Sa ei ole sisse loginud.

#26 10-04-2008 02:41:59

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: ilged peletised

Jyrka kirjutas:

Jama jutt. Mulle endale ja k6igile lähedastel, kes borelioosi saanud, on piisanud ajavahemikust umbes l6unast 6htuni.

Kuidas nii täpselt teada on, et nii vähe aega puuk peal oli? Vahetult enne just see koht üle kontrollitud? Kui punetust ei tekkinud, siis äkki oli mitu puuki? Puuke ei saa ju vaid metsas rännates- kui selle järgi nüüd arvutus käib.
Mul ema sai nt. Tartu kesklinnas kingapoes kinga jalga proovides puugi. Ju eelneva kingaproovija poolt järgmisele väike kingitus jäetud.
Seega ka linnainimesel tasub ettevaatlik olla nende loomadega.

Eemal

 

#27 10-04-2008 03:07:43

Jaak Põder
Tigekull
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1736
Veebileht

Re: ilged peletised

Tegelt polnud mu eesmärk õigustada ei puuke ega ka inimesi. Lihtsalt tahtsin tähelepanu pöörata sellele, kui lihtsalt tekivad üldistused. Puuk teeb seda, mis teda evolutsioonis või loomisprotsessis edasi viib. Hunt teeb sedasama. Samas meie, loodusesõbrad, võpatame, kui hundi kohta mingit jaburdust aetakse. Kuid puugi kohta... silm ka ei pilgu.

p.s. puuk.info leht on tehtud puugivaktsiini tootja poolt -- ravimifirmad on oma hirmukülvamises lausa legendaarsed, Lugegem kasvõi jälle viimasel ajal pead tõstnud (looduses viibijaid õhkõrnalt torkivast) linnugripist, mis on tapnud kokku vähem inimesi, kui pikselöögist on surma saanud... aga kuna sellele on 'tablett' olemas, mis maksab kulla hinda, siis uskugem neid õudusjutte ja ostkem pimesi tablette piksevarraste asemel.

Eemal

 

#28 10-04-2008 12:11:05

Ama Lehtmets
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 124

Re: ilged peletised

Mina puutun borrelioosihaigetega kokku suhteliselt sageli.
Kindlasti ei pea paika väide, et nakkuse saamiseks peab puuk 2 päeva nahas olema. Paljud borrelioosihaiged ei tea üldse, et neid puuk hammustanud on.
Teine iseärasus on see, et üsna sageli jäävad analüüsid negatiivseteks, kuigi kliiniline pilt on väga iseloomulik.

Eemal

 

#29 10-04-2008 12:14:37

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: ilged peletised

mercar kirjutas:

Jyrka kirjutas:

Jama jutt. Mulle endale ja k6igile lähedastel, kes borelioosi saanud, on piisanud ajavahemikust umbes l6unast 6htuni.

Kuidas nii täpselt teada on, et nii vähe aega puuk peal oli? Vahetult enne just see koht üle kontrollitud? Kui punetust ei tekkinud, siis äkki oli mitu puuki?

Ära mind nüüd nii lihtsameelseks ka tee, eks?

Ja viimasest lausest ei pannud mina küll vähemalt formaalsel loogikal p6hinevat järeldust kokku...

Eemal

 

#30 10-04-2008 13:47:51

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: ilged peletised

Mina vihjasin sellele et küllalt leitakse inimeselt juba täissöönud puuke, ilma et ta ise puugist teadlikki oleks.
Seega on ka täiesti võimalik et puuk jäi avastamata ja kui nö. kõht täis sai lasi ise lahti ilma et inimene teakski et puuk oli. Täpselt nagu Kakk eespool väitis- et inimene ei tea et temal üldse oleks puuki olnudki, aga borrellioosi sai.
Ja kui siis umbes samal ajal oli mingi puuk mis leiti ja jõudis vaid mõne tunni peal olla- tekibki arusaam et tollest puugist nakkus saadi. Kuigi vabalt võis kusagil mõni puuk veel olla ja palju kauem.

Eemal

 

#31 10-04-2008 13:57:23

mercar
Kasutaja
Asukoht: Tartu
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 244

Re: ilged peletised

Lisaks eelnevale:
Eriti kui arvestada et haigust kandev puuk võib olla väga väike. Oma perekonnas sai inimene borrellioosi puugilt kes oli täissöönult vaid 2mm pikk. Seega siis alles puugi vastselt. Puuk vajab elutsüklis ju verd 3 korda- igalt puugi staadiumilt (vastne, nümf, täiskasvanu) võib nakkust saada. Seega 1 puugil võib olla kolm borrelioosi haiget ohvrit.

