Sa ei ole sisse loginud.
Tere
Olen mitmel korral valmistanud lindudele pesakaste hööveldamata lauast. Aastatega on siin ja seal ajakirjades jm. häid jooniseid ja nippe linnupesakastide valmistamise teemal.
Selline küsimus, kas keegi ka "öko" linnumaju on teinud. St. nagu näiteks tehakse söödamajasid plastik pudelitest jms.
Tahaks järgi proovida. Internetist eriti infot ei leidnud küll aga oli ohtralt söögimaju nö. äravisatavast plastist tehtud.
Ees seisab aga veidi keerulisem küsimus:
1) Mis pidi ja kuidas kinnitada traadiga kanister puu külge. Sai nagu proovitud erinevat pidi aga äkki kellelgi on veel parem idee. Plaan traadiga siduda ümber puu vms. Esilagu on plaan panna põhjaga vastu puud ja kork ära keerata ja vajadusel ava suuremaks teha ja nii proovida. Samas ei tohi vist sileda pinnaga pesal olla augu kõrgus sama mis puust pesakastidel, lind peab sinna saama hüpata.
2) Kuidas muuta kanistri läbipaistvust? Idee oli liimida tugeva liimiga tugeva UV kiirte kindlat musta kileribasid peale, ja küljele. Kas kellelgi on paremat ideed.
Kas linnud sinna ka lähevad? No ma ei tea, eks siis paistab. Sel kevadel luurates ümbruskonnas ringi nägin juba oma 10 pesategemist, kus pesa tehti ajuvabadesse kohtadesse ja mulkudesse kuhu vähegi kannatab. Ei pelga linnud raudtorusid, eterniidis auke jms. miks ta peaks plasti pelgama.
Kanistriteks kasutaks siis pestud, loputatud ja tuule käes olnud klaasipesu kanistrikesi 3 l. Kuldnokale ja teistele võtaks 5 l kanistri. Parim on muidugi aastateks seina jäänud KORGITA kanister, kus on keemia ammuilma lahtunud. Sellel fotol esiplaanil need väiksemad: http://www.tehnoplast.ee/img/tooted/000011.jpg
Kõik ettepanekud plastikpesakasti ehitamiseks on teretulnud. Õnnestumise puhul teavitan ka siin, kas õnnestus ja kas ka pesakaste ka hõivati
Tänud ettepanekute eest ...
Veebist midagi eriti ei leidnud, kui kellegil mõnda viidet anda oleks, oleks tänulik.
P.S. See on küll fotofoorm aga tõesti ei leidnud nö. loodusteemalist lehte või foorumit kuhu seda küsimust panna. Kui keegi teab andku teada.
Eemal
Ma ütleks, et plastikpudelis võid ainult kuldnokapraadi saada. Päikese käes tume pudel tõmbab seest nii umbseks ja palavaks, vaevalt mõni lind seal elada tahab. Nagu kasvuhoones ju, õhk ei ringle ega midagi. Või sain ideest valesti aru?
Eemal
Karta on, et neist kanistritest võivad saada ühed linnulõksud. Teed väikese valearvestuse ja linnul pole pidamist (kanistri seinad libedad), et sealt välja tulla. Ka pole 3 ja 5l kanistri mõõdud just parimad, kui vaadata järgneval lehel soovitatavaid mõõte. http://www.eoy.ee/varamu/pesakast.htm
Jutt, et keemia lahtub. Pane üks kanister päikese kätte ja lase sellel seal kuumaks minna. Nuusuta siis seda seest ja räägime edasi.
Ma ise tegin mingi koguse pesakaste seest õõnesatest õunapuu pakkudest, arvestades eelneval lehel soovituslike mõõte. Kenad said küll ja loodan, et meeldivad ka pesitsejatele.
Eemal
kui ma väiksena lindude pesakaste tegin, siis mäletan õpetust, et ei tohi kasti värvida, ega lakkida, sest võõrad tingimused peletavad linde eemale, ma siiralt kahtlen, et nad rõõmuga selliste kunstlike tingimuste nagu torude ja kanistrite poole lendavad. Ja prügi on metsa all niigi palju, miks seda siis sinna juurde viia ja veel puu otsa riputada?
Eemal
Mehed - velled kas te kribate linna paneelpesakastis (inimeste omas) LINNUPESA ei panda kunagi päikese kätte Ma pidasin silmas, et kui ma neid ka panen panen siis tihke võraga ja soovitavalt okaspuu tuvele ja mitte päikselisele küljele, kuigi olen siiani pannud idasse avause.
Alla plaanisin augukesed puurida, kui peaks vett sisse minema külgvihma - paduga, siis niriseks see välja. Samuti võib teha ikmeväikseid tuulutus auke, nagu puidust peaskastil ikka siin ja sal miski pragu sees. Kuigi teadjamad soovitavad ilma pragudeta pesakaste teha, lindudele ie meeldi tuuletõmbus.
Miks ÖKO ei sobi. Miks ei võisk selline suure vaevaga toodetud asi teenida teist eesmärki. Kusgilt alles ükspäev lugesin, mis läheb ühe plastik pudeli valmistamiseks. Arvestatav kogus naftat ja elektrit! kui lindudele võib - saab ja tehakse plastikust söödamajasid ja sööda jullasid, siis miks mitte pesakasti
Samas jah see on küll õige, et kui kürgele teha väljalendamise auk, see on selle asja peamine raksus. St, et ta sealt augu ääre saaks hüpata. Siin arutasime ja jõudsime järeldusele, et kui pooleks lõigata ja siis aretada uuesti kokku. Saaks sisse panna augu ette õhukese kareda lauajupi jm. uuendusi - et elu sees mugavam oleks. Isegi lõhkisaagimise puhul on 5x lihtsam seda majakest teha ja üles riputada, kui nö. standartset lauamajakest.
Ehh, ma olen seniajani ikka puust teinud (nii tühjast tüvest kui ka karedast lauast) ja teen ka edasi, katsetan uusi jooniseid ja kastilahendusi. Tuttav mestamees soovitas tee ikka pekinud kuusenotist. Sisu välja ja auk sisse, põhi ja katus ja olemas, see parim lahendus.
P.S. ma metsa nagu seda ei teekski. Peale kleepida, musta või tumerohelist materljali selle mõttes et ei paistaks läbi ja selleks et ei riivaks pargi puul silma, mingit potskad seal.
Asi tahab veel aretamist ... liiga toores, ühe ehitus pooleli veel.
Eemal
Miks plastikupudel-pesakast üldse ÖKO on? Hea küll, kasutad kuidagi vana plastmassi ära aga ise tahad kövasti veel liimi ka sisse surada. Mis sa arvad, mida köike liimi tegemiseks kasutatud on? Isegi kui sa plastmassi päikese kätte ei pane, siis eritub sealt veel pika aja jooksul orgaanilisi lahusteid. Liim on muidugi veel hullem selles suhtes.
Söögimaja ja pesakasti vahe on selles, et esimeses käivad linnud ainult korraks, teises veedavad päris pika aja oma päevast. Minuarust on igasugu plastikvärgid puude otsa riputatuna lihtsalt koledad. Tee parem puust edasi, silmal ilusam vaadata.
Eemal
Kulla mees. Jäta oma plastkanistrid sinna samma kus sa nad said. Saad veel prahi metsa viimise eest trahvi. Pesakasti tee ikka lauast. Kindlapeale minek siis ikka. Seda tavalist pesakasti ei tohiks kõige raskem teha olla (pole ühtegi teinud, ei tea). Mõõda omale kuus korraliku lauda ja ühenda need omavahel. Kuidas? Lähenemise küsimus, kas teed tappühenduse või siis mingi mehaanilise kinnitusvahendiga - nael, kruvi, klamber (ikka korralik klamber, mis suudab neli seina koos hoida). Pesa puu külge saad sama moodi kuigi siin jätaks klambri mängust välja.
Eemal
Vaata ka seda kui tõesti plaanid pesa kasti teha -> http://www.hot.ee/linnumaja/tee%20pesakast.htm
Endalgi tekkis idee üks valmis meisterdada, eks paistab kuidas jõuab.
Eemal
Pean tõdema, et see plastik-modern-pesa projekt on veidi seiskunud. Ülesanne osutus veidi raskemaks kui alguses paistis.
Peamised probleemid:
- Avause kõrguse panek
- Kanistrite läbipaistvuse kaotamine (ei taha õli vms. tumedaid kanistreid kasutada, hetkel lõhnatud klaasipuhastus vahendi kanistrid, pestud ja tuule käes lahtunud - st. seest puhtad)
Päris lahtilõikamata vist ei saagi teha, et oleks lindudel mugav ja hea ka seal elutseda.
Eemal
öko-linnipesakasti saab ka muud moodi teha. näiteks vanast jalgpallist, kummikust...
tegelikult pole minu arvates plastik kanistrist pesakast eriti hea, ma mõtlen et ka sellisel osaval akrobaadil nagu puukoristajal võib tekkida tublisti probleeme sealt välja saamisega...
Eemal
Mina pooldan Eckõ-pesakaste . Ei, lihtsalt see öko teema hakkab lihtsalt üle viskama, inimesed lähevad liiale, topivad kummikuid puu otsa.
Eemal
Mnjah, mina võtsin ka see aasta käsile ja käisin puumarketis, hankisin paar lauda, netist juhendi ja tunni pärast oli kaks pesakasti puuotsas Üks avapesitsejale ja üks klassikaline. Nüüdseks on sellest ca 3 nädalat möödas ja klassikalises elab sees must kärbsenäpi paar
Eemal
Noo nii jälle käes aeg kus saab pesakasti teha.
Kanistri projekt - idee esialgu soiku jäänud, kuigi plaan sel kevadel mõned plastik pesakastid teha. Lähevad need võra sisse ja tiheda oksaga puude külge ja nii ehk naa neid pole näha. Kuigi viisakas pesakast posti küljes ei tohiks väga silma riivatagi.
Mida olen kanistrivärgiga järeldanud:
- Kanister on hea pesakastiks, veekindel, taha seina teha mõned tuulutusaugukesed.
- Kanister peab vett aga kuna on õhukese seinaga peaks panema võra sisse, kus päike ja vihm otse peale ei tule. Ideaalis kuuse tüvele okste vahele või kuusehekki, kuna seal nii ehk naa selline elu käib ja paljudel sellistes kohtades pesad.
Kanistri suurim MIINUS siis on see, et see tuleks algselt keskelt lõhki lõigata ja siis uuesti kokku panna needi, klambri või traadiga. Nimelt tuleks sissepoole panna vastu kanistri siseseinu metall armatuur (st,. krohvivõrku) et nad saaks kergesti lennuavast välja, kuhugi kuhu jalga toetada ja imiteerib krobelist puud seestpoolt. Lihtne on teha nii, et kanistri katus ära lõigata, ühte külge auk ja selle külje sisse ka lauajupp (auguga) siis on karedust küll ja küll. Traadiga puu ümber ja katuseks veidi suurema kanistri ülemine osa - pesakast missugune.
Nägin ka mingil soome KIRPPU jms. lehel et saapast tehti söögimaja, ausaltöeldes päris jube vaatepilt lörtsine sügis, pime aeg, lähed kellegi tallu puuotsas ripuvad saapad ja kummikud, kõiguvad tuule käes jms. saaks hea õuduka materjali (st. kellegi ärasöödud jalad või saapad jms.)
Eemal
Mina leian ka, et nüüd, kus (vähemalt mõnede) majade taga on prügikast pakendite jaoks, siis võiks need pudelid ja muu pakendiprahi pigem sinna panna!
Eemal
Krt,ei saa mina ka aru,kus siin see "ÖKO"on : ( Plastmassist eraldub soojenemisel mürgiseid aurusid ja plastseinad kuumenevad ju suvel soojaga ka siis,kui päike otse peale ei paista!Ja kui veel tumedaks värvida...Ma ei saa aru,mis luulud Sul peal on selle kankuga?Mis on veel "ÖKOM",kui nt.ehitusest üle jäänud lauaotstest pesakast valmis lüüa,või küttepuu hunnikust mõni õõnes pakk võtta.Puit on ju looduses lagunev ja mis põhiline-taastuv materjal.
Eemal
jäljekütt, mis kiiks sul on selle plastmassi puu otsa ajamisega? pesakastid võiks ikka puust olla.
Eemal
Ma millegipärast arvan, et küll linnud oskavad terasid sõkaldest eraldada ehk teisisõnu: küll nad ise oskavad pesakasti valida. Ma isiklult ka ei usu, et kanister eriti ahvatlev elupaik on. Aga mine sa tea ... tänapäeval kõik asjad võimalikud
See vihma- ja tuulikindluse jutt pole küll tõsiselt võetav - kuidas need linnud siis tänaseni on hakkama saanud? Õigem oleks ikka teha puust pesakastid ja prügi (plastkanistreid) metsa puu otsa mitte vedada.
Eemal
Muuseas, siin Baieri kandis on suurem osa pesakaste hoopis keraamilised - valatud nagu mingi pott auguga ja peal ärakäiv katus. Ei oska öelda, kui hea/halb see on, aga tööstuslikult kindlasti suht kergesti toodetav ja ilmselt ka lindudele sobiv, kui nad juba igal pool üleval on.
Eemal
Ma arvan ka, et korralikust hööveldmata lauast saab väga öko pesakasti - biolagunev ja looduslikust materjalist.
Kellel suur pesakasti valmistamise mure on siis soovitan tulla 12. aprillil Tartu Botaanikaaeda "Linna linnu laupäevakule", kus saate ettevalmistatud materjalist endale aeda pesakasti meisterdada.
Eemal
Kustun üles hoidma metsa puhtana igasugu plastiksodist. Linnupesakaste teeme ikka traditsiooniliselt puust. Kui keegi tahab mingit plastikkäkki teha, siis pangu see oma maja rõdule vms, metsa ärgu seda sodi viigu!!!!
Eemal
ErikM kirjutas:
Kustun üles hoidma metsa puhtana igasugu plastiksodist. Linnupesakaste teeme ikka traditsiooniliselt puust. Kui keegi tahab mingit plastikkäkki teha, siis pangu see oma maja rõdule vms, metsa ärgu seda sodi viigu!!!!
Parandan: Kutsun
Eemal