Sa ei ole sisse loginud.
Tekkis huvi teada, millisesse formaati siinne rahvas oma pilte peale toorikute (nt raw) töötlemist/korrigeerimist salvestab? JPG? TIFF? mõni muu?
Ja samuti, millisesse värviruumi te fotod panete (need pildid, mis pole netis näitamiseks, ehk mida arvutis või välistel ketastel hoiad)?
Kes viitsib, võiks mõlema küsimuse kohta paari sõnaga põhjenduse ka öelda.
Ise olen siiani salvestanud enamasti JPG formaati ja 98% pilte on sRGB värviruumis. Sel aastal olen hakanud ProPhotoRGB värviruumi kasutama, kuna värvid tunduvad paremad (eriti kollane, oranz ja punane). Formaadi kohalt mõtlen JPG-lt kuhugi edasi liikuda, näiteks TIFi peale, kuna värvisügavus suurem ja suurtel printidel tuleb see ehk väljagi Tglt oli plaan minna üle JPEG XR formaadile (ehk Microsofti HD Photo Format), kuid selle plugina, mis võimaldaks sellesse photoshopis salvestada, link MSi lehel on katki ja mujalt ei suuda seda leida. Tundub, et see formaat on surnud...kuigi ei ärganud vist korralikult ellugi.
Eemal
Reeglina jääbki raw-sse koos raw töötlusparameetritega. Edasine juba vastavalt väljundi vajadustele.
Eemal
jap
Eemal
hmm, tõesti ei tekita isegi jpg-d, et oleks arvutis lihtsam pilte vaadata?
Eemal
Tänapäevased pildivaatmisprogrammid toetavad raw faile. Natuke aeglasem on kui jpg-de vaatamine(oleneb ilmselt arvuti kiirusest, et kui palju aeglasem). Jpg-ks teen pildi siis kui on vaja laiali jagada mingite sündmuste pilte või siis veebi riputamiseks.
Eemal
Samuti jääb raw-sse. Kohati ainult on raskusi mõne konkreetse pildi leidmisega, ei ole osanud endale mõistlikku arhiveerimise süsteemi välja mõelda. Mõni värske ja hea idee oleks teretulnud
Eemal
..mul umbes sama teema nagu Janekil. Ise arvan, et ei oska Lightroom'i võimalusi lihtsalt ära kasutada ja vist veidi laisk olen ka olnud. Laisk just märksõnade lisamisega, et kui selle asja joone peale saaks, siis leiaks vast ka pildid kergemini üles.
Eemal
Mina kasutan sellist süsteemi:
Pildistan RAW-i
Pildid liigutan esimesel võimalusel arvutisse piltide kataloogi alamkataloogi mille nimi on sellisel kujul : järjekorranumber pildistamiskoht ja märksõnad näiteks: c:/pildid/557 talvine raba
Pildide vaatamiseks kasutan IrfanView (st. Windows on seatud kasutama RAW ja JPG failide vaikimisi kasutama IrfanView programmi)
Piltide otsimiseks kasutan XnView Browserit - esmakordsel kataloogi vaatamisel genereerib ta kiiremaks sirvimiseks thumbnailid ja järgmisel korral kuvatakse pisipildid praktiliselt koheselt.
Eemal
Kui see saladus ei ole, siis miks on vajalik genereerida kataloogile mingi järjekorranumber selle asemel, et kasutada nt. kuupäeva, mida vist enamus kaameratootjaid kataloogi nimes kasutab? Märksõna, OK.
Eemal
>> kasutada nt. kuupäeva, mida vist enamus kaameratootjaid kataloogi nimes kasutab? <<
canon kasutab failide ja kataloogide nimetamisel mingit täiesti jaburat süsteemi, aga kuupäeva kataloogi nimes ma ei ole päris mitme erineva kere juures küll kunagi näinud.
mispildifailide hoidmisse puutub, siis mina kopeerin nad m2lukaardilt c:\pildid\aasta_kuu_kuup2ev formaadis kataloogi. kui samal p2eval on v2ga palju kaadreid, siis teens inna m6nikord ysna suvaliste nimedega alamkataloogid, et samas kataloogis v2hem faile oleks. siis seal kustutan sodi ära ja peal seda kopeerin pildid backupi/arhiivikettale pildid\aasta\aasta_kuu_kuup2ev kataloogi ..
vanemad kaadrid töökettal kolivad ka mingil ajal yhe taseme allapoole, ehk siis aastanumbriga kataloogi, samuti nagu arhiiviski ..
hoian ainult raw faile, koos capture one poolt salvestatud töötlusparameetritega.
Eemal
Jyrka kirjutas:
Kui see saladus ei ole, siis miks on vajalik genereerida kataloogile mingi järjekorranumber selle asemel, et kasutada nt. kuupäeva, mida vist enamus kaameratootjaid kataloogi nimes kasutab? Märksõna, OK.
Numbri asemel võiks küll jah kuupäev olla, kuid paremaks järjestuseks formaadi aasta-kuu-päev kasutamine on kuidagi harjumattu. Rohkem nagu teistpidise kuupäevaedastusega harjunud. Samuti tekkiks varasemate piltidega aasta 2000 probleem.
Arhiiviplaatidele siltide kirjutamiseks kasutan ainult numbrit.
Pildi- ja ka muude failidega majandamiseks kasutan Total Commander'it, seal saab küll ka katalooge loomiskuupäevade järgi järjestada, samuti on seal kataloogi loomiskuupäev muudetav.
Mõningatel programmidel on kataloogide järjestamisest väga omapärased arusaamised, number katalooginime alguses töötab tavaliselt korralikult.
Eemal
Mul vaatab Irfanview 10megast Rawd kiiremini kui sama suurt jpgi. Palju kiiremini, nii et jpgiks konvertimisega lihtsalt piltide vaatamiseks ei ole mingit mõtet mul sahmida.
Eemal
Järs kirjutas:
Kui hea see Irfan raw vaatamisel on? Ise kasutan Adobe Bridge-i ja sellega läheb suuremate kaustade laadimisega ikka omajagu aega. Üsna tülikas ja nõuab palju ressursse. Kas irfan on kiirem/parem?
IrfanView'u kasutan piltide täisekraanil vaatamiseks (see on küll väga kiire) , "IrfanView - thunbnails" 'i ei kasuta. (proovisin - IrfanView ei salvesta genereeritud pisipilte vaid genereerib need igal vaatamisel uuesti. XnView aga kirjutab pisipildid enda cache'sse ja järgmisel vaatlusel on pisipiltide kuvamine mõnusalt kiire.)
Eemal
Kas InfranView'le on sisse ehitatud ka color management?
Ise kasutan hetkel piltide vaatamiseks FastPictureViewer, mis on saab värvihaldusest aru ning laeb pildid tõesti kiirelt, nagu nimigi ütleb. Tasuta versioon toetab vist kahjuks vaid jpg faile.
Arhiveerimisest niipalju, et kaamerast tõmban pildid canoni tarkvaraga arvutisse nii, et kausta nime esimene pool on aasta_kuu_päev ja siis mingi märksõna, nt luiged Tallinna lahel. Kuskilt käis läbi, et aasta, kuu ja päev võiks teises järjestuses olla. Aga siis ei saa ju nime järgi sorteerida!
Failid on folderis kujul yymmdd_seerianumber ehk nt 100316_0001.raw, jpg vms.
Eemal
Canoni kaameraga kaasas oleval plaadil on samuti väga hea RAW-i proge. Minu meelest sööb faile InfranViest isegi paremini. Muidugi uuem versioon.
Eemal
Faststone Image Viewer on pildivaatajatest mu arvates parim.
Eemal
Tommy ja Tarmo. Võibolla sõltub see softist ja kaamerast, aga kui tirida pildid arvutisse nt. Canon Camera Window-ga, siis vaikimisi tekitab ta ju aasta_kuu_kuupäev - nimelised kataloogid. Seda, et kaamera mälukaardile miski 100 faili kaupa imelike numbritega kataloogid tekitab, ei pea ju automaatselt arvutisse üle võtma. Kui lihtsalt kopid või miski kolmanda softiga ümber tõmbad, siis on muidugi probleem. Ja ei ole seal miskit aasta 2000 probleemi. Aastanumber on 4-kohaline. Kuupäeva formaati saab minu arust muuta ka või lisada mingieid lisandeid. Nagu muidu ka erinevatel patchidega nummerdamistel. Aga pole ammu proovinud. nii nagu suht alguses paika sai, nii olen ka jätkanud.