Miks olen kindel et just sellelt puugilt. Sest see sai avastatud ja täpselt selle hammustuskoha ümber tekkis ka see iseloomulik suur punane laik.

Eemal

 

#32 10-04-2008 14:13:09

kaia
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 37

Re: ilged peletised

Borrelioosi jaoks pole vaktsiini. Samas pidi olema borrelioos "süütum" haigus kui entsefaliit - kui talle õigel ajal jaole saada. Siit ilmselt ka see, miks just entsefaliidi vastu vaktsineeritakse. See pole küll mingi lohutus - vastikud mutukad on nad ikkagi aga mina lohutan ennast selle infoga küll.

Eemal

 

#33 10-04-2008 14:27:41

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: ilged peletised

borrelioosi vastu ei ole vaktsiini, kuna seda haigust lihtsalt nii mitme erineva tüvega, kui ma nüüd õigesti mäletan. see, et üks on hullem kui teine, ei mängi vaktsiini olemasolus mingit rolli.

Eemal

 

#34 10-04-2008 16:14:59

Jyrka
Foorumi Guru
Asukoht: München
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 956

Re: ilged peletised

Mercar, sa v6id igasuguseid konstruktsioone luua. P6him6tteliselt pole välistatud ka, et salateenistuse agendid v6i tulnukad mulle borrelioositekitaja süstisid.

Eemal

 

#35 11-04-2008 16:32:12

jäljekütt
Kasutaja
Asukoht: Kui siis metsas
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 370

Re: ilged peletised

Jälle hirmutatakse vaeseid inimesi nagu oleks see ainuke surmaoht. Misasjast siis METALLE täis vaktsiinid vähem ohutumad on?

Olen vestelnud ja huvi pärast küsinud ka jahimeestelt osad elu aeg metsades mütanud - võpsikutes sumpanud ja pole elu ilmaski midagi külge jäänud. Ma ei tea aga kas see ei ole nö. linnainimeste haigus?

Sellest esiteemast kodulehest aga võib lugeda:

Loodetavasti leiad sellelt leheküljelt uut ja huvitavat!
© 2001 Baxter Medical AB

Üsna räige ja HIRMUTAV ravimifirma promo sait ... ütles üks tuttav selle lehe kohta.


Elan maal, vahel tarin ka fotoka kaasa. Pildistan peamiselt elu-olu ning enda lõbuks ja pildiarhiivi mõttes.

Eemal

 

#36 11-04-2008 16:49:05

Toomas Ili
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1175
Veebileht

Re: ilged peletised

jäljekütt kirjutas:

Olen vestelnud ja huvi pärast küsinud ka jahimeestelt osad elu aeg metsades mütanud - võpsikutes sumpanud ja pole elu ilmaski midagi külge jäänud. Ma ei tea aga kas see ei ole nö. linnainimeste haigus?

mõni inimene müttabki eluaeg metsas ja rabas ja ei näe ka puuki. kui siis riiete peal. sinul on muidugi see vabadus mitte end vaktsineerida ja ühe õnnetu hetke pärast ülejäänud elu kerge ajukahjustusega elada. (konkreetne juhtum mu naise suguvõsast)

see linnainimeste jutt võiks ükskord ära lõppeda, eriti sellise 'maamehe' suust, kes rohevintigi ära ei tunne.

Eemal

 

#37 12-04-2008 21:21:18

Inzain
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 30
Veebileht

Re: ilged peletised

Täna käisin metsas... jõudsin vast pool tundi võpsikus ringi kolada ja ohh imet, puuk vahtis juba käepealt vastu.

Eemal

 

#38 12-04-2008 21:48:32

m66k
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 239
Veebileht

Re: ilged peletised

Mu bioloogia õpetaja ütles, et puukentsefaliidi võib saada ka näiteks puugi ära söömisel (kui on mõne taimega toidu sisse sattunud).

Mul endal vaja veel kolmas süst ära teha sel kevadel, siis on see asi kaelast ära. Elu jooksul olen kokku leidnud sadu puuke enda pealt, kuid siiamaani on vedanud.

