Sa ei ole sisse loginud.
Kas on mingeid reegleid, soovitusi, mida oleks algajal makrotajal kasulik teada? Palun jagage kogemusi.
Eemal
1. võiks olemas olla makroobjektiiv
2. statiiv oleks ka abiks
3. välkudest ma suurt rääkida ei oska aga mingi ringvälk või muu lisavalgusallikas tuleks ka kasuks.
4. ...
Eemal
Algus sisendab optimismi. Esimesed kaks on olemas.
Eemal
Ma pole küll eriline makrotaja, aga tean, et mida vähem tuult, seda parem. Tuul paneb liikuma taimed ja nendega koos kõiguvad ka putukad. Nii on keeruline teravust õigeks sättida, head kompositsiooni on raskem saada ning saab ainult lühikest säriaega ja lahtist ava kasutada.
Eemal
see kolmas punkt, välk, ei ole primaarne. ma ei ole ühegi makropildi tegemisel kunagi välku kasutanud, aga tulemus on suht normaalne. mõned jällegi peavad välku tähtsaks, (makro ringvälku) aga ma arvan, et pigem osta kõigepealt väga hea makroobjektiiv ja kui tulemused hakkavad looma, siis mõistad juba, millist lisaväärtust välk luua võiks ja kas seda üldse vajad.
kõige paremad soovitused leiad makropiltide alt, kus on avad, särid, valgused kirjas. ega muud kunsti polegi.
Eemal
Lahtised silmad ja stambivaba mõtlemine on kõige olulisemad.
Eemal
Aga mida tähendavad ja annavad makrovõtte puhul vaherõngad?
Eemal
vaherõngad annavad sulle võimaluse fokuseerida lähemale kui sa muidu objektiivi parameetrite järgi saaksid. Selle tulemusena saad lihtsalt lähemale. See trikk kehtib kõigi objede puhul, mitte ainult makro objede puhul.
Eemal
toruonu kirjutas:
See trikk kehtib kõigi objede puhul, mitte ainult makro objede puhul.
Makro objede jaoks need ongi ju loodud või mis mõttes ei kehti? Sigma 150mm töötavad küll ideaalselt.
Eemal
Kas vaherõngas on universaalne või sobib ainult konkreetsele objektiivile? Kas on soovitusi rõngaste osas?
Eemal
tuuga: nagu kirjutasin, see trikk kehtib KÕIGI objede puhul, mitte ainult makro. Tihti arvestatakse, et vaherõngad on ainult makro objele, kuid tegelt saad sa oma telega ka lähemalt pildistada tänu vaherõngastele (aitab kui lind/loom liiga lähedale tuleb). Ise ei ole kasutanud kuna pole vaherõngaid hankinud ja tihti pole ka sattunud nii lähedale, et seda vaja oleks (kuigi makro puhul on seda ette tulnud küll). Kuid viimasel ajal on olnud situatsioone kus olen kirunud, et ei oma vaherõngaid, oleks mõnest kenast väikelinnust portreesid saanud...
Eemal
ja vastus nii tuugale kui kakk-le on see, et see peaks sõltuma ainult kinnitist.
Eemal
Ma sain lausest valesti aru:) Aga vaherõngastega sa linde küll pildistada ei saa, kui sa just väga lähedale ei saa, kuna vaherõngad toovad sul fookuskauguse lähemale, aga selle arvelt ei saa lõpmatuseni teravustada. 150mm-sel koos vaherõngastega (68mm) on kaugeim teravuspunkt umbes 1,5 m kaugusel. Selleks on telekonverterid.
Eemal
Sigma AF 70-300mm F4,0-5,6 DG APO Macro-le eriti vaherõngaid lisada ei tasu jah? Liiga pehmeks jääksid jooned?
Mis vaherõngaste komplekt sobib sigma makroobjedele kõige enam?
Eemal
Vaherõngad on rõngad - seest tühjad, klaase pole, seega pildikvaliteeti ei mõjuta. Vaherõngastega saad teravuse vaid teatud vahemikule, nn lõpmatus kaob ära. Mida rohkem rõngaid, seda lähemale saad objektile ronida.
Kui soovitada, siis ükskõik millist, sest tegu on vaid tühjade rõngastega. Hinna ja kvaliteedi suhe on hästi paigas ja ise kasutan:
Kenko vaherõngaste komplekt Canonile: http://fotoluks.ee/?op=body&id=229&cid=1912
Eemal
Natuke lugemist veel vaherõngaste teemal: http://foto.ok.ee/?op=body&id=68
Eemal
tuuga kirjutas:
Aga vaherõngastega sa linde küll pildistada ei saa, kui sa just väga lähedale ei saa, kuna vaherõngad toovad sul fookuskauguse lähemale, aga selle arvelt ei saa lõpmatuseni teravustada. 150mm-sel koos vaherõngastega (68mm) on kaugeim teravuspunkt umbes 1,5 m kaugusel. Selleks on telekonverterid.