Ja Tarmo, nummerdamisel kuupäev_kuu_aasta või miskit muud tekib automaatselt õige järjestamise probleem ju, kui tahad kataloogi nime järgi kronoloogiliselt järjestada. Kataloogi loomise järgi sortimisel aga võib olla probleem:
a) kataloogi loomise aeg ei pruugi kattuda pildistamise ajaga, kui kohe samal päeval ümber ei lae
b) võib segada ka kataloogide modifitseerimine
Ühesõnaga, kui peenemat süsteemi ei kasuta, siis aasta_kuu_kuupäev aitab juba üsna paljudest hädadest välja. Ja, nagu öeldud, toimib see täitsa automaatselt.
Eemal
ma ei ole arhiveerimisel erilist arendust teinud, kuid loogika aasta-kuu-päev_sessiooni-nimi toimib hetkel piisavalt.
kui canoni softi (või ka muud analoogilist) siis paneb küll kaamerast/kaardilugejast kopeerimisel kuupäevadega kausta. minu kaamerad (peegel ja kompakt) teevad seda tegelikult juba isegi kaardile salvestamisel.
Eemal
canoni softil saab jah kuupäeva formaati muuta, mis ta failidele ja/või kaustadele paneb. Saab need oma suva järgi järjestusse seada, ja aastat on võimalik 2 või 4-kohalisena näidata. Siiani pole probleeme olnud, et kataloogi loomise aeg ei vasta pildistamise ajaga. Samuti, kui pildistad kahel peäval sama asja, ja laed arvutisse hoopis kolmandal päeval, aga kujul 'yyyy_mm_ddd miniginimi', siis tekitab soft automaatselt 2 eri kuupäevadega kausta. Nii et kõik toimib ilusti, ei mingit segadust
Eemal
Ma pidasin silmas, kui kopeerid miskil muul moel kui Canoni softiga.
Eemal
Canoni softi ei kasuta, kasutan Total Commanderit ja kaardilugejat.
Kuupäev jääb ju kataloogile niigi külge, milleks teda siis veel katalooginimes korrata
Numbrid lihtsustavad samuti arhiivindust.
Parimatele saab kah eraldi alamkataloog loodud.
Eemal
canoni soft? see sodi pannakse ikka veel kaameratega kaasa va? ma canoni kaamera plaadi vist panin viimati masinasse siis kui 10d ostsin .. ma ei n2e kyll yhtegi p6hjust, miks ma seda 'softi kasutama peaks. piltide kaardilt masinasse kopeerimist ta ei tee ju kuidagi kiiremaks ega paremaks? jah, usb-juhet ma ei ole ka kaamerale tykk aega kylge pannud ..
Eemal
tommy kirjutas:
canoni soft? .. ma ei n2e kyll yhtegi p6hjust, miks ma seda 'softi kasutama peaks. piltide kaardilt masinasse kopeerimist ta ei tee ju kuidagi kiiremaks ega paremaks? jah, usb-juhet ma ei ole ka kaamerale tykk aega kylge pannud ..
1. Võibolla sellepärast: Tommy ütles "canon kasutab failide ja kataloogide nimetamisel mingit täiesti jaburat süsteemi, aga kuupäeva kataloogi nimes ma ei ole päris mitme erineva kere juures küll kunagi näinud."
St. veelkord: Canoni enda soft tõmbab ilusasti AUTOMAATSELT failid mälukaardilt arvutisse, tehes ISE aasta_kuu_kuupäev + veel mõni lisand või muudatus, mida soovid patchi sisse kirjutada, kataloogid sinna, kuhu sa soovid. Olles kord süsteemi paika pannud, käib see ühe nupuvajutusega. Eristatakse ka juba varem allalaaditud pilte ning uusi. Võid seadistada ka nii, et jätab mälukaardile pildid alles või teeb puhtaks. Ja ta ei võta üle seda suvalist kataloogindust, mis tehakse mälukaardile.
2. Miks peaks USB kaamerale külge panema? Ikka pigem kaardilugejale. See soft tõmbab igasuguselt väliselt infokandjalt.
Hmm... ma olen suht üllatunud, et seda ei kasutata - äärmiselt mugav asi.
Eemal