Eemal

 

#39 12-04-2008 23:29:37

sisalik
Kasutaja
Asukoht: Põlvamaa/Põlva
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 112
Veebileht

Re: ilged peletised

mai tea mis mul viga on, aga pool kuud tagasi sain oma elu kolmanda puugi (koht kuust puuk kinni võttis hakkas hirmsasti sügelema, hoidsin taruvaigu tinktuuriga vatitupsu peal ja puuk tuli põhimõtteliselt ise ära. kas nii teha võib, seda ei tea) . Samas on igalpool võserikes ikka ka kolatud küll ja küll (enamuses mitte pildi tegemiseks kahjuks)...

Eemal

 

#40 13-04-2008 01:56:14

Tõnis Kannel
Kasutaja
Asukoht: Hiiumaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 332
Veebileht

Re: ilged peletised

Entsefaliidi võib saada ka näiteks kitsepiima juues,kelle küljes on olnud haigusekandjast puuk.Kõige hullem on lastega,kuna haigusele ravi puudub ja mingi moment laps tunneb,et on terve ja hakkab ringi tatsama,võib see kaasa tuua pöördumatu terviserikke.Viljandist on teada juhtum,kus poisslaps (7a)suri krampidesse aasta pärast entsefaliiti.Fakt on see,et entsefaliit tähendab kuid voodireziimi ja keegi ei anna garantiid,et Sa selle järel oled võimeline omal jalal aparaadiga metsa koperdama.Ja mingit vahet ei ole,elad Sa Tallinnas,või Nukitsamehe majas smile metsade keskel.

Eemal

 

#41 14-04-2008 11:45:51

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: ilged peletised

Well... käisin nädalavahetusel esimest korda üle poole aasta metsas ja no egas puukki saanud asja tähistamata jätta. Nüüd siis 2 nädalat vaatamist, et kas tekivad gripi laadsed tunnused või mitte. Entsefaliidi süstid on vähemalt tehtud (ok, 3. on 2 kuu pärast, kuid mingi kaitse vast on juba)...


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#42 14-04-2008 11:47:01

toruonu
Alaline elanik
Asukoht: Tallinn (vahel ka Tartu)
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 1314
Veebileht

Re: ilged peletised

sisalik kirjutas:

hoidsin taruvaigu tinktuuriga vatitupsu peal ja puuk tuli põhimõtteliselt ise ära. kas nii teha võib, seda ei tea)

Tegelikult nii ei tohi teha kuna sa blokeerid puugi hingamistee hakkab ta tohutult sülge eritama ja lõpuks eraldub. Kui ta on nakkusega, siis see tohutu sülje eritamine haava suurendab kordades nakatumise riski.


http://www.toruonu.eu/

NB! Galerii aadress muutunud, uuendage buukmarke smile Vaatasin, et mul see muutmata jäänud viimased 3-4 aastat big_smile Aga nüüd jälle aktuaalne tongue

Eemal

 

#43 16-04-2008 11:22:02

Erik Mandre
Vana Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 738
Veebileht

Re: ilged peletised

toruonu kirjutas:

sisalik kirjutas:

hoidsin taruvaigu tinktuuriga vatitupsu peal ja puuk tuli põhimõtteliselt ise ära. kas nii teha võib, seda ei tea)

Tegelikult nii ei tohi teha kuna sa blokeerid puugi hingamistee hakkab ta tohutult sülge eritama ja lõpuks eraldub. Kui ta on nakkusega, siis see tohutu sülje eritamine haava suurendab kordades nakatumise riski.

Täpselt nii. Vanasti sai kah viinavatt vms alkoholiga vatitupsuke puugile peale pandud ja selle tulemusena laseb puuk ise end lahti, aga nüüdseks on juba ammu selge, et see suurendab nakatumisriksi ning seda just toruonu poolt kirjeldatud põhjusel. Puuk tuleb ka käega võttes kenasti lahti - pole teda vaja lämmatada. Ja olgu öeldud, et lahtivõetud puuki minema lasta tähendab sadade kui mitte tuhandete puukide lisandumist lahtilastud piirkonnas.

Eemal

 

#44 16-04-2008 19:24:36

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: ilged peletised

Olen samuti kuulnud legendi, et kõiki inimesi puugid ei taha. Ise olen lapsest peale suveti maal ja metsades kolanud aga elu jooksul on ainult üks puuk õnnestunud hankida, kuigi riiete seest olen neid küll leidnud. Selle ühe puugiga oli ka nii, et maalt kodupoole sõites hakkas jalg ühe koha pealt hirmsasti sügelema ja kohe nii hullusti, et tuli auto kinni pidada ja asja uurima hakata. Puuk oli vist mingi teise ringi puuk mõõtmete järgi ja küljes polnud ta kaua olnud sest kõht oli tall vaesekesel alles täitsa tühi. Mõte see, et äkki osad inimesed on puugi sülje suhtes tundlikud/allergilised millest ks puugid teadlikud on je nende kallal eriti ei maiusta.

Eemal

 

#45 16-04-2008 19:27:51

harri
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 223
Veebileht

Re: ilged peletised

Veel seda, et tasuks muretseda puugi pinsetid (pidid apteekides müügil olema). Nendega puuki välja tõmmates ei pigista puugi kõhust mahlasi haava sisse tagasi. Omal on pidevalt läinud meelest küsida apteegist.

Eemal

 

#46 16-04-2008 22:36:08

Aivar P.
Kasutaja
Asukoht: Pealinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 340
Veebileht

Re: ilged peletised

Mina sain puugi eelmine suvi Muhu saarel.Läks õnneks.Mingeid haigusnähte ei ilmnenud.See aasta lasin end vaksineerida.Esimene süst tehtud.Kuu aja pärast tehakse teine.Aasta pärat kolmas.
Sõber sai mul ka puugi 3 aastat tagasi Lahemaal.Temal diagnoositi puukentsefaliit.Inavaliidistus.
Olukord on rohkem kui tõsine.Kuid kõik puugid ei ole mürgised.

Eemal

 

#47 21-04-2008 00:19:46

TiitK
Uus kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 13

Re: ilged peletised

Käisin täna hommikul paar tundi metsas jalutamas ja tulemus selline: kui üks hetk kaamerat näppides avastasin, et puuk jalutab käe peal, vaatasin ringi ja leidsin pükste pealt veel 3 tükki; seepeale hakkasin riideid uurima ja leidsin fliisi ja t-särgi seest veel terve jõugu - lugemine läks sassi aga umbes kümme!!! Kui kodus riided ära vahetasin ja autoga tiiru maal käisin, leidsin UUTEST riietest õhtu jooksul veel 3 tükki ja praegu mõrvasin vaniitoa põrandalt leitud (loodan et viimase) isendi... Pika jutu mõte see, et neid on praegu ikka paksult ja et kui sa metsariietega korra autosse istud, siis võivad nad autost sobival hetkel uue ohvri leida....sad(((

Eemal

 

#48 21-04-2008 12:54:41

tohoh
Kasutaja
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 57

Re: ilged peletised

Metsas musttuhat igasugust putukat ja mutukat. Ega kõik ei pruukinud puugid ka olla. Või uurisid nii täpselt.
Nädalavahetusel leidsin ka endal ühe putuka, selgus hoopis, et pisike ämblikuke oli.

Eemal

 

#49 21-04-2008 13:36:02

Arno Peksar
Kasutaja
Asukoht: Läänemaa
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 204

Re: ilged peletised

Taoline olukord võib juhtuda, kui puugikolooniast läbi marssida. Puhtust tean juhtumit, kus väike ala kubises sadadest puukidest. Õnneks juhtub taolisi puugikolooniad ette harva.

Eemal

 

#50 21-04-2008 22:32:44

mari
Kasutaja
Asukoht: Tallinn
Registreeritud: 02-12-2004
Postitus: 206
Veebileht

Re: ilged peletised

harri kirjutas:

Veel seda, et tasuks muretseda puugi pinsetid (pidid apteekides müügil olema). Nendega puuki välja tõmmates ei pigista puugi kõhust mahlasi haava sisse tagasi.

Matkameditsiinis on soovitatud puuki niidiga välja tõmmata. Jupp tavalist õmblusniiti, teed sellesse sõlme nii, et esialgu veel kokku ei tõmba. Siis paned selle silmuse vastu nahka ümber puugi ja hakkad aeglaselt kokku tõmbama. Kui silmus puugi ümber koos, siis niidi mõlemast otsast ettevaatlikult sikutades tõmbad puugi ilusasti välja, ilma et pea sisse jääks. Mehhanism siis sama nagu Harri soovitatud: ei pigista puugi keret, vaid niit on pea ja keha vahel. Kui puuk niisuguses kohas, kuhu kahe käega askeldama pääsed, siis toimib täisti edukalt.

Eemal

 

Foorumi jalus

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB