Sa ei ole sisse loginud.
Tere,
Kas kellelgi siinsest foorumirahvast on ka selline huvitav hobi, nagu putukate kogumine? Mõtlen selle all, siis nende püüdmist ja prepareeimist. Mul oleks huvi sellega alustada ning kui siin leidub selliseid inimesi, siis te võiksite mind natuke valgustada, mida vaja läheb, kuidas alustada jne
Eemal
Sellest peaks olema mingis (äkki selle aasta?) Eesti Looduse numbris juttu. Mul on neid ajakirju terve hunnik, nii et hetkel ei viitsi otsida ma arvan, et EL kodulehelt leiab kindlasti.
Üldiselt on teema väga põnev. Rasket pole seal midagi. Väga spetsiifilisi vidinaid peale mürgi ja spetsiaalsete nõelte polegi vaja.
Eemal
ja enne kui putukaid koguma hakkate, visake seadustele ka pilk peale, et kogemata kurjategijaks ei saa, eks
Eemal
Ma ei usu,et sellel huvil tänapäeval eriti kandepinda on.Parem alusta makrofotograafiaga,kui sitikad-satikad südamelähedased.No-ja märksõnadeks sel juhul Urmas Tartes,Jaak Põder.Küsi,uuri.Makromehi pole meil kindlalt liiga palju
Eemal
Üles leidsin:
putukate kogumisest ja prepareerimisest on vägagi asjalik artikkel Eesti Looduse 2009. a. juuninumbris lk 41-47.
Veel informatsiooni, näiteks raamat "Kuidas saada looduseuurijaks. Teejuht alustavale putukahuvilisele" (Raul Eenpuu). Saadaval www.konvent.ee
ja
Vambola Maavara "Noore entomoloogi käsiraamat" 1956. aastast - otsida antikvariaadist ja samuti
Villem Voore "Zooloogilisi ekskursioone" 1961.
Püügivahendeid saab tellida: www.entosphinx.cz.
Eemal
Eelkõneljatele niipalju, et paari putuka kinnipüüdmine ei ole mingi kaaluga kuritegu (kui välja arvata eriliselt haruldased liigid, nt mustlaik-apollo jne). Kas keegi on kunagi tähele pannud, kui palju erinevaid mutukaid saab hukka vastu autoklaase "põrgates"? See arv on ilmselt suuur!
Veel mingi aeg tagasi koguti meil koolis ka putukaid, aga seda enam ei tehta lihtsalt sel põhjusel, et õppekavas pole ruumi.
Eemal
>> Eelkõneljatele niipalju, et paari putuka kinnipüüdmine ei ole mingi kaaluga kuritegu <<-- kuritegu kas on, või ei ole.
ma kahjuks ei ole seadustesse süvenenud, aga pealiskaudsel tudeerimisel tundub, et niisama ajaviiteks ('kogumiseks') ühtegi putukat püüda ja tappa ei tohi.
kes teemaga rohkem kursis on, võiks teisi ka valgustada.
Eemal
Tommy, minu teadmised sellest teemast piirduvad antud artikliga EL-is ja zooloogilistest ekskursioonidest. Mati Martin pole selles srtiklis poole sõnagagi maininud, et putukate kogumine oleks seaduse vastane. Kui see oleks, miks siis kõnealune artikkel EL-is avaldati?
Küll aga ütleb ta, et "kollektsiooniputukatest on võimalik eraldada DNA-d ja sellest järeldada eri genotüüpide levikut jne. Elu on näidanud, et just harrastajate kogutud putukad osutuvad ettearvamatult väärtuslikeks. Selle kohta, kas kogumine loodust kahjustab, on ta kirjutanud, et "putukad erinevad lindudest ja imetajatest just selle poolest, et nende viljakus on suurusjärkudes suurem. Nii suur viljakus näitab, et putukaid saab võrreldamatult palju rohkem hukka kui mistahes linde ja imetajaid. See hulk (eeldatavasti üks, kaks ja mitte rohkem), mille harrastusentomoloog kinni püüab, on kaduvväike osa."
Muide, paljud meist püüavad hiiri lõksuga kinni, kes neile trahvi teeb? Kas see on keelatud? Ei ole? Võiks ju olla...
Eemal
Aitäh, sisalik, artikli ja linkide eest.
Eemal
ma ei taha ühtegi harrastusentomoloogi teemast eemale peletada, pigem vastupidi. küll aga tahaks juhtida tähelepanu jaburale seadusele.
Loomakaitseseadus.
§ 2. Loom
(1) Loom käesoleva seaduse tähenduses on imetaja, lind, roomaja, kahepaikne, kala või selgrootu.
[...]
§ 4. Looma suhtes lubamatu tegu
(1) Looma suhtes lubamatu tegu on looma hukkumist, vigastamist või talle valu ja välditavaid füüsilisi ja vaimseid kannatusi põhjustav tegu [...] välja arvatud käesoleva seaduse § 10 lõikes 1 nimetatud juhud ja käesoleva seaduse nõuetele vastavad loomkatsed.
§ 10 lubab muuhulgas hukata kahjurputukaid- ja närilisi enesekaitseks .. entomoloogilisteks uuringuteks või kogumiseks ma seal erandit ei näinud.
ehk mõni jurist kommenteerib?
Eemal
Veel eelmise sajandi algus käisid bioloogid püssiga linde määramas. Mõnel õnnestus mõnd liiki viimast korda määrata.
Eemal
Arutelu siin tuletas mulle meelde vana loo teaduse tegemisest.
Tegid siis teadlased katseid kärbsega. Rebisid ära ühe paari jalgu ja käskisid ronida. Kärbes ronis mööda lauda. Rebisid teise paari jalgu, kärbes ronis käskluse peale. Peale viimase jalgadepaari ärarebimist kärbes enam teadlaste käsklusele ei kuuletunud. Antud eksperimendi teaduslik järeldus oli, et peale kõigi jalgade eemaldamist kaotab kärbes kõrvakuulmise.
Loomakaitseseaduse eesmärk on, et keegi tavakodanikest ei hakkaks nn eespoolmainitud teaduslikke katseid kodus teostama või oma ihasid rahuldama. Samas kui tahetakse kogusse kahjustamata eksemplar, siis on elementaarne võimalikult kiire (valutu) surmamine.
Praktilise poole pealt, et isegi looduskaitsealadel ei keelata putukaid-mutukaid, liblikaid vm selgrootuid oma kollektsiooni jaoks koguda. Ei räägi siin ärist! Kaitsealuste putukaliikide korral ei tohi III kategooria puhul kahjustada populatsiooni säilumist. Kui kogematta jääb võrku I või II kategooria, siis peab spetsialiste informeerima juhtumist ja taotlema luba jätta endale antud eksemplar. Kuna oma peres on liblikaid kogutud, siis sai üle küsitud, kuidas riik antud juhtumitel toimib.
Kui nüüd loomakaitsjatest rääkida, siis valdav osa tegeleb neist ainult suuremate elukatega või kiusab kesklinnas kasukatega daame
Eemal
Lisaks see, et kuna Yyhely mainis Raul Eenpuu nime, siis antud mees koos veel mõne entusiastiga on korraldanud viimastel aastatel noortele suviseid looduselaagreid. Kus üheks teemaks on vahest olnud ka putukate kogumine, selleks vajalikud vahendid ning prepareerimine, st vastav algõpetus. Kui kellelgi huvi, siis võin uurida, kas 2011. aastal ka midagi sarnast toimub.
Eemal
@Taevasikk: kus kandis asud? Ehk saab kedagi teadjat soovitada.
Eemal
taavip kirjutas:
@Taevasikk: kus kandis asud? Ehk saab kedagi teadjat soovitada.
Asun Viljandi kandis.
Eemal
Talv pole muidugi kõige parem aeg putukate kogumisega alustada. Kui kevadel veel huvitatud oled ning Tartu kaugeks ei jää, siis võin ju sulle otsa kätte näidata!
taavipaal[at]hot.ee
Eemal
Soovitan kontakteeruda inimestega,kes sellest valdkonnast midagi teavad.
See on ikka ilge jura siin.
Eemal
Võin enda kogemustest öelda, et korraliku pildi saamine on kogumisest tunduvalt keerulisem.
Eemal
Suviti on Tartus putukate huvipäevi ka korraldatud.
http://www.greengate.ee/index.php?page=5&id=24832
Vast ka see suvi? Pead lihtsalt silmad-kõrvad lahti hoidma.
Eemal
*
Juhtusin seda huvitavat arutelu lugema ja vägisi tahan kohe sõna võtta.
Kuna tundub, et putukakogumise vastu ikka tekib huvilisi panin putuka lehe tagasi ülesse http://tnc.pri.ee
Aga üldiselt antke aega atra seada selle lehega.
*
"Tõnis Kannel : Ma ei usu,et sellel huvil tänapäeval eriti kandepinda on.Parem alusta makrofotograafiaga,kui sitikad-satikad südamelähedased"
Putukauurimisel ja kogumise on ikka väga palju kandepinda, see on kindlasti üks perspektiivsemaid alasid zooloogias, tänu just suurele mitmekesisusele.
Kui linde on maailmas kirjeldatud ca 10 000 liiki (respect ornitoloogide vastu), siis putukaid on teada kusagil miljoni kanti ja kes teab kui palju liike seal tegelikult on.
Kui vaadata näiteks ühte paremini uuritud putkarühma no võtame näiteks liblikad keda on teada maailmas suurusjärgus 250 000 liiki, siis
tegelik liblika liikide arv arvatakse olevat sinna kuhugi 500 000 kanti , seega ca 250 000 teadmata liiki teeb sees siis ?!!!!
Ja vaevalt vanaujumal isegi teab kui palju neid tundmatuid elukaid teistes putukarühmades on (mis on vähem uuritud).
Seega putukauurimine on suures osas alles sellel tasemel, et üritatakse alles liike dokumenteerida seda siis kollektsioneerides.
*
Nii et on mida uurida ja püüda! Iga päev avastatakse mõni
uus putukas. Selleks, et kirjeldada mõni uus liik tuleb ta aga kollektsioneerida, nõelastada, ainuüksi pildistamisest ei piisa.
Samuti kirjutatakse kogutud andmed iga püütud
putuka kohta ülesse , kuupäev jne sedasi saab infot mingi liigi leviku, biotoobi kohta või kasvõi kliima soojenemise kohta. Seega kollektsioneerimine omab tähtsust ja selles
temaatikas on võimalik nii mõndagi ära teha ole ainult mees !
.
Eestis on lepidopteroloogide selts (selts kes tegeleb liblikate uurimisega) selle liikmed võivad ka kaitsealuseid liike püüda mitte ärilistel eesmärkidel,
kuna keegi siin enne mainis, et mustlaik-apollo on haruldane siis reaalselt ta Eestis ohustatud pole hetkel.
Vajab lihtsalt teatuid elupaiku ja Euroopa mastaabis küll ta arvukus väheneb,
aga õiges biotoobis ja õiges Eestis osas võib ta olla meil sama levinud kui kapsa-liblikas õnneks.
.
"baptria: Putukate kogumineVõin enda kogemustest öelda, et korraliku pildi saamine on kogumisest tunduvalt keerulisem."
Putukakogumise ja pildi tegemise vahel mina küll paralleeli tõmmata ei julgeks, sama hästi võiks võrrelda Ahmi pildistamise keerulisust Eesti tingimustes sookilpkonna pildistamise keerulisusega.
Mõne putukaliigi püüdmiseks eestis võib ikka mitmeid aastaid kuluda, isegi siis kui sa pole mingi amatöör näiteks kuusevaksik, tontsuru... ja ikka ei saa kätte jne.
Viimati muutnud ttonis (23-04-2011 02:04:16)
Eemal
tommy kirjutas:
ja enne kui putukaid koguma hakkate, visake seadustele ka pilk peale, et kogemata kurjategijaks ei saa, eks
No ma ei tea, mis järgmiseks?
Poeg iga suvi sitikaid purki püüab. Ja ma olen talle lubanud, et ma talle ka põder-põrnika hangin! Kõik suuremad on olemas. Koos vanaisaga sitikate tuvastamine on suurem põnevus, venekeelseid raamatuid ma nii hästi ei jaga.
Ei tasu vinti üle keerata linnamahed ja hyper-super looduskaitsjad!
jkytt
Eemal
Keegi ei pane teile kätt ette, kui putukaid koguma hakata tahate. Pigem on amatöörentomoloogide leiud teaduse tegemisel kasulikud ning teretulnud. Korralik koguja määrab korralikult liigi, dokumenteerib leiukoha ja aja. Kogumine on putukate popdünaamika mõjutajana marginaalne tegur. Teine lugu on kaitsealuste liikide püüdmisega - selle jaoks on vaja eraluba, mida niisama kogumiseks loomulikult ei anta. Seega vältige kaitsealuseid liikide vigastamist.
Eemal