Oeh... nagu kirjutasin, vaherõngastega saad sa ka telega pilti teha ning seda just siis kui objektile väga lähedale oled saanud. Näiteks on osad teled millel on lähim fokuseerimine mingi 4.5m, kui oled 3m kaugusel objektist, siis ei saaks muidu fokuseerida kui pead vaherõngad vahele panema. Seega saad küll linde pildistada ning kvaliteedis kaotad sa vähem kui telekonverteritega kuigi valguses kaotad endiselt.
Eemal
Ei hakanud uut teemat tegema, postitan siia:
Mida siinsed kasutajad objektiivi/kaamera ja statiivi "vahel" makrovõtete tegemiseks kasutavad?
Kohalikus kaubandusvõrgus pakutav on enam kui kesine:
http://www.photopoint.ee/toode.php?id=4110
Eemal
Mina soovitan väga soojalt välku. Eks see välgu kasutamine on juba pikem jutt aga keskpäevase valgusega on asendamatu.
Eemal
Siin tekkis ühe suurepärase Alari pildi all pikem arutelu makrotamisest. Tegemist oli siis panoraamiga. Olen makrotamisega õige põgusalt kokku puutunud ja tekkis küsimus, kuidas need imelised putukad ja liblikad paigal püsivad kuniks statiivi sätite. Minu jaoks täielik müstika. Sai terve nädalavahetus põllul nendega võidu joostud ja mingisugusest kompositsiooni seadmisest ei saa juttugi olla. Tulemus oli 0 teravat pilti. Kuna välku ei olnud, oli ava umbes 8 peal, aga tervet liblikat sellise ava juures käest teravaks ei saanud.
Eemal
Siin ei ole lihtsaid, üheseid vastuseid. Ei saa öelda, et õige on teha nii või naa. Kõik sõltub kõigest. Valgusest, tuulest, kellaajast, objektist, tehnikast, ideest, inimesest jne. Iga pildi puhul omad konksud ja võtted. Liikuvate tegelaste puhul ei saagi statiivi kasutada. Liblikad jäävad paigale reeglina koos päikeseloojanguga (nagu panoraami puhul) aga siis on valgust vähe, säri läheb pikaks ja liigutab neid ikkagi tuul. Absoluutset tuulevaikust kohtab ju harva. Pealegi on neid õhtuti ja hommikuti väga raske leida. Igal juhul on oluline saada säri kiireks ava, iso või välgu abil. Või kõigi abil korraga. Statiivilt siis või ilma. Ühesõnaga üks häda ja viletsus
Ava 8-ga saab liblika teravaks küll aga kõik sõltub jälle kõigest. JNE.
Minu olulisim soovitus - mida rohkem pildistad, seda vähem foorumis küsimusi küsid!
Küsida võib muidugi ikka.
Eemal
Rando kirjutas:
Olen makrotamisega õige põgusalt kokku puutunud ja tekkis küsimus, kuidas need imelised putukad ja liblikad paigal püsivad kuniks statiivi sätite.
Seni parimal juhtumil olen saanud ühest putukast kaks DOF-i seeriat teha (siis teravusulatuse panoraam). Pilte kokku ca 30 ja putukas koos lilleõigega püsis täielikult paigal. Eks ta selline veidi õnne asi ja kindlasti ka ilma asi on. Väga soojaga on statiivipildi tõenäosus väiksem. Aga põhiline on rahulikkus ja aeglus oma liigutustes ja kiire reaktsioon pildistamises.
Eemal
Tänud, eks ma kartsin ka, et asi on ikka minus rohkem kui tehnikas. Alguses on jube hea kõike kas siis kaamera ja tema müra, objektiivi või makrovälgu puudumise taha ajada. Aga ma ei anna alla:). Muide, on makrotamiseks ka mingeid spets statiivipäid, sest ma küll ei kujuta ausaltöeldes ette, kuidas oma kuulpeaga, juhul kui õnnestub statiiviga liblikale nii lähedale ujuda, kompat sättima hakkan?
Eemal
Üks oluline asi milles eelpool veel juttu ei ole olnud on nimelt see, et peab olema SILMA või ka VAISTU. St, makrotaja on seal vahel käpuli või uurakil kus teised läbi kahlavad ja marsivad.
Mulle vahel meeldib makrotada, kuna see on nagu tugitooli sport, hiilid ja vaatad mis seal putukariigis toimub
Et nagu peab olema huvi nii putukate ja mutukate ja ka taimeriigi vastu.
Kui need asjad olemas, siis ülejäänud on juba lihtne!
Ahjaa, peab olema valmidus küürutada ja koogutada ning statiivi ostes tasub jälgida, et seda saaks kasutada ka väga madalal kõrgusel jms.
Eemal