see tähendab. Minu arvamuse kohaselt a) see on 1cm mõõt (tõenäoline) või b) see on putuka tegelik suurus võrreldes joonisega (vähem tõenäoline, sest siis on vaja teada raamatu mõõtusid, aga küll need ka kusagilt saab, kui vaja). Kuna ma ei ole ise neid pilte veel korralikult läbi vaadanud, ei oska täpselt öelda, kumb on õige. Ilmselt tuleb siin kasutada katse-eksituse meetodit teada saamiseks -- valid paar teada putukat ja vaadata, mis pulk seal kõrval on võrreledes teineteisega.
Eemal
Draa viidatud lingilt saab leida ka nt kollektiivse projekti G.G.Jakobsoni raamatu 100.aastapäevaks
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/atlas.htm
Vaatasin huvi pärast sealt leheküljelt viimast atlast CURCULIONOIDEA. Päris head fotod.
Eemal
Tundub, et tegemist on ikka skaalaga, mis näitab putuka suurust...
Eemal
draa kirjutas:
...valid paar teada putukat ja vaadata, mis pulk seal kõrval on võrreledes teineteisega.
veidi segaselt sai öeldud -- mõte oli, et valid paar putukat, mille mõõtusid tead ja vaatad, mis julla seal võrreldes putukaga kõrval on. st kui näiteks mingi vend on teadaolevalt 0,5 cm suur, siis cm mõõtkavas (ehk variant a) korral) peaks julla olema kaks korda suurem kui putuk, õige suuruse (ehk variant b)) puhul aga on julla ilmselt väiksem kui putuk. Variant b) puhul saab selle julla väiksuse järgi ka vist lehekülje mõõdu välja arvutada, kui mu loogika ei peta... uurin lähiajal asja ja annan teada.
Eemal
http://www.habitas.org.uk/groundbeetles/splist.asp
Ainult Iirimaa mardikad aga muidu hea leht.
Eemal