Sa ei ole sisse loginud.

#1 04-07-2011 22:01:44

Sixty
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 247
Veebileht

Küsimus matkamise kohta.

Tere suured matkasõbrad!

Plaan on teha 2-3 päevane fotoretk Endla rappa(või olgu selleks kohas misiganes) ning mul on küsimus, kuidas teie olete saanud kogu oma varustuse kaasa pakitud. Selle alla kuulub siis telk, magamiskott, madrats, söök, fotovarustus ja mõned vahetushilbud. Minu arust on see võimatu. Äkki annaksite soovitusi !?  smile

Eemal

 

#2 04-07-2011 23:20:33

jorx
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 65

Re: Küsimus matkamise kohta.

Puudub endal sellise mitme päevase jalgsi fotomatka kogemus aga siiski arvan, et jätaks telgi mängust välja, sest see üks mahukamaid ja raskemaid asju nimekirjas. Ilusa ilma korral lihtsalt magamiskotis lageda taeva all või siis telkmantel katuseks.

Eemal

 

#3 04-07-2011 23:53:51

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

vabalt võtab kõik vajaliku kaasa, aga varustust peab hoolega valima kaalu/funktsionaalsuse järgi ja ainult tõesti vajaliku kaasa võtma.

sõber guugel ja "lightweight hiking" abiks. http://www.google.com/search?client=saf … p;oe=UTF-8

Eemal

 

#4 05-07-2011 00:09:52

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

kõige šehvim asi, mida ma heameelega omaks, on moskiitovõrguga nailonist võrkkiik, käib kokku nii väikseks et mahub taskusse ja asendab päris mitut raskemat asja.

kui keegi oskab mõistliku hinnaga soovitada, siis olen suur kõrv.

näidis: http://cdn1.iofferphoto.com/img3/item/2 … 0/Ecr4.jpg

Eemal

 

#5 05-07-2011 00:29:48

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Sai eelmisel suvel Liiapeksi - Aegviidu matk tehtud.
Käisime Sõbraga kahekesi, kaks päeva, mõlemal päeval täpselt 15,9 km .
Minu seljakott oli 23,11 kg raskune Sõbral umbes sama raske.
Kaasas oli nii telk, magamiskott, peegelkaamera, statiiv, toit, ...
(paberil on täpne nimekiri koos kaaludega, millest teen mõningad väljavõtted)
Igatahes õhkmadratsit ei soovita kaasa vedada 0.735 kg
lebomattist 0.205 kg aitab küll.
Ostsin nüüd endale uue telgi (Rimist 12 millegiga euri kaal ainult 1,2 kg) aga vihma, kurja silma, ja putukate eest kaitseb küll. Eelmisel aastal kaasas olnud telgi kaal oli 3,4 kg mida oli ilmselgelt palju.
Joogivett oli kaasas 1,5 l ,lisaks 0,5 värska, 0,5 spordijook, 0,5 õlle (päeva lõpus maitses soe õlle jumalikult !)
Joogivett sai järveveest juurde keedetud kaasasolnud  gaasipriimusega (kõik toidunõud kokku kaalusid 1,1 kg)
Seljakott oli 80 liitrine.
Fotovarustus kokku kaalus 2,314 kg - statiivi võib päris kerge ja väikse kaasa võtta.

P.S
Nüüd minnes saaks 12 - 15 kg koormaga hakkama.

Viimati muutnud Tarmo Kõlli (05-07-2011 00:42:29)

Eemal

 

#6 05-07-2011 00:41:40

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

gaasipriimust ei pruugi lühikesele suvisele matkale ühe-kahe inimesega kaasa vedada, pisike piiritusepliit on kergem.
tööstuslik trangia http://www.backpacking-lite.co.uk/revie … review.htm või veel kergem isetehtud http://en.wikipedia.org/wiki/Beverage-can_stove .
trangia toodab ka rootsi kaitseväe kateloki koos veidi mahukama põletiga, aga ma olen tihedamini isetehtu koos pudeli ja kruusiga http://waterbottles.org.uk/wp-content/u … 986060.jpg kaasa võtnud.

eriti kõvad mehed ei võta muidugi isegi katelt kaasa, vaid söövad esimeses peatuspaigas konservikarbi tühjaks ja kasutavad edaspidi seda...

trangiat müüb matkasport, aga neil ei olnud minit vanasti varustuses, rootsi katelokki ja ameerika malli kruusi veepudeliga saab militaarpoodidest, mina ostsin kosmose vastast kompassi nimelisest.

Viimati muutnud OnuEnn (05-07-2011 00:44:43)

Eemal

 

#7 05-07-2011 00:46:51

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Piirituse pliit on nüüd olemas - rootslane, mini-trangia äärmiselt mõnus asi.
Seda konservikarbist (oapurgist) tehtud puiduküttel matkapliiti olen kah näinud - päris nutikas ja kerge asi.

PS. mõlemale on lisaks abiks tükk klaasriiet kaasa võtta, saab vee rutem ja väiksema küttekuluga keema.
PPS. mini-trianga ostsin eelmisel sügisel rocal-mare matkaspordist.

Viimati muutnud Tarmo Kõlli (05-07-2011 00:52:26)

Eemal

 

#8 05-07-2011 00:48:38

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

tahkekütteks käivad ka männikäbid, aga õllepurgist pole mõtet tahkekütusepliiti teha - põleb esimese kasutuskorraga läbi.

Eemal

 

#9 05-07-2011 01:06:59

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Minu kogemus ütleb seda, et aja jooksul tuleb tarkus. smile Alguses vead jah igasugust ebavajalikku nodi kaasa kuid kogemused tulevad iga matkaga. Kummimadrats on jah jõhker, samamoodi on vahe sees, kas teha süüa purgisupist või kuivainetest, kas üldse telk kaasa võtta (kui lubab üldiselt kuiva ilma siis saab kogenud inimene ka vihmakindla kattega hakkama kui peaks natuke vihma siiski tulema), kas võtta vesi kaasa või teha süüa rabaveest jne.

Mul endal on seljakotimatka jaoks 80l Matrixpacki seljakott ning sinna mahutab vabalt ära kõik, mis vaja kolmepäevaseks fotomatkaks. Ruumi jääb veel sitaks ülegi, ilmselt saaks ka nädala toiduvarud sinna panna, pole lihtsalt proovinud. Rohkem on küsimus selles, MIDA kaasa võtta. Kui näiteks statiivi ei võta siis võiks enda teleobjektiivilt jala ära kruvida - jälle natuke kott kergem. Metallusikas versus plastlusikas. Kas praeguste ilmadega on üldse magamiskotti vaja, äkki piisab kerges linast (väga subjektiivne teema, oleneb inimesest)? Kas oled nõus minema riski peale ning varuaku maha jätma? Kõikidest nendest väikestest otsustest sünnivad kokku mitmed kilogrammid.

Ma olen viimasel ajal avastanud, et jube hea on minna pilti tegema ilma kaamerata. Näeb rohkem ja meel on kergem, kogu aeg ei käi peas ringiratast: "Ahah, ava 11 on mõistlik, säriaja sätiks 1/50", ISO tuleb ilmselt 200" või "näe, lind, Av, ava kiirelt kiirelt lahti, ISO ruttu järgi mitte väga kõrgustesse, loodameetnüüd säriaegapiisavalttulebmuiduväristanäraraiskkaaderkaaderkaaderkaaderkaader" smile

Viimati muutnud Marko Kivimäe (05-07-2011 01:08:15)

Eemal

 

#10 05-07-2011 01:10:01

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Ega ta nüüd päris gaasipriimus polnudki oli balloonile kinnitatav väike põleti :
http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page … %B6%C3%B6k
300 g ballooniga - aga kuna ilmad olid palavad ja balloon oli pooltühi sai gaas enne matka lõppu ootamatult otsa (vett oli küll õnneks piisavalt ette valmis keedetud) - joogivesi on üks tähtsaim ja samas ka raskeim varustuse osa.

Eemal

 

#11 05-07-2011 01:19:18

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

"Mul endal on seljakotimatka jaoks 80l Matrixpacki seljakott ning sinna mahutab vabalt ära kõik"

ma juhtusin juutuubist vaatama videot, kus tüüp pakkis kõik 3 päevaseks matkaks vajaliku 32L seljakotti. kaasaarvatud magamiskoti, mati, telgi, gaasipriimuse jne.

umbes 32L (45x35x20cm) oli siis veel eelmisel kuul see maht, mida EA lubas lennukile käsipagasina kaasa võtta, nüüd on mahtu veidi tõstetud.

Viimati muutnud OnuEnn (05-07-2011 01:26:44)

Eemal

 

#12 05-07-2011 01:37:54

monty11
Kasutaja
Asukoht: Nõmme
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 40

Re: Küsimus matkamise kohta.

Kui suudad matka nii plaanida, et peatuskohaks mõni RMK plats, siis pole ju põhimõtteliselt vaja ka tulekraami kaasas kanda. Iseasi muidugi see, et paljudes kohtades praegusel kuival ajal lõket teha saab.

Suure hädaga saab ju plastikpudelis ka vett keeta, aga pagan seda teab, kui palju sa sealt kuumutamise tulemusena erinevaid kemikaale oma menüüsse juurde saad.

Lisaks ennu mainitule on ka olemas magamiskotile või lihtsalt asemele peale tõmmatavad sääsevõrgud, mis vajavad ülevalt üht kinnituspunkti. Ma ei tea, kas neid meil siin jälle müüakse.

Kusagilt on kõrvu jäänud soovitus rätiku kohta, et see peaks olema võimalikult väike ja õhuke. Suur ja hästi vettimav rätik annab märjana päris palju kaalu juurde.


Both the universe and stupidity are infinite. I'm not so sure about the former. - A. Einstein

Eemal

 

#13 05-07-2011 01:45:41

apelsinikaru
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 121
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

OnuEnn, mul on selline võrkkiik:
http://www.hennessyhammock.com/
Hea asi, aga kaalub samapalju kui kergem üheinimese telk. Odav kah just ei olnud, sai kunagi Inglismaalt tellitud. Aga magada jube mõnus.

Eemal

 

#14 05-07-2011 01:48:01

apelsinikaru
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 121
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Kuivemal ajal telgi asemel selline asi paras:
http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page … gamiskotid

Eemal

 

#15 05-07-2011 01:57:27

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

kusjuures ma olen ideaalset võrkkiike lähedalt näinud, nädalavahetusel oli naabertalus suur loomakaitsepäev ja kontserdi peaesineja Helsinki Rooftop Ninjas peamees kasutas sellist lavakohale taladevahele tõmmatuna ööbimiseks.

mul on isegi miski seebikapilt sellest: http://enn.fotokala.ee/tmp/hrtn.jpg

Eemal

 

#16 05-07-2011 01:57:35

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Eks nende matkapliitide suureks eeliseks lõkketegemise ees ole kiirus - matkapliidiga on kõht juba täis kui teine polegi veel lõket õieti põlema saanud.

Eemal

 

#17 05-07-2011 02:02:23

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

lõkke tegemiseks on aega õhtul, aga hommikul ja lõunaajal on priimus tunduvalt kiirem. lisaks on hetkel metsas tuletegemisega ültse keeruline.

Eemal

 

#18 05-07-2011 02:18:02

Tarmo Kõlli
Vana Kasutaja
Asukoht: Rakvere
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 448
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Seda oapurgist tehtud matkapliiti ( bushcooker ) nägin neil siin.
http://seiklejad.blogspot.com/2010/09/t … urmee.html
Mind on seal kah mainitud smile

Eemal

 

#19 05-07-2011 02:50:24

Re
Kasutaja
Asukoht: üle lahe
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 52
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Tere,

Minu kogemus mägedes matkamisel. 80 L matkakotiga saab hakkama nädal aega solomatkal. Kaasas kõik vajalik, et hakkama saada ilma, et vaja kuskil varusid täiendada või abi paluda ja seda ka talvel. Fotovarustusest kaasas kaamera + lainurk zoom ja normaal, filtrid, akud, statiivi asemel monopod, mille saab kolmjalaks (õigemini nelijalaks) monteerida hädavajadusel.

Kokku kaalu kogu varustusel 25kg, mis matka lõpuks kuivab kokku kuskil 15 peale.

Lisan siia nimekirja, mille kuskilt internetist kunagi leidsin ja mis minu matkamist on väga palju aidanud, sest selle järgi on hea kontrollida, mis kaasas ja mis koju ununes. Lisaks sellele veel siis söödavad asjad. Nimekiri on inglisekeelne. Kõik need asjad kokku olid minu seljas ca 16 kilo + lisaks sellele söök.

Backpack
Boots
Rain jacket
Rain Pants
Sweater .or other warm garment
4 pairs Change of underwear and socks
Gloves, scarf (when needed)
Sleeping bag
Sleeping mat
a polar or other warm pyjamas
Map & kompass
Toilet gear (tootpaste, toothbrush, soap, towel)
Toilet paper
very high protection sun cream
first-aid kit containing: painkiller, anti-diarrhoea, anti-constipation, disinfectant, water disinfectant, aseptic gauze, plasters, etc
Bowl for food and drink
Cutlery (fork, spoon)
Matches (alt. lighter)
Knife
Torch (if needed)
Repair kit/spare parts
Tent
Stove and/or cookset (for open fire)
Fuel  GAS
Further change of clothes
Camp shoes (also for wading), sandals
Camera
Water bottle
Water purification
Thermos
Walking stick
Fishing equipment
Rain cover

Kui minek oleks ainult kolmeks päevaks, siis jätaks päris palju asju välja, sest saab vähemaga hakkama ja pakiks asjad ilmateate järgi. Nii et seda nimekirja minimeerides saab hästi hakkama.

Loodan, et oli natukenegi abi.

Eemal

 

#20 05-07-2011 03:31:11

Casualty
Kasutaja
Asukoht: Ida-Virumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 65

Re: Küsimus matkamise kohta.

Endal kõige suurem jama mitmeks päevaks pildistama minemisega nimelt see, et matkakott ei ole fotokott ja fotokott ei ole matkakott. Ei mahu foto seljakoti külge-sisse midagi ära ja matkakotti fotokola ära pakkida on päris jama. Olen siis lahendanud siiamaani asja nii, et 75l koti üla ossa lowepro nova 3 õlakoti pannud. Suur miinus sellega on aga see, et raske fototehnika on kotis kõige korgemal ja hakkab vastikult pendeldama seljas. Teine asi on tehnika kättesaadavusega. Paljud pildid on tegemata jäänud kuna lihtsalt ei viitsi lahti harutada seda kompotti paari pildi pärast. Kui kellelgi selle koha pealt mõni tarkusetera siis olen suur kõrv. Matrixil muidu on foto-matkakotte aga nende eest peaks neeru maha müüma.

Rabas pole veel madratsi järgi vajadust olnud. Pinnas niigi nii pehme ja suvel ei ole soojakao pärast ka eriti muret. Telgi võiks ka maha jätta kui saaks kuskilt midagi säärast saaks: http://www.outdoorpros.com/Prod/Apada-I … AID=118841 , muidu ei kannata magada. Vett piisab rappa ühest liitrist korraga küll. Rabas joodav vesi ümberringi ja pole mõtet lolliks tassida ennast.

Söögitegemiseks vaata kas mõni gaasi või piirituse matkaprimus. Piirituse omad enamjaolt kergemad kuid võimsust vähem. Endal sihuke jurn http://www.primus.eu/Templates/Pages/Pr … mId=79529, koos gaasiga kaalub kuskil 800g ja kogu kraam mahub kaasas oleva liitrise poti sisse ära. Üksi-kaksi käimiseks ideaalne. Lõkke peale ära lootma jää, maastikukaitsealadel lõkke tegemine keelatud ja praeguse ilmaga ka mitte kõige kavalam tegu. Kui ei kavatse muidugi mööda RMK lõkkeplatse matkata.

Seljakott on vast siiski tähtsuselt esmane komponent varustusest kui ei kavatse kilekotiga rabas ringi lipata.

Väga hea teema vahelduseks (Y)

Eemal

 

#21 05-07-2011 10:52:18

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

"Suur miinus sellega on aga see, et raske fototehnika on kotis kõige korgemal ja hakkab vastikult pendeldama seljas. Teine asi on tehnika kättesaadavusega."

lowepro ja tamrac (ning ilmselt ka teised vastava varustuse tootjad) valmistavas ka vastavad rakmesüsteeme. kuna seljakotil on rihmadeosa juba olemas, piisab ainult vajalike taskute muretsemisest.

aga ma tean ka, kuidas käiakse metsas fotoretkel tavaliste kaitseväe rakmetega. elamiseks vajaliku kraami saab nendega samamoodi vabalt selga võtta.

"Telgi võiks ka maha jätta kui saaks kuskilt midagi säärast saaks:"

kaitsevägi kasutab norra nanok magamiskotte, millel on moskiitovõrk kapuutsi küljes. ilmselt annab neid ka kuskilt osta. või astu kaitseliitu, annab riik sellise sulle kasutada (kui oled piisavalt aktiivne ja käid õppustel st see osutub otstarbekaks kulutuseks).

Viimati muutnud OnuEnn (05-07-2011 11:00:13)

Eemal

 

#22 05-07-2011 11:08:12

Marko Kivimäe
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 523
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Ma piilun aeg-ajalt Puhhi kokkupandud listi asjadest, mis võiksid matkal kaasas olla:

http://www.puhh.ee/varustus.html

Eemal

 

#23 05-07-2011 11:24:19

OnuEnn
Alaline elanik
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1132

Re: Küsimus matkamise kohta.

liviko soe pesu on ületähtsustatud, suuremas koguses kui lonks hakkab see pigem vastu töötama.

neid nimekirju on erinevaid, aga pika praktika peale ütleks ma, et esemepõhilised nimekirjad ei tööta. tegelikult on vaja metsas ööbimiseks ja ellujäämiseks nuga, mingit veekeetmiseks ja söömiseks-joomiseks sobivat süsteemi (piisab katelokist-lusikast), kaitset vihma eest (telkmantlit kasvõi) ja magamiseks midagi (magamiskotti). telkmantel toimib nii matkates kui magades vihmakaitsena, küljealuseks käivad ka kuuseoksad ja niiskusetõkkeks kiletükk või aseme tõstmine maapinnast eemale. igalpool küll pole võimalik kuuski rüüstata, nii et 200g või vähem kaaluva mati kaasavõtmine võib osutuda mõistlikuks.

tikud-tulemasin-tulepulk loomulikult ka, alajahtumine tapab kiiremini kui janu või nälg. see on nii elementaarne, et läks esimese hooga meelest kirjutada.

pps - veel üks oluline asi - kompass. hea oleks teada suunda, mispidi metsa läksid (et hiljem vastassuunas metsast uuesti välja tulla).

Viimati muutnud OnuEnn (05-07-2011 11:34:34)

Eemal

 

#24 05-07-2011 12:11:28

Sixty
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 247
Veebileht

Re: Küsimus matkamise kohta.

Siuke küsimus, et millised 80 l matkakotid teil on. Kas need sisaldavad ka fotovarustuse sahtleid või orgunnite ise selle fotovarustuse sinna sisse? Ehk on mõni näidis smile

Eemal

 

#25 05-07-2011 13:11:19

vkrouverk
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 57

Re: Küsimus matkamise kohta.

Mina olen mitmepäevastel matkadel käinud kus enem-vähem kogu loetletud varustus kaasas. 80 l matkamise seljakott + kata torso kott http://www.photopoint.ee/et/toode/9486/ … k-kt-t-214 mille saab kaasasolevate rihmadega seljakoti külge ette kõhu peale kinnitada (kata seljakottide külge ilmselt kõige paremini, aga on ka 3 tavalise matkakoti külge saanud panna). Kõhu pealt saab kaamera kiiresti ja mugavalt käigu pealt kätte ilma seljakotti maha võtmata, lisaks tasakaalustab see kaalujaotust. 
Kogu kraami ei pea seljakotti mahutama, paljudel kottidel on võimalus ka koti alla midagi kinnitada, telk või suurem madrats nt.
Kui suurem matkamise huvi, siis võib mõelda ka veefiltri ostmise peale, ei pea vett kogu aeg kaasas tassima, vaid piisab ühest joogikotist rändamise ajal.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB